X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Gigantyczny posąg Jezusa Chrystusa wizytówką Rio de Janeiro

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 05:40
12 października 1931 roku w Rio de Janeiro odsłonięto znany na całym świecie 38-metrowy pomnik Chrystusa Odkupicielm. Monument zaprojektował francuski rzeźbiarz polskiego pochodzenia Paul Landowski.
Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro w Brazylii.
Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro w Brazylii.Foto: PAP/EPA/MARCELO SAYAO

Pomnik Jezusa Chrystusa stanął na górze Corovado. Zbiórka pieniędzy na budowę pomnika, który miał upamiętnić setną rocznicę niepodległości Brazylii, rozpoczęła się w 1921 roku.

Na początku brano pod uwagę kilka projektów, na przykład gigantyczny krzyż czy postać z kulą ziemską w dłoni. Ostatecznie wybrano pomysł Hectora da Silvy – olbrzymią statuę Chrystusa z rozpostartymi ramionami. Pomnik zaprojektował Paul Landowski, francuski rzeźbiarz polskiego pochodzenia.

Rzeźba ta, tak samo jak amerykańska Statua Wolności, została zbudowana we Francji i w częściach przetransportowana statkiem do Rio de Janeiro. Gigantyczny posąg jest wizytówką nie tylko Rio i Brazylii, ale niemal całej Ameryki Południowej.

Statua mierzy 30 metrów wysokości i jest umieszczona na 8-metrowym cokole. Pomnik waży ponad 600 ton. Stoi na szczycie 700-metrowej góry, dlatego widać go z każdego miejsca w Rio de Janeiro.


Posłuchaj
54:13 wolność opromieniająca świat_klub ludzi ciekawych w.mp3 Chrystus z Rio de Janeiro. Z jakiej potrzeby zrodziła się tradycja stawiania wielkich, monumentalnych pomników? Archiwalna audycja Hanny Marii Gizy. (PR, 2.10.2010)

 

Do czasu odsłonięcia posągu Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie w listopadzie 2010 roku, pomnik w Brazylii był największy na świecie. Polski posąg ma 33 metry wysokości, a z pozłacaną koroną 36 metrów. Największym pomnikiem Chrystusa na świecie jest obecnie 37-metrowa figura Chrystusa na Pacyfiku, odsłonięta w czerwcu 2011 roku w Limie, stolicy Peru.

Wznoszenie tak wielkich posągów ma w kulturze długą tradycję. Wystarczy przypomnieć antyczne monumenty, takie jak Kolos z Rodos, posąg Zeusa w Olimpii czy posąg Ateny w stolicy Grecji.

im/mk

Czytaj także

Ludwika Nitschowa - podarowała stolicy Syrenkę

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 05:55
- Chciałam dać Warszawie symbol siły, symbol obronności, symbol tych czasów, które się zbliżały - wspominała rzeźbiarka o swoim najważniejszym dziele.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Jarnuszkiewicz. Dał Warszawie Małego Powstańca

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 05:50
- Żadne moje dzieło nie przyniosło mi tyle radości. Wielokrotnie idąc warszawskimi ulicami mijałem parterowe okna, gdzieś w głębi szafka, na której stało zdjęcie jakiś powstańców i obok wazonik z kwiatkiem - wspominał w rozmowie z Polskim Radiem inspirację dla stworzenia rzeźby.
rozwiń zwiń