X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Powstanie Warszawskie. 3 sierpnia 1944. Pierwszy nalot na walczącą Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 06:00
3 sierpnia 1944 niemieckie lotnictwo rozpoczęło bombardowanie Warszawy.
Bombowce niemieckie Junkers Ju-87 podczas nalotu, wrzesień 1944
Bombowce niemieckie Junkers Ju-87 podczas nalotu, wrzesień 1944 Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Niemcy w tłumieniu Powstania Warszawskiego byli bezwzględni. – Himmler przekazał oddziałom zmierzającym na odsiecz dyrektywę Hitlera: wymordowania ludności Warszawy bez różnicy płci i wieku oraz bezwzględnego niszczenia miasta – opowiadał Władysław Bartoszewski w Polskim Radio w programie "Dni walczącej Stolicy".

Posłuchaj
14:47 kronika powstania warszawskiego _odc_5____pr iii 82650_tr_0-0_10724452ad9d34f6[00].mp3 "Dni walczącej Stolicy" Władysława Bartoszewskiego o trzecim dniu Powstania Warszawskiego - 3 sierpnia 1944 roku. (PR, 3.08.1981)

 Bombardowań dokonała jedna eskadra "sztukasów" [bombowców nurkujących Junkers Ju-87 - przyp. red.]. W czasie nalotu pikowały w dół i wtedy rozlegał się przerażający głos syreny, który był słyszalny z daleka – mówiła historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego, Agnieszka Grabowska, w programie Polskiego Radia "Kalendarium Powstania Warszawskiego".

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Nalot z 3 sierpnia wspominała w Polskim Radio Alicja Zdanowicz, łączniczka w Powstaniu Warszawskim – Z powodu bombardujących samolotów zginęła moja mama, brat i siostra. Również bardzo wielu Powstańców, którzy dopiero co przyszli kanałami. Byli w tym samym schronie, w którym moja mama i niestety wszyscy zginęli.

Posłuchaj
02:09 2011072711262000.mp3 Fragment programu "Kalendarium Powstania Warszawskiego" na temat bombardowania z 3 sierpnia 1944 roku. (PR, 2014) 

Warszawiacy nie załamali się i aktywnie wspierali żołnierzy. Dla dodania otuchy powstańcom i ludności cywilnej, Biuro Informacji i Propagandy Armii Krajowej uruchomiło 3 sierpnia patrole megafonowe. Nadawały piosenki i wiersze oraz programy informacyjne na temat sytuacji w walczącej stolicy.

Naloty bombowe będą stale powtarzane aż do kapitulacji Powstania Warszawskiego, w myśl rozkazu Hitlera o wymordowaniu ludności Warszawy i zburzeniu miasta. Bombardowanie z 3 sierpnia 1944 roku nie było jedyną zbrodnią z tego dnia. Żołnierze niemieccy mordowali mieszkańców Ochoty i Woli oraz wykorzystali cywilów jako żywe tarcze w natarciu na pozycje Powstańców. Z kolei na Mariensztacie rozstrzelano 15 osób w tzw. Domu Profesorów. Ofiarami egzekucji w większości byli pracownicy naukowi Uniwersytetu Warszawskiego.

sa

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Posłuchaj wspomnień gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego o okolicznościach wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 06:00
– Pamiętam, było to w sobotę albo niedzielę 30 lipca. Przebywałem wraz z całym sztabem w lokalu konspiracyjnym przy ulicy Pańskiej 6. To tam właśnie zapadła decyzja o wybuchu powstania – wspominał gen. Tadeusz Bór-Komorowski w rozmowie z Janem Nowakiem-Jeziorańskim, ówczesnym dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Odziemkowski: bez powstania Warszawa stałaby się miastem-twierdzą

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 10:07
Z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego gościem Polskiego Radia 24 był prof. Janusz Odziemkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Historyk omówił tło historyczne zbrojnego wystąpienia mieszkańców Warszawy w 1944 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Serwis specjalny

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 06:00
63 dni walki. 63 dni wolności. 63 dni tragedii. W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Portal PolskieRadio.pl zaprasza na stronę serwisu specjalnego. 
rozwiń zwiń