X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Zanim powstał Internet, był ARPANET

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 05:40
29 października 1969 roku, 51 lat temu, wysłano pierwszą wiadomość przez ARPANET, który jest bezpośrednim prekursorem współczesnej sieci komputerowej.
Panel sterowania urządzenia Interface Message Processor (IMP), które zostało użyte do przesłania pierwszej wiadomości internetowej
Panel sterowania urządzenia Interface Message Processor (IMP), które zostało użyte do przesłania pierwszej wiadomości internetowejFoto: Andrew Adams, Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Trudna droga pierwszej wiadomości internetowej

ARPANET był tajnym projektem rządu Stanów Zjednoczonych, w którym w 1969 roku brały udział cztery uniwersytety. Pierwsza wiadomość w sieci została przesłana pomiędzy komputerami Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles a Uniwersytetem Stanforda (także w Kalifornii).

Nie wszystko poszło po myśli nadawców. Naukowcy z Los Angeles wysłali swoim kolegom w Stanford tajemniczy tekst, który składał się jedynie z dwóch liter: "LO". Był to efekt awarii komputera. Wiadomość miała się składać ze słowa "LOGIN" i dopiero po godzinie udało się przesłać jej pełną treść.

Wojskowe korzenie                                 

ARPANET przede wszystkim służył pomocą naukowcom w szybszej komunikacji pomiędzy uniwersytetami, ale impulsem do jego stworzenia było potencjalne zastosowanie wojskowe.

– Internet w swojej pierwotnej formie był projektem wojskowym. Nazywał się ARPANET i miał służyć przesyłaniu danych pomiędzy kilkoma komputerami – powiedział Maciej Gajewski z magazynu "Chip" na antenie Polskiego Radia w 2011 roku.


Posłuchaj
02:45 internet czworka.mp3 Początki internetu w audycji Kamila Jasieńskiego z cyklu "Z pytań redaktora". (PR, 7.06.2011)

 

Armia amerykańska potrzebowała rozproszonego systemu komunikacji, który mógłby działać bez centralnej stacji nadawczej narażonej na potencjalne zniszczenie. Pracę nad projektem prowadzono w ramach rządowej agencji ARPA (Advanced Research Projects Agency – pl. Biuro Zaawansowanych Projektów Naukowych).

W stronę Internetu

W latach 70. nastąpił znaczny rozwój sieci ARPANET, do której zaczęło dołączać coraz więcej amerykańskich szkół wyższych. Na przełomie 1983 i 1984 roku armia Stanów Zjednoczonych przestała używać ARPANET-u i zaczęła korzystać ze ściśle wojskowych sieci komputerowych, przez które wymieniano niejawne informacje.

ARPANET zaczął być używany jedynie przez amerykańskie uniwersytety. Sieć komputerowa coraz częściej była określana jako Internet (po polsku "międzysieć"), co było związane z coraz szerszymi możliwościami wymiany informacji. Na przełomie lat 80. i 90. Timothy Berners-Lee i Robert Cailliau stworzyli usługi WWW (World Wide Web – pl. sieć ogólnoświatowa), które pozwalały na stworzenie dobrze dziś znanych stron internetowych.

Dzięki temu oraz wydaniu w 1991 roku zezwolenia na wykorzystywanie internetu w celach komercyjnych, ostatecznie ukształtowała się sieć komputerowa, bez której ciężko wyobrazić sobie współczesny świat.

sa

Czytaj także

Jacek Karpiński. Zmarnowany potencjał polskiego Gatesa

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 05:46
Komputer, który skonstruował, wyprzedzał o dwa lata konkurencyjne maszyny z USA. Polska miała szansę stać się informatyczną potęgą. Jak doszło do tego, że ta szansa nie została wykorzystana?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Internet w Polsce. Na początku był e-mail do Danii

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 11:10
Za symboliczną datę początku funkcjonowania internetu w Polsce przyjmuje się 17 sierpnia 1991 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

70 lat polskiej informatyki

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2018 16:26
Kiedy i w jaki spoób powstały pierwsze komputery i minikomputery? O urządzeniach, które zrewolucjonizowały świat i ich twórcach opowiedział profesor Marek Hołyński, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego, odpowiedzialny za organizację jubileuszu 70-lecia polskiej informatyki.
rozwiń zwiń