X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Janusz Meissner. Inspiracja dla polskich asów myśliwskich

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 05:55
– Zetknąłem się z Januszem Meissnerem jeszcze jako chłopiec. Dla mnie i moich rówieśników "Szkoła Orląt" była inspiracją do wybrania kariery pilotów – wspominał Stanisław Skalski, jeden z najwybitniejszych polskich pilotów, as myśliwski w Bitwie o Anglię. Meissner zasłynął jako instruktor w czasie dwudziestolecia międzywojennego oraz autor poczytnych książek, które popularyzowały lotnictwo.
Audio
  • Rozmowa z Januszem Meissnerem w audycji z cyklu "Spotkania z pisarzem". (PR, 13.10.1969)
  • Wspomnienia pilotów o Januszu Meissnerze w audycji "Notatnik kulturalny". (PR, 6.03.1978)
Janusz Meissner na tle samolotów typu PWS 26, używanych w końcu lat 30. w Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa w Dęblinie
Janusz Meissner na tle samolotów typu PWS 26, używanych w końcu lat 30. w Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa w DęblinieFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

36 lat temu, 28 lutego 1978, zmarł Janusz Meissner. Był pionierem polskiego lotnictwa, pilotem i instruktorem. Przez blisko 20 lat w szkołach lotniczych w Bydgoszczy, Krakowie i w Dęblinie wyszkolił kilkuset pilotów. Do grona jego wychowanków zaliczają się m.in. Jerzy Bajan czy Stanisław Skarżyński. Zasłynął jako instruktor w czasie dwudziestolecia międzywojennego oraz autor poczytnych książek, które popularyzowały lotnictwo.

Bitwa o Anglię - zobacz serwis specjalny

Legendarny instruktor

Janusz Meissner urodził się 21 stycznia 1901 w Warszawie. Po ukończeniu w 1919 roku szkoły lotniczej w Krakowie wziął udział w wojnie z bolszewikami. W stopniu sierżanta służył w Toruńskiej Eskadrze Wywiadowczej. Rok później walczył podczas III Powstania Śląskiego, tym razem na ziemi. Był dowódcą jednego z oddziałów grupy dywersyjnej "Wawelberg".

W dwudziestoleciu międzywojennym oddał się szkoleniu młodych lotników. Do 1939 roku pracował kolejno w Szkole Pilotów w Bydgoszczy, w Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa w Dęblinie oraz od 1933 roku w 2 pułku lotniczym w Krakowie. Odszedł z wojska tuż przed wybuchem II wojny światowej, wylatał do tamtej pory niemal osiem tysięcy godzin.

– Był bardzo dobry pilotem i wyróżniającym się instruktorem. Żeby umieć spokojnie wytłumaczyć trzeba mieć trochę talentu i miękką rękę. W Dęblinie nim uczeń wykonywał pierwszy samodzielny lot to Janusz próbował go przed wypuszczeniem i sprawdzał czy nadaje się do tego – wspominał w audycji Polskiego Radia z 1978 roku pilot wojskowy Tadeusz Nowierski, który służył razem z Januszem Meissnerem.

Zdolny pisarz

W czasie wojny obronnej 1939 roku wrócił do służby, ale zdołał wziąć udział w zaledwie jednym locie bojowym. Przez Rumunię ewakuował się do Francji, a po jej kapitulacji przedostał się do Wielkiej Brytanii.

W czasie II wojny światowej pisał w lotniczych czasopismach oraz pracował w Rozgłośni Polskiej BBC. Był korespondentem wojennym i służył w propagandzie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Napisał wówczas jedne z najsłynniejszych swoich książek - "Żądło Genowefy" oraz "L jak Lucy", w których portretował życie polskich lotników w Wielkiej Brytanii.

Po zakończeniu wojny powrócił do Polski i oddał się pracy pisarskiej. Współtworzył również scenariusze do filmów opartych na jego twórczości.

Pierwsze opowiadania, po których zyskał uznanie w oczach czytelników, wydał jeszcze w 1926 roku. Znaczną część swojej prozy oparł o doświadczenia z własnego bogatego życiorysu, tak jak w "Szkole orląt" z 1929 roku, która opisywała szkolenie początkujących lotników.

– Zetknąłem się z Januszem Meissnerem jeszcze jako chłopiec. Dla mnie i moich rówieśników "Szkoła orląt" była inspiracją do wybrania kariery pilotów – wspominał Stanisław Skalski, jeden z najwybitniejszych polskich pilotów.

Posłuchaj rozmowy z Januszem Meissnerem z 1969 roku oraz wspomnień lotników o instruktorze i pisarzu w audycji Polskiego Radia z 1978 roku.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisław Skalski legendą stał się za życia

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 06:00
104 lata temu, 27 listopada 1915 roku urodził się Stanisław Skalski, as lotnictwa, bohater walk w Bitwie o Anglię. Polacy nazywali go "ptasi instynkt", Niemcy mówili o nim "latająca śmierć". Po wojnie skazany przez komunistów na śmierć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życiowe zakręty Jana Zumbacha

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 05:57
As myśliwski Dywizjonu 303, jeden z bohaterów bitwy o Anglię. Po wojnie wiódł niespokojny żywot. Zajmował się przemytem, był najemnikiem w Afryce, prowadził dyskotekę i restaurację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Góra - legenda światowego lotnictwa

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 05:55
Był pierwszym Polakiem i drugim pilotem na świecie, który otrzymał najbardziej prestiżową Złotą Odznakę Szybowcową z trzema diamentami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gen. Szczepan Ścibior - lotnik zamordowany przez komunistów

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 08:30
W Dęblinie rozpoczynają się uroczystości pogrzebowe gen. Szczepana Ścibiora. Lotnik 305 Dywizjonu Bombowego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii po wojnie powrócił do kraju i odbudował "Szkołę Orląt". Zamiast nagrody czekał go jednak tylko stalinowski proces, więzienie i śmierć. 
rozwiń zwiń