Historia

Prof. Krzysztof Szwagrzyk: Świadkowie widzieli, jak z ciężarówek wyrzucano gołe zwłoki

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 06:30
 - Wiosną przyszłego roku zaczynamy na Polach Mokotowskich w Warszawie duży zakres prac poszukiwawczych szczątków ofiar reżimu komunistycznego – powiedział w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl prof. Krzysztof Szwagrzyk, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
Kierujący pracami Biura Poszukiwań i Identyfikacji - wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk
Kierujący pracami Biura Poszukiwań i Identyfikacji - wiceprezes IPN Krzysztof SzwagrzykFoto: PAP/Tomasz Gzell

Dlaczego Pola Mokotowskie?

Prof. Krzysztof Szwagrzyk: Na to miejsce doprowadziły nas dwie relacje we wspomnieniach więźniów z Rakowieckiej. Dodatkowo mamy dwie relacje osób, całkowicie od siebie niezależnych, które w drugiej połowie lat 40. widziały, jak z ciężarówek wyrzucano gołe zwłoki. Te dwie relacje to dla nas cenne potwierdzenie relacji więźniów.

Gdzie będą prowadzone prace?

Prof. Krzysztof Szwagrzyk: Relacje dostarczyły śladów, dzięki którym byliśmy w stanie zawężyć obszar poszukiwań do skraju Pól Mokotowskich.

W jakich miejscach w Warszawie IPN prowadzi poszukiwania?

Prof. Krzysztof Szwagrzyk: Wiosną będziemy prowadzić prace jeszcze na terenie cmentarza przy ulicy Wałbrzyskiej oraz w okolicach cmentarza na Bródnie oraz wciąż na terenie mokotowskiego więzienia.

Żołnierze Wyklęci - zobacz serwis historyczny


Do tej pory największym terenem, na którym IPN prowadził ekshumacje była kwatera na "Łączce" - miejsce na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, gdzie po II wojnie w dołach śmierci grzebano ciała żołnierzy antykomunistycznego podziemia, zabitych w stołecznym więzieniu przy ulicy Rakowieckiej.

Szczątki, które zostały odnalezione podczas tego etapu prac, były bardzo zniszczone. Na terenie, do niedawna niedostępnym dla badaczy i archeologów, znajdowały się grobowce działaczy partyjnych z lat 1982–84.

Zespół IPN pod kierownictwem prof. Szwagrzyka w latach 2012-2017 prowadził prace ekshumacyjne na kwaterze "Ł" warszawskich Powązek, gdzie pochowano w bezimiennych mogiłach ofiary komunistycznego reżimu. Do tej pory zidentyfikowano ponad 100 osób spośród 300. Wśród nich są m.in. major Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", major Hieronim Dekutowski "Zapora", czy ostatni dowódca Narodowych Sił Zbrojnych podpułkownik Stanisław Kasznica.

Wciąż poszukiwane są szczątki m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa, rtm. Witolda Pileckiego, płk. Łukasza Cieplińskiego.

im


Zobacz więcej na temat: TYLKO U NAS
Czytaj także

Rotmistrz Witold Pilecki – ucieczka z Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 05:55
Rotmistrz Pilecki dobrowolnie wszedł w "kocioł" podczas łapanki na stołecznym Żoliborzu. Był 19 września 1940 roku. Wylegitymował się dokumentami Tomasza Serafińskiego, ukrywającego się żołnierza polskiego. Wywieziono go do obozu Auschwitz, skąd uciekł w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbrodnie okresu komunizmu wciąż bez winnych

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 09:01
Jedną z nierozliczonych dotąd spraw jest mord sądowy na gen. Auguście Emilu Fieldorfie pseudonim "Nil". Dlaczego odpowiedzialni za tę zbrodnię wciąż nie ponieśli kary? I ilu mordów sądowych dopuszczono się w okresie komunistycznym? Gośćmi audycji "Nos Kleopatry" Agnieszki Kamińskiej byli: Tadeusz Płużański - prezes Fundacji „Łączka” oraz Paweł Sztama z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

IPN zaprezentował wirtualną aplikację "Mapa Miejsc Pamięci Narodowej"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 16:23
Poznanie historii prac poszukiwawczych w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie umożliwia wirtualna aplikacja "Mapa Miejsc Pamięci Narodowej”, którą w poniedziałek zaprezentował IPN. Aplikacja jest już dostępna na stronie Instytutu. 
rozwiń zwiń