X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

102 lata Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 05:40
12 października 1919 roku odbył się zjazd założycielski Komitetu Udziału Polski w Igrzyskach Olimpijskich. Organizacja miała przygotować polską reprezentację do udziału w igrzyskach olimpijskich.
Reprezentacja Polski w kolarstwie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 1924 roku. Zdobywcy srebrnego medalu na dystansie 4000 m drużynowo. Od lewej: Tomasz Stankiewicz, Jan Łazarski, Franciszek Szymczyk, Józef Lange
Reprezentacja Polski w kolarstwie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 1924 roku. Zdobywcy srebrnego medalu na dystansie 4000 m drużynowo. Od lewej: Tomasz Stankiewicz, Jan Łazarski, Franciszek Szymczyk, Józef LangeFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Początek polskiego ruchu olimpijskiego

W 1919 roku niepodległa Polska dostała od Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zaproszenie do udziału w zbliżających się igrzyskach olimpijskich w Antwerpii, które odbyły się w 1920 roku. Belgowie zostali gospodarzami igrzysk w uznaniu postawy i poświęcenia ich kraju, który został zaatakowany przez Niemców w 1914 roku.


Posłuchaj
19:29 chwila sportowych wspomnień (3) - olimpijczycy.mp3 Audycja z cyklu "Chwila sportowych emocji" na temat polskich olimpijczyków - wspomnienia sportowców. (PR, 26.11.1978)

 

100 lat Polskiego Komitetu Olimpijskiego - serwis specjalny

W odpowiedzi na zaproszenie do udziału w igrzyskach olimpijskich, 12 października 1919 roku w Hotelu Francuskim w Krakowie zebrali się członkowie władz II Rzeczpospolitej oraz działacze tworzącego się polskiego sportu. Tego dnia powstał Komitet Udziału Polski w Igrzyskach Olimpijskich. Dzień wcześniej w Krakowie uczestnicy zjazdu powołali Polski Komitet Lekkiej Atletyki.

1 grudnia 1919 roku w Warszawie odbył się kolejny zjazd, którego uczestnicy wybrali władze związku oraz zmienili jego nazwę na Polski Komitet Igrzysk Olimpijskich. Na pierwszego prezesa został wybrany książę Stefan Lubomirski, a protektorem stowarzyszenia został sam Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, który prywatnie był miłośnikiem aktywności fizycznej.

Reprezentacja Polski na otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu 1924 roku na stadionie Colombes. NAC Reprezentacja Polski na otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu 1924 roku na stadionie Colombes. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Pierwsze występy polskich sportowców na igrzyskach olimpijskich

Polscy sportowcy wystąpili na igrzyskach olimpijskich w Londynie w 1908 roku. George Gaidzik, który reprezentował Stany Zjednoczone, zdobył brązowy medal w skokach z trampoliny, zaś tenisistka Felicja Pietrzykowska, startująca w reprezentacji Austro-Węgier, nie odniosła większego sukcesu. Na następnych igrzyskach w Sztokholmie w 1912 polscy sportowcy reprezentowali barwy Rosji, Stanów Zjednoczonych oraz Austro-Węgier.

Po odzyskaniu niepodległości Polski Komitet Igrzysk Olimpijskich zdołał zorganizować kilkumiesięczny obóz przygotowawczy dla lekkoatletów, ale z powodu wybuchu wojny z bolszewikami polscy sportowcy nie wystąpili na igrzyskach olimpijskich w Antwerpii w 1920 roku. Pierwszymi, w których wystąpiła reprezentacja Polski były zorganizowane w 1924 igrzyska w Paryżu.

Nasza reprezentacja na tych igrzyskach zdobyła dwa medale - drużyna kolarzy torowych srebrny medal. W polskim zespole byli Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk. Z kolei kawalerzysta porucznik Adam Królikiewcz zajął trzecie miejsce w konkursie skoków przez przeszkody.

sa

Czytaj także

Halina Konopacka - pierwsza polska złota medalistka olimpijska

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 05:45
- Była najbardziej interesującą postacią naszego przedwojennego sportu, a jeżeli wziąć szerszą miarę i wejrzeć również w jej działania na salonach Warszawy i na niwie kultury, to z całą pewnością była jedną z najbardziej interesujących Polek - mówił dziennikarz "Przeglądu Sportowego" Maciej Petruczenko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Kusociński - symbol sukcesów sportowych Polski

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 06:00
21 czerwca 1940 roku Janusz Kusociński został rozstrzelany w Palmirach pod Warszawą. - Niewątpliwie Niemcy doskonale wiedzieli, kim jest. Sądzę, że zamordowali go dlatego, że odmówił zostania trenerem lekkoatletów niemieckich. Oni liczyli, że złamią mistrza olimpijskiego – wspominał Lesław Bartelski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierre de Coubertin – ojciec nowożytnej olimpiady

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 05:55
"Wznoszę więc kielich za ideę olimpijską, która na kształt promienia przepotężnego słońca przedarła się przez mgły wieków i wraca, by blask radosnej nadziei rzucić na próg dwudziestego wieku" mówił Pierre de Coubertin. Kim był człowiek, który wskrzesił ideę olimpijską?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jesse Owens - szybszy od propagandy

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 05:28
Igrzyska olimpijskie w stolicy III Rzeszy miały być tryumfem koncepcji wyższości rasy aryjskiej. Rasistowską propagandę nazistów ośmieszył czarnoskóry Amerykanin, czterokrotny zdobywca złotego medalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eugeniusz Lokajski. Bohater na stadionie i na wojnie

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 06:00
Sława wybitnego lekkoatlety z czasów dwudziestolecia międzywojennego pomogła mu w czasie okupacji. Został zwolniony z łapanki przez niemieckiego żandarma, który rozpoznał go jako znanego sportowca.
rozwiń zwiń