X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Historia

35 lat temu we Włoszczowie rozpoczął się strajk uczniów w obronie krzyży w szkole

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 06:30
Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych we Włoszczowie w grudniu 1984 roku przez dwa tygodnie okupowali swoją szkołę. Żądali przywrócenia krzyży, zdjętych na rozkaz dyrekcji.
Audio
  • Fragment audycji "7 dni w kraju i na świecie" poświęcony strajkowi uczniów we Włoszczowie. Wypowiedź rzecznika rządu PRL, Jerzego Urbana. (PR, 16.12.1984)
Strajk młodzieży w obronie krzyża w Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie, grudzień 1984
Strajk młodzieży w obronie krzyża w Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie, grudzień 1984Foto: Telewizja Włoszczowa

Przywrócić krzyż

Latem 1984 roku z budynku Zespołu Szkół Zawodowych we Włoszczowie zniknęły krzyże, które przywrócono do szkoły po fali strajków z 1980 roku. Od początku roku szkolnego uczniowie starali się o ponowne zawieszenie krzyży w salach lekcyjnych. Walka zakończyła się sukcesem w końcu listopada.

30 listopada na mszy w kościele parafialnym zostały poświęcone krzyże, które 1 grudnia powróciły do włoszczowskiej szkoły. Jak się okazało, szybko zostały zdjęte, co doprowadziło do wybuchu strajku uczniów.

Komentarz Urbana 

Siedmiuset uczniów rozpoczęło strajk okupacyjny 35 lat temu, 3 grudnia 1984 roku. Na wieść o tym, dyrektor szkoły zawiesił zajęcia szkolne do odwołania i wezwał ich do opuszczenia szkoły.

Uczniowie przez cały okres strajku byli wspierani przez rodziców, duchownych i pozostałych włoszczowian. W budynku szkoły wraz z młodzieżą przebywali dwaj księża – Marek Łabuda i Andrzej Wilczyński.

Strajk szkolny odbił się szerokim echem nie tylko w Polsce, ale również zagranicą. Wydarzenia relacjonowało też Polskie Radio. W audycji z cyklu "7 dni w kraju i na świecie" podano komentarz Jerzego Urbana, który jako rzecznik rządu PRL tworzył i wykonywał propagandę komunistów w Polsce.

– Konstytucja Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej określa rozdział państwa i Kościoła. Służy dobrze interesom Kościoła, który powinien tę zasadę respektować. Ustawa o szkolnictwie z 1961 roku konkretyzuje postanowienia konstytucji i mówi, że szkoły państwowe są świeckie. Cały proces wychowania w szkole ma charakter świecki – twierdził Jerzy Urban.

Posłuchaj archiwalnej audycji Polskiego Radia.

Represje wobec uczniów i księży 

Strajk we Włoszczowie zakończył się 16 grudnia 1984 roku. Na prośbę biskupa kieleckiego Mieczysława Jaworskiego, który wspierał młodzież w czasie protestu i odprawiał nabożeństwa w jej intencji, uczniowie opuścili budynek szkoły.

Po zakończeniu strajku władze komunistyczne represjonowały jego uczestników. Część z uczniów nie została dopuszczona do matury. Z kolei ksiądz Marek Łabuda został skazany na rok pozbawienia wolności, a ksiądz Andrzej Wilczyński dostał wyrok 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata oraz 60 tys. złotych grzywny.

Podobny strajk był przeprowadzony wcześniej w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem. Uczniowie protestowali w obronie krzyża od grudnia 1983 roku do kwietnia 1984.

PAP/sa

Zobacz więcej na temat: HISTORIA PRL strajki szkoła
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pacyfikacja strajku w Szkole Pożarnictwa

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 06:05
2 grudnia 1981 roku milicja spacyfikowała strajk okupacyjny w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie. Było to preludium do stanu wojennego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Popiełuszko - kapłan niezłomny

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 06:08
Swoją działalność oparł na sentencji: "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj". Niezłomny kapelan "Solidarności" stał się na zawsze symbolem walki ze zbrodniczym systemem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strajk w KWK "Piast"- najdłuższy strajk stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 06:10
Przez dwa tygodnie 650 metrów pod ziemią ponad tysiąc górników protestowało przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Ich strajk zakończył się po dwóch tygodniach, 28 grudnia 1981.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sierpień ’80. Dwa tygodnie, które zdecydowały o losach bloku komunistycznego

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 13:55
– Mówiąc o przyczynach stworzenia "Solidarności" pada jedno słowo: godność. Rok 1980 był powstaniem z kolan polskiego społeczeństwa po to, by żyć godnie. System, który tłamsił i powodował, że ludzie byli plugawieni, powodował, że godność była czymś kluczowym – powiedział historyk Piotr Dmitrowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marianna Popiełuszko – matka błogosławionego księdza Jerzego

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 06:00
Była prostą, ale mądrą kobietą, która wychowała błogosławionego Kościoła katolickiego. – Otrzymałam dziecko od Boga i oddałam w jego ręce. Myślę, że został wybrany na męczennika – mówiła w reportażu Polskiego Radia z 1996 roku.
rozwiń zwiń