Historia

75. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 06:00
27 stycznia 1945 roku Armia Czerwona wyzwoliła obóz Auschwitz-Birkenau. Dziś obchodzimy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Zapoznaj się z archiwalnymi nagraniami Polskiego Radia, posłuchaj wstrząsających relacji świadków, tych, którzy przeżyli piekło obozów.
Nieznana z imienia i nazwiska kobieta z dzieckiem - matki z dziećmi były zabijane od razu po przyjeździe do obozu Auschwitz-Birkenau
Nieznana z imienia i nazwiska kobieta z dzieckiem - matki z dziećmi były zabijane od razu po przyjeździe do obozu Auschwitz-BirkenauFoto: Yad Vashem

Z okazji 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz portal PolskieRadio24.pl prezentuje serwis edukacyjny www.klauschwitz.info.

src="//static.prsa.pl/3f5bf262-aed5-4ca5-88bc-b84ae6064666.file"

Oddajemy głos byłym więźniom, których wstrząsające relacje przedstawiają codzienność piekła na ziemi. Prezentujemy najważniejsze fakty i wydarzenia z historii działania największej niemieckiej nazistowskiej fabryki śmierci. Wyjaśniamy mechanizm zbrodni i przypominamy postacie ludzi odpowiedzialnych za niespotykane dotąd w skali świata ludobójstwo.

Serwis jest dostępny w czterech wersjach językowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej i hiszpańskiej. Premiera serwisu będzie miała miejsce 24 stycznia.

Czytaj także

Wannsee - tu "rozwiązano kwestię żydowską"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 06:00
Według protokołu konferencji, zagładzie miało ulec 11 milionów europejskich Żydów, w tym 5 milionów na terenach ZSRR i ponad 3 miliony w Generalnym Gubernatorstwie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świadectwo ocalałego z Holokaustu Edwarda Mosberga

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 08:00
- Nie powinniśmy zapominać, że nie było polskich obozów śmierci, ani polskiego Holokaustu. Jestem tutaj nie tylko po to, żeby zaświadczyć o okrucieństwach Holocaustu. Jestem tu także po to, żebyście stali się świadkami mojej historii - tymi słowami były więzień niemieckich nazistowskich obozów zagłady zwrócił się do uczestników Marszu Żywych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Była więźniarka Auschwitz prosi A. Merkel o interwencję ws. odszkodowań

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 14:20
PolskieRadio24.pl dotarło jako pierwsze do pełnego tekstu listu, jaki dziś podczas uroczystości w muzeum na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auchwitz-Birkenau przekazała kanclerz Angeli Merkel była więźniarka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To nieprawda". Była więźniarka z Auschwitz oburzona odpowiedzią Merkel na jej list

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 06:05
- Odszkodowanie, które wymienione jest w liście napisanym w imieniu pani Merkel otrzymałam nie za swoje cierpienia w czasie wojny i pobyt w Auschwitz, ale za utracony majątek mojego ojca, który miał przed wojną konto w szwajcarskim banku - mówi w rozmowie z Polskim Radiem była więźniarka z Auschwitz Barbara Gautier, która otrzymała odpowiedź od kanclerz Niemiec na swój list.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Auschwitz 1945. Potańcówki Sowietów na dachu krematorium

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 12:00
W ustnych relacjach świadków - znajdujących się między innymi w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej - przewijają się informacje o zabawach Sowietów stacjonujących w miejscu śmierci milionów. Na zdjęciu zrobionym w maju 1945 roku widać dach krematorium przygotowany do potańcówek żołnierzy Armii Czerwonej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Auschwitz. Pierwszy proces oświęcimski

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2023 05:45
76 lat temu, 24 listopada 1947 roku, rozpoczął się w Krakowie przed Najwyższym Trybunałem Narodowym, pierwszy proces oświęcimski. Stanęło przed nim 40 osób, m.in. Arthur Greiser, Ludwig Fischer, Rudolf Hoess i członkowie załogi obozu śmierci Auschwitz.
rozwiń zwiń