Historia

Wspomnienia świadków życia księdza Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2019 06:30
Dla Polaków jest błogosławionym, kapelanem "Solidarności", męczennikiem Wolności. Dla najbliższych był po prostu Jurkiem - bratem, który ukrywał decyzję o wstąpieniu do seminarium; duszpasterzem, który oddał własne buty potrzebującym; młodym księdzem ze słabością do papierosów. 
Audio
  • – Ja nie wiedziałem, że on poszedł do seminarium, mama pewnie wiedziała – mówił na wieczorze świadków Józef Popiełuszko, brat księdza Jerzego Popiełuszki.
  • – Ksiądz Jerzy był bardzo bezpośredni, skromny, troskliwy, opiekuńczy i okazywał dużo ciepła – powiedziała Maria Hanna Popielska, parafianka księdza Jerzego w Aninie.
  • – Ksiądz Jerzy uświadomił mi, że kraj, w którym mieszkam nie jest wolny – Andrzej Kosiński, ministrant w parafii w Aninie.
  • – Pamiętam o jego testamencie, przed każdą trudną decyzją odwiedzam grób księdza Jerzego i proszę: pomóż Jurku wybrać właściwą drogę – dr Anna Gręziak, działaczka "Solidarności".
  • – Przychodziły do niego tłumy, miał taki ciepły głos. Ksiądz Jerzy był wyjątkowy – opowiadał Tadeusz Wieliński z "Solidarności" Huty Warszawa.
  • – On nie potrafił ominąć żadnego człowieka – mówił ksiądz prałat Marcin Wójtowicz, wikariusz w parafii św. Stanisława Kostki.
  • – To były dwie godziny wolnej Polski. On wtedy czuł nas wszystkich, rozumiał co się dzieje – wspominał księdza Jerzego jego znajomy, ksiądz Jan Sikorski.
Zdjęcie księdza Jerzego Popiełuszki z archiwów Europeany i Cyfrowego Archiwum Pamiątek
Zdjęcie księdza Jerzego Popiełuszki z archiwów Europeany i Cyfrowego Archiwum PamiątekFoto: Andrzej Iwański źr. Wikimedia/CC BY-SA 3.0

18 października 2019 w parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie odbył się wieczór świadków życia księdza Jerzego. W 35. rocznicę pogrzebu błogosławionego przedstawiamy wypowiedzi uczestników spotkania.

Posłuchaj wspomnień uczestników wieczoru świadków życia księdza Jerzego Popiełuszki.

W spotkaniu udział wzięli najbliżsi członkowie rodziny oraz znajomi i parafianie księdza Jerzego Popiełuszki, którzy opowiedzieli o swoich wspomnieniach związanych z życiem błogosławionego męczennika. Najważniejszym gościem był Józef Popiełuszko, brat księdza Jerzego.

– Miło nam słuchać o tym, jaki był mój brat. Ludzie opowiadają jak dużo łask bożych doznali za jego przyczyną – komentował Józef Popiełuszko.

O swoich doświadczeniach z księdzem Jerzym Popiełuszką opowiadali również jego parafianie z kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski w Aninie – Maria Hanna Popielska oraz Andrzej Kosiński, który służył jako ministrant przy mszach świętych sprawowanych przez błogosławionego. Wspominali o cieple, które od niego biło oraz o wpływie księdza Jerzego na wiernych.

– Dla dziecka mającego idealistyczne podejście do życia, uwiedzionego komunistyczną propagandą, spotkanie z księdzem Jerzym Popiełuszką było szokiem. Ksiądz chodzący w dżinsowej kurtce, palący drogie zachodnie papierosy, nie pasował do mojego obrazu księdza. Ksiądz Jerzy uświadomił mi, że kraj, w którym mieszkam nie jest wolny –  mówił Andrzej Kosiński.

