X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Albert Einstein, przyjaciel Charliego Chaplina

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 05:45
7 października 1933 roku Albert Eistein, wraz z rodziną odpłynął z Europy statkiem do USA jako żydowski obywatel, niepożądany w faszystowskich Niemczech.
Albert Einstein w 1921 roku
Albert Einstein w 1921 rokuFoto: Wikimedia Commons – repozytorium wolnych zasobów

Był geniuszem fizyki, chociaż nigdy nie studiował na żadnym uniwersytecie ani nie był związany z żadną słynną szkołą fizyki. Był samotnikiem z fantazją naukową, jakiej nie miał żaden z fizyków z jego pokolenia oraz miał tak wielką siłę charakteru, że przez 10 lat, bez jakiegokolwiek wsparcia z zewnątrz myślał i pracował nad czymś, co okazało się teorią względności i zapewniło mu nieśmiertelność.

- Jowialny i przyjacielski, wyglądał na typowego Niemca alpejskiego w najprzyjemniejszym znaczeniu tego słowa – wspominał Charlie Chaplin pierwsze spotkanie z Albertem Einsteinem, wówczas wykładowcą uniwersyteckim, w Kalifornii w 1926 roku.


Posłuchaj
17:11 Audycja o Einsteinie.mp3 Alberta Einsteina wspomina aktor Charlie Chaplin oraz polski fizyk Leopold Infeld. Archiwalna audycja Polskiego Radia.

 

Geniusz fizyki zabiegał o przedstawienie mu znakomitego aktora. Chaplin zaprosił małżeństwo Einsteinów na kolację do swojego domu. I tam żona Einsteina opowiedziała Chaplinowi o poranku, kiedy Einstein wymyślił koncepcję swojej teorii względności. - Wypił kawę, pograł na fortepianie z pół godziny i poszedł do swojego gabinetu. Zamknął się w nim na dwa tygodnie i w końcu blady i zmęczony położył na stole w salonie dwie zapisane kartki i powiedział: To jest to. I to była jego teoria względności – opowiadała Chaplinowi żona Einsteina.


Rękopis
Rękopis Einsteina

Posłuchaj więcej o rozmowach przy kolacji u Charliego Chaplina, o życiu fizyka w Stanach Zjednoczonych, o spotkaniach z Chaplinem i grze Einsteina na skrzypcach oraz wspomnień o Einsteinie Leopolda Infelda, wybitnego polskiego fizyka.

Albert Einstein to jeden z największych fizyków-teoretyków XX wieku, twórca ogólnej i szczególnej teorii względności, współtwórca korpuskularno-falowej teorii światła, odkrywca tzw. emisji wymuszonej. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za rok 1921 "za zasługi dla fizyki teoretycznej, szczególnie za odkrycie praw rządzących efektem fotoelektrycznym".

7 października 1933 roku wraz z rodziną odpłynął z Europy statkiem do USA jako żydowski obywatel, niepożądany w faszystowskich Niemczech. Zmarł w 1955 roku w Princeton. Zanim skremowano ciało Einsteina, Thomas Stoltz Harvey, patolog w miejscowym szpitalu, wyjął bez pozwolenia rodziny jego mózg, mając nadzieję, że w przyszłości neurobiologia będzie mogła odkryć, co sprawiło, że Einstein był tak inteligentny.

Czytaj także

Albert Einstein - wielki uczony, ekscentryk, samotnik pogrążony w marzeniach

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 05:45
- Gdziekolwiek się odwrócę, widzę swoją podobiznę. Czyżby cały świat zamienił się w lustro - dziwił się Albert Einstein.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Charlie Chaplin – niemy filozof śmiechu

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 07:01
Workowate spodnie, za duże buty, melonik i laseczka. Wybielona twarz i charakterystyczny mały wąsik. To znaki rozpoznawcze Charliego Chaplina – legendy kina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teorie względności Alberta Einsteina

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 05:50
Większość z nas słyszała o równaniu E=mc2. Teoria względności Alberta Einsteina przyniosła rewolucję w świecie nauki, a jemu samemu zapewniła sławę wykraczającą daleko poza świat nauki i status nieomal ikony popkultury.
rozwiń zwiń