X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Bitwa pod Czarnobylem – największe zwycięstwo Flotylli Pińskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 05:35
– Czarnobyl to miejsce największej bitwy polskiej marynarki w okresie międzywojennym – mówiła Anna Smółka, współautorka książki "Wieża Eiffla nad Piną", w audycji Polskiego Radia w 2018 roku. Sto jeden lat temu Polacy zdobyli port w Czarnobylu.
Monitory rzeczne Flotylli Pińskiej: ORP Horodyszcze i ORP Warszawa na rzece Prypeci. Data wykonania fotografii pomiędzy 1922 a 1931
Monitory rzeczne Flotylli Pińskiej: ORP "Horodyszcze" i ORP "Warszawa" na rzece Prypeci. Data wykonania fotografii pomiędzy 1922 a 1931Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Zajęcie Czarnobyla było kluczowe w powodzeniu ofensywy na Kijów, podjętej 25 kwietnia 1920 roku. Wojskami polskimi na północy od Kijowa dowodził generał Władysław Sikorski, który miał pod swoją komendą 9 Dywizję Piechoty.

W drodze na Kijów

Jedną z przeszkód na drodze Wojska Polskiego był port w Czarnobylu, będący schronieniem dla bolszewickiej Flotylli Dnieprzańskiej.

Do zajęcia miasta, słynnego później z katastrofy elektrowni atomowej w 1986 roku, oddelegował grupę kawalerii pod dowództwem majora Feliksa Jaworskiego.

Atak na Czarnobyl rozpoczął się o świcie 27 kwietnia 1920 roku. Polskie zgrupowanie było podzielone na dwie kolumny. Oddział pod dowództwem porucznika Galińskiego jako pierwszy zaatakował sowiecki garnizon.

W tym czasie z pomocą spóźniała się główna kolumna majora Jaworskiego, która została zatrzymana przez czerwonoarmistów pod pobliskim Lelowem. Udało się jej przełamać opór nieprzyjaciela dopiero z pomocą jednostek Flotylli Pińskiej – kanonierki, trzech kutrów i opancerzonej motorówki.

Siły te po godzinie dotarły do oddziałów walczących pod Czarnobylem i z impetem zaatakowały czerwonoarmistów. Jednostki Flotylli Pińskiej ostrzeliwały się z okrętami sowieckimi. Krótkie starcie zakończyło zatopienie wrogiej kanonierki, po której Sowieci rzucili się do ucieczki.

Polacy w czarnobylskim porcie zdobyli kilkanaście nieprzyjacielskich okrętów, które zostały włączone do Flotylli Pińskiej. Zwycięstwo odniesione 27 kwietnia 1920 roku okazało się kluczowe dla powodzenia wyprawy kijowskiej, ponieważ pozwoliło zabezpieczyć linie transportowe dostaw zaopatrzenie dla wojsk, które maszerowały na Kijów.

Listowski Petlura 1920.jpg
Wyprawa kijowska - zamiary niewymierzone na siły?

Zalążek polskiej marynarki wojennej

Walki z bolszewikami na bagnistym Polesiu trwały już od 1919 roku. Podmokły i stojący na bardzo niskim poziomie rozwoju cywilizacyjnego teren szczególnie utrudniał prowadzenie działań zbrojnych.

– W czasie roztopów wiosennych 1919 roku błota pińskie wyglądały jak morze. Gdzieniegdzie tylko wyłaniały się jak wyspy nieznaczne piaszczyste wzgórza, a na nich wsie. Oddziały polskie grupy generała Listowskiego, porozrzucane po wsiach, znalazły się w bardzo trudnym położeniu – wspominał baron Karol Taube, jeden ze współtwórców Flotylli Pińskiej.

Jednak już wtedy Polacy zaczęli tworzyć podstawy marynarki wojennej, która wkrótce przybrała kształt Flotylli Pińskiej. Jej początki były niezwykle skromne i wiążą się z osobą księcia Jana Giedroycia, który służył w wojsku jako porucznik.

– Zobaczył smętnie kiwające się na Muchawcu cztery motorówki, które zostawili Niemcy. One były wybebeszone i nie miały nawet silników. Wtedy wpadł na pomysł, aby je wyposażyć i pomóc kolegom z piechoty, którzy się zmagali z bolszewikami. Z tych małych czterech motorówek narodziła się Flotylla. Dawały sobie radę tak dobrze, że sztab postanowił zainwestować w następne motorówki i marynarzy – powiedziała Anna Smółka współautorka książki "Wieża Eiffla nad Piną", w audycji Krzysztofa Renika z cyklu "Świat Kresów".

Już 3 lipca 1919 roku Flotylla Pińska odniosła pierwsze zwycięstwo i zdobyła port w Horodyszczu. Do końca istnienia II Rzeczpospolitej ta data była świętem jednostki.

sa

Czytaj także

Operacja "Zima" i bitwa pod Dyneburgiem. Jak Polacy i Łotysze obronili łotewską niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 05:45
Łotyszom kampania dyneburska pozwoliła zachować niepodległość. Dla Polski oznaczała kluczowe skrócenie frontu w przyszłej rozprawie z bolszewikami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 lat temu Józef Piłsudski otrzymał buławę Marszałka Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 05:55
Piłsudski marszałkiem był od 19 marca 1920 roku, ale na buławę musiał czekać do 14 listopada. Wobec sprzeciwu polityków, sprawę awansu Komendanta wzięło na siebie wojsko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Układ Piłsudski-Petlura. Razem przeciwko bolszewikom

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 06:06
101 lat temu Polska podpisała porozumienie z Ukraińską Republiką Ludową. Dokument ustalał granicę między państwami, a jego dopełnieniem była konwencja zakładająca wspólną walkę przeciwko zagrożeniu ze strony Armii Czerwonej. Dla Marszałka był to jeden z fundamentów jego planu budowy nowego ładu w Europie Środkowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyprawa kijowska - zamiary niewymierzone na siły?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 06:00
Podjęta wiosną 1920 roku ofensywa na Kijów była ambitną próbą wyprzedzenia bolszewickiego natarcia i zniszczenia sił wroga. Wojsko Polskie było wspierane przez ukraińskich żołnierzy, którzy walczyli o własne niepodległe państwo. Niestety, nie udało się zrealizować żadnego z tych celów.
rozwiń zwiń