X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Jan Kaczmarek - "Z pamiętnika młodej lekarki" to było jego dzieło

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 07:50
- To jest zasługa Tadeusza Drozdy, że on tego introwertyka zmusił do działania na estradzie, bo Janek był skromnym człowiekiem i z trudem przychodziły mu występy na scenie - mówił Stanisław Szelc, wspominając popularnego satyryka.
Audio
  • Śmierć Jana Kaczmarka - fragm. aud. z cyklu "Polska i świat" (14.11.2007)
  • Zalety powstania Unii Polsko-Czecho-Słowackiej - felieton Jana Kaczmarka nadany w aud. z "Sygnały Dnia" (20.01.1990)
Jan Kaczmarek. PAP
Jan Kaczmarek. PAPFoto: Edmund Radoch

14 listopada mija 12. rocznica śmierci Jana Kaczmarka, przez lata związanego z Polskim Radiem satyryka, autora piosenek, felietonisty, współtwórcy kabaretu "Elita". - Dobrze, że on się urodził w XX wieku, bo wtedy wynaleziono radio – powiedział Leszek Niedzielski w audycji "Polska i świat", nadanej 14 listopada 2007 r. - Miał tak specyficzny głos i jego piosenki były tak charakterystyczne, że to zostanie w archiwach i jeszcze przez wiele lat będziemy mogli go słuchać i brać udział w skeczach, które nagrał.

Jan Kaczmarek urodził się 6 czerwca 1945 w Lwówku. Skończył studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej, jednak swoje losy związał z kabaretem. - Miał niezwykłą łatwość pisania i cudowny przypadek sprawił, że narodził się poeta, a nie inżynier - stwierdził Stanisław Szelc.

Wraz z Tadeuszem Drozdą, Jerzym Skoczylasem i Romanem Gerczakiem założył w 1969 r. kabaret "Elita". Przez następne lata współpracował z Andrzejem Waligórskim i Studiem 202 w Polskim Radiu Wrocław. Skecze i piosenki satyryków Studia 202 były nadawane w radiowej Trójce.

Wejdź na platformę internetową "moje.polskieradio.pl">>>

- Miał niesamowitą wiedzę humanistyczną, był niezwykle oczytany, inteligentny i miał jeszcze jedną fantastyczną cechę - wspominał Leszek Niedzielski. - Był niebywale muzykalny, dobrze radził sobie z grą na skrzypcach. Był mistrzem, jeśli chodzi o pisanie tekstów piosenek. Podkreślał to zawsze wielki Waligórski.

Jan Kaczmarek był autorem tekstów ponad 200 piosenek takich jak: "Zerowy bilans, czyli pero, pero", "Czego się boisz głupia", "Ballada o mleczarzu" czy "Do serca przytul psa". Napisał też tekst i muzykę do znanego utworu "Kurna chata". Sam w tej piosence śpiewał:
A mnie się marzy kurna chata,

Zwyczajna izba zbita z prostych desek.

Żeby się odciąć od całego świata, od paragonów, paragrafów i wywieszek.

Zaszyć się kącie, w kupie liści, tak żeby tylko czubek nosa było widać.

Nic nie zamiatać, nic nie czyścić. Nie kombinować, co się jeszcze może przydać.  

Do historii kabaretu radiowego przeszły jego skecze, realizowane wspólnie z Ewą Szumańską w serii "Z pamiętnika młodej lekarki".

Jan Kaczmarek w ostatnich latach życia walczył z chorobą Parkinsona. Zmarł 14 listopada 2007. Został pochowany na Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu.

Posłuchaj wspomnień na temat wybitnego satyryka oraz felietonu, jaki wygłosił w "Sygnałach dnia" w 1990 r. na temat porozumienia polsko-czesko-słowackiego.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kabaret ELITA - "40 Lat Naszego Dziecinstwa"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2009 14:41
Box pod tytułem „40 lat naszego dzieciństwa….” jest tylko małą cząstką tego, czego dokonali, jest próbą zapisu absolutnie niepowtarzalnego zjawiska, dla niektórych wspomnieniem, dla innych nowym wymiarem. Wydawnictwo składa się z dwóch płyt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kabaret Elita w Trójce - zobaczcie wideo!

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2012 12:05
Z okazji 20. rocznicy śmierci Andrzeja Waligórskiego, kierownika Studia 202, na trójkowej scenie spotkali się członkowie popularnego kabaretu oraz ich goście.
rozwiń zwiń