X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

98. urodziny ostatniego cichociemnego. Koncert dla Aleksandra Tarnawskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 07:00
W czwartek, 17 stycznia, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, odbyła się uroczystość z okazji 98. urodzin Aleksandra Tarnawskiego ps. Upłaz, ostatniego żyjącego spośród 316 cichociemnych - elitarnych żołnierzy, którzy na ochotnika przedostawali się do okupowanego kraju w czasie II wojny światowej.

Urodziny jedynego żyjącego spadochroniarza Armii Krajowej odbyły się w Koszęcinie pod Częstochową. Zespół Pieśni i Tańca Śląsk przygotował kilkugodzinny występ artystyczny dla jubilata. Wykonano utwory, których emisja na antenie radia BBC w czasie II wojny światowej stanowiła zaszyfrowaną informację dla Podziemia w okupowanej Polsce na temat kolejnych zrzutów cichociemnych.  W uroczystości wzięli udział dowódca i żołnierze Jednostki Wojskowej "Grom", która dziedziczy tradycję cichociemnych.

Aleksander Tarnawski ps. Upłaz przyszedł na świat 8 stycznia 1921 w Rzeszowie. Po wybuchu II wojny światowej przedostał się przez Węgry na Zachód. Po upadku Francji ewakuowany został do Wielkiej Brytanii. Tam zgłosił się na kurs cichociemnych. W nocy z 16 na 17 kwietnia 1944 skoczył ze spadochronem do okupowanego kraju. Służył w Okręgu Nowogródek AK. Uniknął aresztowania przez Gestapo, NKWD i UB. Po wojnie podjął studia chemiczne, które zakończył z tytułem magistra inżyniera chemika. Mieszka w Gliwicach. W wieku 93 lat skoczył ze spadochronu w tandemie z żołnierzem "Gromu".

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Cichociemni
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Leopold Okulicki - ostatni dowódca Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 06:10
Rodzice chcieli, by został księdzem. Jego życie potoczyło się w zupełnie innym kierunku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Zawacka: byłam jedyną cichociemną

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 05:50
Kiedy wylądowała w Polsce, oczekujący byli zszokowani, że spadochroniarzem jest kobieta. Elżbieta Zawacka zaskakiwała przez całe życie: odwagą, energią i niezwykłą pogodą ducha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gen. Stefan Bałuk - cichociemny z aparatem

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 07:00
- Selekcja do cichociemnych była szalenie surowa. Kryteria były psychofizyczne. Mówiąc uczciwie, o tym, że znalazłem się w tej formacji zadecydowało moje hobby, fotografia - wspominał tuż przed swoją śmiercią gen. Stefan Bałuk w rozmowie z Hanną Marią Gizą w audycji "Notatnik Dwójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Kalenkiewicz - inicjator powstania cichociemnych

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 07:00
"Być może jedynym czynnikiem, który rolę naszą wydźwignie w górę (...) jest przedstawienie Anglikom konkretnie opracowanego planu przygotowania, organizacji i przeprowadzenia na tyłach Niemiec ruchów zbrojnych ludów im wrogich" - pisał w 1940 roku Maciej Kalenkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bolesław Kontrym "Żmudzin" - kręte ścieżki cichociemnego

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 06:55
W życiorysie Bolesława Kontryma znalazło się miejsce na walkę w Armii Czerwonej i służbę w charakterze cichociemnego. Jego historia to gotowy materiał na film sensacyjny. Niestety bez szczęśliwego zakończenia.
rozwiń zwiń