X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Ksiądz Kazimierz Jancarz - niezłomny duszpasterz Nowej Huty

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 05:45
Swojej działalności nie zawięził wyłącznie do posługi kapłańskiej. Był tytanem pracy społecznej. Pomimo szykan bezpieki pomagał "Solidarności" i strajkującym robotnikom. W Archiwum Radia Wolna Europa zachowały się bezcenne wypowiedzi kapłana ze strajku w Hucie im. Lenina w Krakowie w 1988 roku, w który był zaangażowany.
Ksiądz Kazimierz Jancarz
Ksiądz Kazimierz JancarzFoto: Zdjęcie udostępnione dzięki uprzejmości parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Mistrzejowicach

25 marca 1993 roku zmarł ksiądz Kazimierz Jancarz, kapelan "Solidarności", legenda krakowskiej opozycji.


Posłuchaj
01:57 Maria de Hernandez-Paluch rozmawiała z księdzem Kazimierzem Jancarzem podczas strajku w Hucie im. Lenina w Krakowie w audycji "Panorama Dnia". (RWE, 3 Maria de Hernandez-Paluch rozmawiała z księdzem Kazimierzem Jancarzem podczas strajku w Hucie im. Lenina w Krakowie w audycji "Panorama Dnia". (RWE, 3.05.1988)

Posłuchaj
05:53 Maria de Hernandez-Paluch rozmawiała z księdzem Kazimierzem Jancarzem w audycji "Znaki czasu" o niezwykłym wydarzeniu podczas strajku w Hucie im. Leni Maria de Hernandez-Paluch rozmawiała z księdzem Kazimierzem Jancarzem w audycji "Znaki czasu" o niezwykłym wydarzeniu podczas strajku w Hucie im. Lenina w Krakowie. (RWE, 2.05.1988)

  

Przybycie do Mistrzejowic

W czerwcu 1978 roku jako ksiądz wikariusz Kazimierz Jancarz został przeniesiony do kościoła  w dawnej wsi Mistrzejowice, która od początku lat 70. należała do osiedla Nowa Huta w Krakowie. Od kilku lat znajdował się tam potajemnie postawiony barak nazywany "Zieloną Budką", w którym odprawiano nabożeństwa i prowadzono katechezy dla dzieci.

Władze PRL za punkt honoru postawiły sobie zlikwidowanie prowizorycznego kościoła. Na poprzedniego proboszcza, który sprawował opiekę nad barakiem - księdza Józefa Kurzeję – spadły liczne represje. Kapłan musiał się zmierzyć z wieloma procesami, grzywnami i przesłuchaniami przez bezpiekę. Wykończony szykanami, zmarł na atak serca w 1976 roku.

Ksiądz Jancarz posługę w Mistrzejowicach rozpoczął od prowadzenia katechezy dla dzieci. Pod wpływem wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża i jego pierwszej pielgrzymki do Polski, stworzył Konfraternię Akademicką - wspólnotę zrzeszającą studentów i pracowników naukowych uczelni wyższych. Organizacja za cel stawiała sobie wykształcenie w duchu chrześcijańskim odpowiedzialnych za los kraju obywateli.

Msze za Ojczyznę

Wraz z powstaniem NSZZ "Solidarność", która cieszyła się popularnością wśród nowohuckich robotników, kapłan zaangażował się w działalność związku. Jako pozostający pod wielkim wpływem nauczania Jana Pawła II, próbował wcielić w życie nauczanie Kościoła na temat pracy.

Po wprowadzeniu stanu wojennego, ksiądz został duszpasterzem robotników. Kiedy w 1982 roku internowani w Załężu działacze "Solidarności" rozpoczęli strajk głodowy, duchowny zorganizował modlitewne czuwanie. Nabożeństwo zakończyło się przed czwartkową wieczorną Mszą św. W ten sposób narodził się przypadający w każdy czwartek zwyczaj odprawiania tzw. Mszy za Ojczyznę, gromadzących tysiące wiernych nie tylko z Krakowa. Patriotyczne homilie z wygłaszał nie tylko ksiądz Janczarz, ale także inni zapraszani przez niego duchowni, m.in. ksiądz Jerzy Popiełuszko, Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Józef Tischner i Henryk Jankowski.

Działacz społeczny

Na fali popularności "Mszy za Ojczyznę" ksiądz Jancarz utworzył Duszpasterstwo Ludzi Pracy, którego członkowie udzielali pomocy finansowej strajkującym i zwolnionym z pracy oraz rozdzielali przysyłaną z zagranicy żywność oraz leki. Zrzeszeni we wspólnocie nauczyciele prowadzili bezpłatne korepetycje dla uczniów. Duszpasterstwo pomagało także w organizowaniu Pierwszej Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę pod przewodnictwem księdza Jerzego Popiełuszki.

