X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Komiks o Katyniu

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2010 19:00
Powstał komiks o zbrodni katyńskiej. Fabuła opiera się na wspomnieniach Józefa Czapskiego.

"1940 Katyń - zbrodnia na nieludzkiej ziemi" - taki tytuł nosi komiks o zbrodni sprzed 70 lat autorstwa znanych polskich rysowników. Akcję książki, która w tym tygodniu trafi do księgarń, oparto na wspomnieniach Józefa Czapskiego.

TYLKO U NAS NIEPUBLIKOWANE NIGDY WSPOMNIENIA JÓZEFA CZAPSKIEGO 

Czapski

Józef Czapski

Pod wspólną, symboliczną nazwą "1940 Katyń" w komiksie połączone zostały opowieści o losach wszystkich pomordowanych jeńców z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Kanwą komiksu jest opowieść byłego więźnia Starobielska, który znalazł się w gronie nielicznych ocalonych - Józefa Czapskiego. Jego "Wspomnienia starobielskie" stały się podstawą części poświęconej życiu obozowemu polskich jeńców.

Część druga komiksu oparta jest na relacji Czapskiego z poszukiwań zaginionych oficerów, prowadzonych przez niego z rozkazu generała Władysława Andersa, po zawarciu paktu Sikorski - Majski i podjęciu decyzji o utworzeniu Armii Polskiej w ZSSR. Opowieść o staraniach i zabiegach dyplomatycznych podejmowanych w warunkach rzeczywistości sowieckiej jest nie mniej fascynująca i równie tragiczna, jak historia obozowa. Stąd też bezpośrednie nawiązanie do tych wspomnień, zatytułowanych "Na nieludzkiej ziemi", już w samym tytule komiksu. W opowieści została także wykorzystana relacja Stanisława Swianiewicza - ocalałego z transportu na miejsce egzekucji.

To, czego nie udało się opowiedzieć w komiksie, dopełnia liczące czterdzieści stron posłowie dr. Tadeusza Kisielewskiego, autora m.in. książek "Katyń. Zbrodnia i kłamstwo", "Zamach - tropem zabójców generała Sikorskiego", "Gibraltar i Katyń". Całość uzupełniają kolorowe plansze z mundurami i uzbrojeniem przygotowane przez Wojciecha Nawrota. Scenariusz komiksowej opowieści przygotowali Witold Tkaczyk i Tomasz Nowak, autorami czarno-białych ilustracji są rysownicy Krzysztof Gawronkiewicz, Jacek Michalski i Jerzy Ozga.

Komiks jest kierowany przede wszystkim do nastolatków. Badania z 2007 r. pokazały, że tylko 40 proc. osób urodzonych po roku 1980 potrafiło powiedzieć, co stało się w Katyniu.

Wydarzenia ostatnich tygodni - tragiczny wypadek lotniczy pod Smoleńskiem, w którym śmierć poniósł prezydent Lech Kaczyński oraz wszyscy, którzy udawali się z nim do Katynia dla uczczenia 70. rocznicy zbrodni - skłoniły autorów do umieszczenia na zakończenie komiksu stosownej noty oraz jeszcze jednej, dodatkowej planszy poświęconej tej katastrofie. Wydawcą komiksu jest poznańska oficyna Zin Zin Press, która opublikowała już historyczne komiksy opowiadające o zbrodni na ks. Jerzym Popiełuszce, masakrze w kopalni "Wujek" oraz wydarzeniach z Czerwca 1956. Publikacja powstała dzięki dofinansowaniu Narodowego Centrum Kultury w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 20. rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu w Europie Środkowej oraz we współpracy z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(PAP)

Czytaj także

Katyńskie publikacje

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2010 06:00
Ukazały się książka oraz audiobook poświęcone pamięci zbrodni katyńskiej.
rozwiń zwiń