X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Jan Młodożeniec. "Mało kto tak czuł kolor"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2020 05:43
91 lat temu urodził się Jan Młodożeniec. Był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu. Jego prace znajdują się w najważniejszych galeriach sztuki oraz muzeach na całym świecie.
Jan Młodożeniec, Zakopane 1989
Jan Młodożeniec, Zakopane 1989Foto: Piotr Młodożeniec/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Przyszedł na świat 8 listopada 1929 roku w Warszawie, w której dorastał. Był synem wybitnego poety futurystycznego Stanisława Młodożeńca.

Początki przygody z grafiką

W latach 1948-1955 studiował na Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, która następnie weszła w skład warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Już wtedy publikował swoje pierwsze prace.

– Janek pod koniec studiów był gwiazdą. Był tym z nas, który wszedł już w dorosłe życie zawodowe. Szalenie nam imponował, ale sam był maniacko skromny – wspominał plakacista Franciszek Starowieyski we wspomnieniowej audycji o Janie Młodożeńcu, przygotowanej w 2000 roku przez Elżbietę Kollat.

Po studiach trwale związał się z plakatem, który stał się jego znakiem rozpoznawczym. Charakterystyczny styl Młodożeńca opierał się na mistrzowskim operowaniem kolorystyką.

– Wszystkie prace Janka były wybitne. To był prawdziwy malarz, mało kto czuł kolor tak jak on – wspominał Młodożeńca Józef Wilkoń.


Posłuchaj
26:11 wspomnienie o janie młodożeńcu____3597_00_iv_tr_0-0_16798684b93c8c76[00].mp3 Wspomnienie o Janie Młodożeńcu - audycja Elżbiety Kollat. (PR, 28.12.2000)

 

Mistrz plakatu

Szybko zdobył uznanie w środowisku artystycznym. Był jednym ze współtwórców polskiej szkoły plakatu, która dzięki swoim artystycznemu stylowi zdobyła rozgłos i uznanie wśród krytyków.

Jan Młodożeniec określał swoją twórczość mianem "plakatów obrazowych". Uważał, że wiele dzieł klasyków malarstwa mogłoby obecnie zostać wykorzystanych jako plakaty.

Był wielokrotnie nagradzany za swoje dzieła, m.in. na jednym z najważniejszych festiwali sztuki plakatowej, odbywającym się w Polsce Międzynarodowym Biennale Plakatu.

– Maluję to, co lubię i uważam za godne, tak jak dobrą muzykę, literaturę, teatr i film – opowiadał Jan Młodożeniec na antenie Polskiego Radia w 1997 roku. – Malowanie to dla mnie ucieczka przed życiem. Troszkę się zapomina o nim. A poza tym to przyzwyczajenie. Jak całe życie się pracuje, to trzeba to ciągnąć.

Jan Młodożeniec zmarł 12 grudnia 2000 roku. Bliscy wspominali go nie tylko jako znakomitego artystę, ale również jako niezwykle ciepłego i sympatycznego człowieka.

– W jego rodzinie panowała urocza atmosfera. W domu Jana Młodożeńca było bardzo optymistycznie – mówiła Nina Rozwadowska z Galerii Grafiki i Plakatu w audycji wspomnieniowej Polskiego Radia o Janie Młodożeńcu.

Posłuchaj audycji z archiwalnymi nagraniami głosu Jana Młodożeńca oraz wspomnieniami jego przyjaciół.

Posłuchaj
21:08 jan młodożeniec____2098_97_ii_tr_0-0_11889366b93afe25[00].mp3 Postać Jana Młodożeńca w audycji Ewy Prządki z cyklu "Portret artysty". (PR, 11.07.1997)

 

sa

Zobacz więcej na temat: HISTORIA plakat malarstwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andy Warhol – mistrz pop-artu

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 05:35
– Warhol w swoim najbardziej charakterystycznym okresie nie był kimś, kogo można określić grafikiem – mówiła Andrzejowi Erchardowi w 2002 roku krytyk sztuki Dorota Jarecka. – To był ktoś, kto poszukiwał zarówno w filmie, jak i w malarstwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Julian Fałat – akwarele wybrał z biedy

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 05:55
9 lipca 1929 roku zmarł Julian Fałat, jeden z najwybitniejszych polskich akwarelistów, przedstawiciel realizmu i impresjonistycznego pejzażu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Chełmoński - mistrz polskiego pejzażu

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 05:55
6 kwietnia 1914 roku zmarł najważniejszy przedstawiciel polskiego realizmu w malarstwie - Józef Chełmoński. Do ostatnich chwil życia inspirował go głównie rodzimy krajobraz i sceny z życia chłopów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Nowosielski - artysta na styku kultur

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 05:45
Dorastał na pograniczu różnych narodów i wyznań. Swoją prawosławną duchowość przekładał na obrazy, w których starał się łączyć tradycje Wschodu i Zachodu. U szczytu popularności jego dzieła doczekały się nawet licznych falsyfikatów za granicą. W Archiwum Polskiego Radia zachowały się wywiady z artystą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kariera plakatu, czyli z ulicy do muzeum

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 22:00
– Krytycy nie są zgodni co do charakteru, jaki miała polska szkoła plakatu, kiedy się zaczęła i kiedy się zakończyła, ale jedno pozostaje bezspornym faktem – mamy wspaniałą tradycję projektowania plakatu, wspaniałe dzieła, niewątpliwie doskonałych twórców – podkreśla znawca polskiego plakatu Piotr Dąbrowski.
rozwiń zwiń