X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Aksamitny rozwód Czechosłowacji

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 05:50
Czesi i Słowacy z wielkim entuzjazmem obalili komunizm w 1989 roku i wybrali swoich przedstawicieli do wspólnego parlamentu. Nikomu wtedy przez myśl nie przeszło, że Czechosłowacja zniknie z mapy Europy.
Vladimir Meciar i Vaclav Klaus kończą negocjacje w sprawie podziału Czechosłowacji. Willa Tugendhat, Brno, 26 sierpnia 1992
Vladimir Meciar i Vaclav Klaus kończą negocjacje w sprawie podziału Czechosłowacji. Willa Tugendhat, Brno, 26 sierpnia 1992Foto: PAP/CTK/Peter Brenkus

28 lat temu, 26 sierpnia 1992 premierzy Václav Klaus i Vladimír Mečiar podpisali w Brnie umowę o podzieleniu Czechosłowacji na dwa oddzielne państwa.  Obaj twierdzili później, że odczytali nastroje społeczne i uczynili zadość woli swoich narodów, jednak politolodzy są zdania, że przyczyną rozpadu federacji były osobiste ambicje obu polityków.

- Kolejne wybory do wspólnego parlamentu w czerwcu 1992 roku wygrały partie, które nie były zainteresowane utrzymaniem Czechosłowacji. Na Słowacji zwyciężył Ruch na Rzecz Demokratycznej Słowacji (HZDS) z Vladimírem Mečiarem na czele. W Czechach – Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) Václava Klausa – opowiadał prof. Tadeusz Trajdos w audycji Katarzyny Kobyleckiej.


Posłuchaj
08:45 aksamitny rozwód.mp3 "Aksamitny rozwód". Audycja Katarzyny Kobyleckiej. (PR, 1998)

 

Zarówno Mečiar, jak i Klaus bardzo chcieli rządzić samodzielnie, ale w pojedynczym państwie było to niemożliwe. Gdy po wyborach obaj zostali premierami republik wchodzących w skład Czechosłowacji, niemal od razu rozpoczęli negocjacje, o których nie informowano opinii publicznej.

Rozmowy toczyły się willi Tugendhat w Brnie na Morawach. Po kilku rundach rozmów Vladimir Mečiar i Vaclav Klaus zadecydowali o podziale wspólnego dotąd organizmu państwowego i powołaniu dwóch niezależnych państw narodowych.


Posłuchaj
01:03 7 dni w kraju i na świecie Praga Havel.mp3 "Rozpad Czechosłowacji? - rezygnacja prezydenta Vaclava Havla z funkcji prezydenta Czechosłowacji". Korespondencja z Pragi – fragment audycji "7 dni w kraju i na świecie". (PR, 27.08.1992)

 

O północy z 31 grudnia 1992 na 1 stycznia 1993 Czechosłowacja przestała istnieć, a jej majątek został podzielony między Czechy i Słowację w proporcji 2:1.

mko

Czytaj także

Aksamitna rozprawa z komunistami

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2014 06:00
17 listopada 1989 roku to pierwszy dzień rozpoczęcia tzw. "aksamitnej rewolucji", która doprowadziła do upadku komunizmu w Czechosłowacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Doszło do dewastacji moralnej narodu". 44 lata od inwazji

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2012 18:42
W Pradze i w Bratysławie upamiętniono 44. rocznicę inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czeskie 77 jak nasze 44

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 05:00
– Gdy czeski pisarz Pavel Tigrid dowiedział się o powstaniu Karty 77, napisał o jej twórcach, że tym kilkudziesięciu ludziom Czechy zawdzięczają powrót na mapę Europy – mówił w Dwójce historyk Mariusz Surosz, autor książki "Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów".
rozwiń zwiń