X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Historia

"Dobry maharadża", który przejął się losem polskich sierot. Konferencja historyczna w USA

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 06:00
W czasie II wojny światowej indyjski arystokrata zaopiekował się blisko tysiącem polskich sierot, które opuściły ZSRR. O jego historii opowiedziała Anu Radhu, reżyserka filmu dokumentalnego "A Little Poland in India".
Audio
  • "Dzieci Indii" – reportaż Doroty Bonieckiej-Górny o sierotach uratowanych przez maharadżę. (PR, 22.05.2018)
Maharadża Jam Saheb Digvijaysinhji
Maharadża Jam Saheb DigvijaysinhjiFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Podczas II wojny światowej Polska była ofiarą dwóch totalitaryzmów - takie jest przesłanie międzynarodowej konferencji historycznej "Poland First To Fight", która odbywa się w Waszyngtonie. W spotkaniu biorą udział historycy, publicyści i filmowcy z Polski, USA, Niemiec i innych krajów. 

Jedną z pierwszych prelegentów konferencji hinduska reżyserka Anu Radhu, reżyserka filmu o maharadży "A Little Poland in India".

– Jest to część światowej historii, która powinna szeroko wybrzmieć. Mój film opowiada o człowieczeństwie i historii pomocy – powiedziała Anu Radhu, reżyserka filmu o maharadży.

W swoim wystąpieniu zaprezentowała fragmenty dokumentu, w którym wystąpiły osoby zamieszkujące niegdyś w sierocińcu maharadży. Do końca życia byli wdzięczni za pomoc okazaną im przez indyjskiego arystokraty i wspominali ciepło, że jego osiedle było wówczas zapewne jedynym miejscem na świecie, w którym polska flaga była wywieszona przez cały rok.

"Dobry maharadża"

W 1942 roku Rząd Rzeczpospolitej Polskiej na Uchodźstwie zaapelował do Ligi Narodów o pomoc dla Polaków, którzy wraz z Armią Andersa opuścili Związek Sowiecki i przebywali w Iranie. Azylu udzieliły im Republika Południowej Afryki, Meksyk, Liban i Nowa Zelandia, a z Indii na apel opowiedział indyjski maharadża Jam Saheb Digvijaysinhji.

Osiedle polskie, dzieci bawią się na dachu szkoły. Barletta-Trani, Włochy, 1945-1946
Osiedle polskie, dzieci ewakuowane z Armią Andersa bawią się na dachu szkoły. Barletta-Trani, Włochy, 1945-1946

Utworzył osiedle dla polskich sierot w Balachadi, w którym zapewnił najlepsze warunki do rozwoju oraz możliwość kształcenia w polskich szkołach. Ponadto przyjął grupę polskich dzieci i kobiet i zorganizował dla nich osiedle w Valivade, leżącym nieopodal Bombaju. Znalazło w nim schronienie około pięć tysięcy kobiet z dziećmi.

Digvijaysinhji był nazywany przez swoich podopiecznych "dobrym maharadżą". 

Wyjście z "nieludzkiej ziemi"

W 1941 roku rząd Rzeczpospolitej Polskiej podpisał z Sowietami układ Sikorski-Majski. Na jego mocy ponownie nawiązał stosunki dyplomatyczne z ZSRR. Jednym z postanowień traktatu była zgoda na rekrutację polskiego wojska na terenie Związku Sowieckiego, którego dowództwo objął Władysław Anders.

Armia Andersa - zobacz serwis specjalny

Armia Andersa opuściła terytorium Związku Sowieckiego w 1942 roku. Wraz z nią wyszło 38 tysięcy cywilów, wśród których było kilkanaście tysięcy dzieci. Generał Władysław Anders przyjmował każdego chętnego, ponieważ chciał umożliwić ucieczkę jak największej liczbie osób.

W sierpniu 1942 roku Armia Andersa znalazła się na terenie Iranu i we wrześniu weszła w skład Armii Polskiej na Wschodzie. Drogi żołnierzy i cywilów rozeszły się.

Konferencja "Poland First to Fight" odbywa się w Waszyngtonie w dniach 18-20 listopada 2019 roku z udziałem historyków, publicystów i filmowców z Polski, Stanów Zjednoczonych, Niemiec i innych krajów.

sa/im

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jawaharlal Nehru – mędrzec z Kaszmiru

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 06:00
Gandhi stał się duchowym ojcem indyjskiej niepodległości, zaś Nehru wykorzystał ogromne moce tkwiące w społeczeństwie indyjskim i przekuł ideologię w czyn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dzieci Indii" – reportaż Doroty Bonieckiej-Górny

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 10:00
To opowieść o losach Andrzeja Chędyńskiego i Danuty Pniewskiej którzy w latach 1942-1948 po tułaczce związanej z II wojną światową i wywózką na Syberię, znaleźli schronienie w Indiach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żołnierz pokoju. 150 rocznica urodzin Gandhiego

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 06:00
Mahatma Gandhi urodził się 2 października 1869 roku. Indyjski filozof, pisarz, polityczny i duchowy przywódca Hindusów przed uzyskaniem niepodległości był jednym z twórców współczesnej państwowości indyjskiej i propagatorem pacyfizmu jako środka walki politycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Netflix i jego mapy. Historia błędów i kłamstw

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 13:00
Nie milkną kontrowersje wokół mapy w serialu na platformie Netflix przedstawiającej niemieckie nazistowskie obozy śmierci nałożone na obszar współczesnej Polski. Tymczasem okazuje się, że błędy i przekłamania znajdują się nie tylko w tym odcinku i nie tylko w tej produkcji dostępnej na platformie.
rozwiń zwiń