Swoimi wspomnieniami podzielili się również działacze "Solidarności", którzy współpracowali z księdzem Jerzym – dr. Anna Gręziak oraz Tomasz Wieliński z Huty Warszawa.

– Nie myślał politycznie, dla niego ważne było żebyśmy się czuli wolni, byli wolni i żebyśmy mieli świadomość własnej godności, która będzie szanowana przez wszystkich. Pamiętam o jego testamencie, przed każdą trudną decyzją odwiedzam grób księdza Jerzego i proszę: pomóż Jurku wybrać właściwą drogę – opowiadała dr Anna Gręziak.

O swoich doświadczeniach ze znajomości z księdzem Jerzym mówili także duchowni, którzy mieli okazję pracować z błogosławionym. Byli to ksiądz prałat Marcin Wójtowicz, który służył jako wikariusz w parafii św. Stanisława Kostki kiedy ksiądz Jerzy Popiełuszko zyskał sławę kapelana "Solidarności" oraz ksiądz Jan Sikorski, który kontynuował sprawowanie mszy świętych za Ojczyznę po śmierci błogosławionego.

– On nie potrafił ominąć żadnego człowieka. Kiedy biedna matka przyszła prosić o pomoc dla swojego syna, ksiądz Jerzy przekazał jemu swoje buty. Opowiadała, że jej syn nigdy nie założył tych butów i stoją jako relikwie – mówił ksiądz prałat Marcin Wójtowicz, wikariusz w parafii św. Stanisława Kostki.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony postaci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

.

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Jerzy Popiełuszko
Czytaj także

Sowieckie wątki w sprawie uprowadzenia i śmierci ks. Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 07:00
W środę 12 września 1984 roku na łamach jednego z największych moskiewskich dzienników ukazał się artykuł, w którym personalnie zaatakowano kapelana "Solidarności". Było to zaledwie pięć tygodni przed jego uprowadzeniem i męczeńską śmiercią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Posłuchaj archiwalnego reportażu o męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2023 05:55
– Ksiądz Jerzy Popiełuszko miał naprawdę niesamowitą charyzmę – opowiadała o bohaterze swojego reportażu dziennikarka Polskiego Radia Janina Jankowska. Posłuchaj archiwalnych nagrań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zasadnicza służba wojskowa ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 09:00
- Znane są dokumenty wydawane przez zarząd polityczny Wojska Polskiego, które podpisywał gen. Jaruzelski. Były tam konkretne instrukcje, jak postępować z alumnami, którzy zostali wcieleni do wojska. Jeden z zapisów mówił na przykład, że skoncentrowany wysiłek wobec żołnierzy alumnów powinien zmierzać do trwałego pogłębiania w nich krytycyzmu wobec Kościoła i osłabienia wiary - mówiła w Dwójce Milena Kindziuk, biografka ks. Popiełuszki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śledztwo ws. morderstwa ks. Jerzego Popiełuszki. "Jesteśmy skazani na zeznania świadków"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 18:52
19 października minęła 35. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Dokładnie tego dnia w 1984 r. kapelan "Solidarności" został porwany i zamordowany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa. Do ustaleń śledczych i trwających w tej sprawie dochodzeń w radiowej Trójce odnieśli się publicyści badający bestialską zbrodnię: Piotr Litka i Tomasz Wiścicki
rozwiń zwiń
Czytaj także

35 lat od śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 22:00
W tych dniach przeżywamy 35. rocznicę porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jaka była jego rola i co znaczy jego postać w najnowszej historii Polski?
rozwiń zwiń
Czytaj także

39 lat temu ujęto morderców ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2023 06:00
Kuriozalny charakter pierwszych dni śledztwa nad sprawą uprowadzenia ks. Popiełuszki unaocznia fakt, że członkiem specjalnej grupy operacyjnej, którą powołano w celu ujęcia sprawców, był płk Adam Pietruszka, który później zasiadł na ławie oskarżonych.
rozwiń zwiń