X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Franciszek Kornicki. Ostatni polski pilot bitwy o Anglię

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 05:45
Cztery lata temu w wieku 101 lat zmarł ppłk Franciszek Kornicki. Był ostatnim polskim dowódcą biorącym udział w bitwie o Anglię, latał w legendarnych dywizjonach myśliwskich. 
Franciszek Kornicki
Franciszek Kornicki Foto: Jacek Turczyk/PAP

We wrześniu 2017 roku Kornicki zwyciężył w plebiscycie Muzeum Królewskich Sił Powietrznych (RAF) i dziennika "The Telegraph" na bohatera wystawy na stulecie RAF. Jego sylwetka znajdzie się obok symbolicznego samolotu Spitfire VB BL614. W interenetowym plebiscycie otrzymał ponad 352 tys. głosów. 

Kornicki przyszedł na świat w Wereszynie w powiecie hrubieszowskim. W chwili wybuchu II wojny światowej służył w lotnictwie. We wrześniu 1939 roku, Kornicki latał przestarzałym myśliwcem PZL P.7. 

Bitwa o Anglię - zobacz serwis specjalny

- Zostałem oddelegowany do 162 Eskadry Myśliwskiej. Z tą jednostką przeszedłem szlak bojowy w Polsce - wspominał Kornicki w wywiadzie dla Ambasady Polski w Wielkiej Brytanii. - W ciągu jednego tygodnia nasza jednostka straciła sprawność operacyjną. Musieliśmy przebijać się do Rumunii. Dostałem się do Marsylii, później do Lyonu, gdzie mieściła się duża polska baza, ale Francuzi już zaczęli negocjacje o zawieszenie broni. 

Po klęsce Francji przebił się do Anglii, gdzie razem z innymi polskimi lotnikami kontynuował walkę. W 1943 roku objął dowodzenie nad Dywizjonem 308, którego piloci latali na myśliwcach Spitfire.

- Zadania były bardzo trudne. Przeciwnik był nadzwyczaj skuteczny. Było piekielnie dużo niemieckich myśliwców - wspominał w rozmowie. 

Miał wtedy zaledwie 26 lat. Rok później został oficerem sztabowym. Po wojnie pozostał na emigracji. Służył w RAF jeszcze 20 lat.

You Tube/Polish Embassy UK

Był aktywnym działaczem brytyjskiej Polonii. Podczas obchodów 70-lecia Bitwy o Anglię zasiadł jeszcze raz za sterami Spitfire'a. 

bm

Czytaj także

Mówili o nim "latająca śmierć". Stanisław Skalski legendą stał się za życia

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 05:55
12 listopada 2004 roku zmarł Stanisław Skalski. Był asem lotnictwa i bohaterem Bitwy o Anglię. Koledzy piloci mówili, że ma "ptasi instynkt", Niemcy nazywali go "latająca śmierć". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Głowacki. As bitwy o Anglię

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 05:50
Podpułkownik pilot Wojska Polskiego, major Królewskich Sił Powietrznych (RAF), as myśliwski II wojny światowej. Pilot Antoni Głowacki z 501. dywizjonu Hurricane’ów ustanowił rekord zestrzeleń samolotów wroga, który nie został pobity do końca bitwy o Anglię.
rozwiń zwiń