W 1983 roku ksiądz Jancarz powołał do życia Chrześcijański Uniwersytet Robotniczy, w ramach którego krakowscy akademicy wygłaszali dla robotników wykłady na temat religii, etyki, socjologii, historii i ekonomii. W tym samym roku, podczas drugiej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, przyjął go w swojej parafii. Papież dokonał wtedy konsekracji nowego kościoła. Ksiądz Jancarz zajmował się także animowaniem życia kulturalnego parafii. Na jej terenie organizowano niezależne koncerty, spektakle i wystawy. Rozwinął także księgarnię i Niezależną Telewizję Mistrzejowicką, która dokumentowała i rozpowszechniała na kasetach VHS relacje z przebiegu strajków i protestów.

Z pomocą robotnikom

W 1988 w Hucie im. Lenina w Krakowie wybuchł strajk, którym kierowali krakowscy liderzy podziemnej "Solidarności": Mieczysław Gil i Kazimierz Fugiela. Ksiądz Jancarz objął wtedy duchową opieką protestujących, dla których odprawiał Msze święte. Udało mu się również przemycić na teren zakładu księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Kapłan nie opuścił wiernych po brutalnej pacyfikacji protestu. Na fali tych wydarzeń założył Duszpasterstwo – Wikariat "Solidarności" z pobitymi i wyrzuconymi z pracy robotnikami. Organizacja regularnie przeprowadzała zbiórki pieniędzy i udzielała pomocy materialnej pokrzywdzonym.

O przebiegu strajku i zaangażowaniu w pomoc strajkującym dowiesz się więcej z archiwalnych relacji Radia Wolna Europa.

Na straży praw człowieka

W sierpniu tego samego roku ksiądz udostępnił teren parafii na zorganizowanie pierwszej w bloku państw socjalistycznych Międzynarodowej Konferencji Praw Człowieka. Jej inicjatorami była Komisja Interwencji i Praworządności "Solidarności" oraz Ruch Wolność i Pokój. Obrady zgromadziły ponad 1000 uczestników, w tym 300 z zagranicy. Do Mistrzejowic przybyli nie tylko liderzy krajowej "Solidarności", ale również przedstawiciele czechosłowackiej Karty 77 i Helsińskiego Komitetu Praw Człowieka.

Na celowniku bezpieki

Ksiądz Kazmierz Janczar zmagał się z wieloma represjami ze strony władz. Służba Bezpieczeństwa rozpowszechniła o nim nieprawdziwe informacje, mające na celu go skompromitować. Dostawał anonimy z pogróżkami. Najpoważniejszym ostrzeżeniem była śmierć jego przyjaciela księdza Jerzego Popiełuszki i pobicie księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. W pewnym momencie kapłan czuł się na tyle zagrożony, że nigdzie nie ruszał się bez towarzystwa swoistej ochrony złożonej z członków "Solidarności".

W trakcie transformacji

W 1989 roku został przeniesiony na parafię w Luborzycy. W tej miejscowości z jego inicjatywy został wyremontowany kościół i otaczająca go infrastruktura. Zaangażował się także w prace na rzecz lokalnej społeczności. Dzięki niemu powstał nowoczesny Dom Wspólnoty Parafialnej i gazeta "Krzyż Luborzycki", która czytelnikom dostarczała nie tylko wiadomości lokalnych, ale również przedruki artykułów z zagranicznej prasy.

Doprowadził także do założenia prywatnego Parafialnego Gimnazjum Gospodarczego im. ks. Jerzego Popiełuszki. Nie było to gimnazjum we współczesnym rozumieniu tego słowa. Była to szkoła średnia z innowacyjnym programem nauczania, w której oprócz wykształcenia ogólnego można było zdobyć tytuł czeladnika w wybranym zawodzie. Niestety, po roku działalności, kuratorium cofnęło zgodę na prowadzenie placówki.

Ksiądz Kazimierz Janczar miał jeszcze wiele innych pomysłów usprawniających życie lokalnej społeczności, które chciał wcielić życie. Plany przerwała nagła śmierć 25 marca 1993 roku. W jego pogrzebie w Makowie Podhalańskim uczestniczyły tysiące wiernych oraz przedstawiciele władz kościelnych i państwowych.

seb

Źródło: informacje pochodzą ze strony internetowej o księdzu Kazimierzu Jancarze przygotowanym przez Instytut Pamięci Narodowej.


Czytaj także

"Zło dobrem zwyciężaj". 36. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 05:52
Dzisiaj, 19 października mija 36. rocznica zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, zajmującego się w Polsce Ludowej zwalczaniem Kościoła katolickiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Solidarność ducha". Jan Paweł II kontra komuniści

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2018 15:20
16 października 1978 roku o godzinie 18.44 rozpoczęła się nowa era w historii Polski i świata. To wtedy Karol Wojtyła został ogłoszony papieżem.
rozwiń zwiń