Historia

Maria Okońska, założycielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2023 05:30
Była jedynym świadkiem składania przez kardynała Stefana Wyszyńskiego w odosobnieniu Jasnogórskich Ślubów Narodu. Zmarła 6 maja 2013 roku w Częstochowie, miała 93 lata.
Ks. kard. Stefan Wyszyński (1. z prawej) w towarzystwie s. Lidii Malinowskiej (1. z lewej, trzyma aparat fotograficzny), s. Stanisławy Niemeczek (2. z lewej), siostrzenicy Marii Sułek (2. z prawej) i  Marii Wantowskiej (3. z lewej) i Marii Okońskiej (3. z prawej). Komańcza 1956 r.
Ks. kard. Stefan Wyszyński (1. z prawej) w towarzystwie s. Lidii Malinowskiej (1. z lewej, trzyma aparat fotograficzny), s. Stanisławy Niemeczek (2. z lewej), siostrzenicy Marii Sułek (2. z prawej) i Marii Wantowskiej (3. z lewej) i Marii Okońskiej (3. z prawej). Komańcza 1956 r.Foto: NAC

Maria Okońska urodziła się 16 grudnia 1920 roku w Warszawie. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim i psychologię na Uniwersytecie Ziem Zachodnich. Uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim pod pseud. Emmanuela.

Od 1942 roku współpracowała ze Stefanem Wyszyńskim. W czasie wojny wraz z siedmioma koleżankami założyła Stowarzyszenie Żeńskiej Młodzieży Katolickiej, popularnie nazwane potem "ósemkami". Ich programem duchowym było osiem błogosławieństw, za patronkę wybrały Maryję, Królową Polski.

W 1948 roku Okońska została aresztowana przez UB za działalność duszpasterską i organizowanie obozów wakacyjnych dla dziewcząt z całej Polski. Wyszła na wolność po ponad czterech miesiącach więzienia, dzięki interwencji biskupa lubelskiego Stefana Wyszyńskiego.

W sierpniu 1952 roku złożyła - razem z Marią Wantowską i Janiną Michalską - śluby wieczyste w nowopowstałym Instytucie świeckim. Ta trójka kobiet odwiedzała później uwięzionego Prymasa w Komańczy, ostatnim miejscu jego odosobnienia. Okońska zachęcała kardynała do napisania Jasnogórskich Ślubów Narodu, a gdy tekst był gotowy, w tajemnicy przed komunistycznymi władzami organizowała uroczystości złożenia ślubów przez naród. Gdy 26 sierpnia 1956 roku ok. miliona wiernych ślubowało na Jasnej Górze, uwięziony Prymas składał śluby razem z Okońską w Komańczy.


Posłuchaj
57:55 rok 1956 i jasnogórskie ślubu narodu___4065_01].mp3 Audycja "Rok 1956 i Jasnogórskie Śluby Narodu" z udziałem m.in. Marii Okońskiej. (PR, 26.08.2001)

 

W latach 70. Maria Okońska zamieszkała w zorganizowanym przez nią Ośrodku Jasnogórskiej Matki Kościoła w Choszczówce, dokąd często przyjeżdżał Prymas Tysiąclecia. Prowadził tam m.in. ważne rozmowy dotyczące stosunków Kościół - państwo.

2 października 1978 roku w Choszczówce odbyło się posiedzenie Rady Głównej Episkopatu Polski - ostatnie z udziałem kardynała Karola Wojtyły. Okońska była też niejednokrotnie świadkiem spędzanych wspólnie wakacji Wojtyły i Wyszyńskiego. Potem odwiedzała Jana Pawła II w Rzymie.

"Ósemki" angażowały się m.in. w prace Instytutu Prymasowskiego na Jasnej Górze i w Warszawie, w archiwum i wydawnictwie dzieł Prymasa Tysiąclecia, w Komisji Maryjnej i Podkomisji do spraw duszpasterstwa kobiet. Pracowały w domach rekolekcyjnych, na placówkach zagranicznych, jako katechetki. Prowadziły działalność wychowawczą i apostolską. W 2006 roku watykańska Kongregacja Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego zatwierdziła nową nazwę instytutu: "Instytut Prymasa Wyszyńskiego", którą zasugerował wcześniej Jan Paweł II.

Maria Okońska po latach została imiennie wymieniona w testamencie warszawskim Prymasa Tysiąclecia. W 2009 roku została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.


Czytaj także

39. rocznica śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 06:01
Nad ranem 28 maja 1981 roku Polskie Radio oraz agencje światowe nadały komunikat: - Tu mówi Warszawa. We wszystkich programach Polskiego Radia nadajemy komunikat specjalny. Dziś o godzinie 4.40 rano w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego w rezydencji arcybiskupów warszawskich zmarł jego eminencja kardynał Stefan Wyszyński, arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski, prymas Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kardynał August Hlond, prymas Polski. "On zawsze uważał, że jego miejsce jest w Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2023 05:50
22 października 1948 roku zmarł August Hlond, prymas Polski. Z jego pracy i doświadczenia czerpali kardynał Stefan Wyszyński i późniejszy papież Jan Paweł II.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Niezwykły syn swojej ojczyzny". Adam Stefan Sapieha - Książę Niezłomny

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2023 05:45
"Był wielkim synem swojej ojczyzny; stanowczym w trudnych momentach, odważnym ponad miarę jakiejkolwiek przeciętności, niezwykłym synem swojej ojczyzny, niezwykłym mężem dziejów i Polski" – mówił o kard. Adamie Sapiesze Jan Paweł II.
rozwiń zwiń