X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Sowiecka wojna hybrydowa przeciwko Polsce

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 05:50
Wojny hybrydowej nie wymyślił Władimir Putin. 90 lat wcześniej wpadł na ten pomysł Józef Unszlicht, polski komunista, jeden z szefów sowieckiego wywiadu wojskowego i bliski współpracownik Feliksa Dzierżyńskiego. To on wymyślił, żeby wykorzystywać służby specjalne do destabilizacji sytuacji w sąsiednim kraju. Tę strategię zastosowano w latach 20. przeciwko Polsce.
Audio
  • Audycja Katarzyny Kobyleckiej "Wojna hybrydowa na polskich kresach w latach 20." (PR, 25.02.2015)
Komenda policji w Stołpcach spalona przez sowieckich dywersantów w nocy 4 sierpnia 1924 r.
Komenda policji w Stołpcach spalona przez sowieckich dywersantów w nocy 4 sierpnia 1924 r.Foto: wikimedia commons/dp

W nocy z 3 na 4 sierpnia 1924 roku, liczące sobie niespełna 3 tys. mieszkańców, położone nad Niemnem w pobliżu Nowogródka powiatowe miasteczko Stołpce, zostało zaatakowane przez sowiecki oddział liczący około 100 dywersantów. Był to kulminacyjny punkt wojny hybrydowej prowadzonej przez sowiecką Rosję na wschodniej granicy II Rzeczypospolitej po zakończeniu wojny w 1921 roku. 

Posłuchaj
18:26 ale historia_ wojna 'hybrydowa' na polskich kresach.mp3 Audycja Katarzyny Kobyleckiej "Wojna hybrydowa na polskich kresach w latach 20." (PR, 25.02.2015) 

Siać zamęt i chaos

- Unszlicht stworzył strategię destabilizacji krajów sąsiedzkich za pomocą oddziałów dywersyjnych  mających przygotować przewrót i przejęcie władzy. Pierwszy etap to była propaganda, ulotki, gazetki. Potem ataki niewielkich grup operujących z terenu ZSRR  i w końcu utworzenie w Polsce stałych oddziałów partyzanckich złożonych z polskich komunistów i kryminalistów ściganych przez polski wymiar sprawiedliwości. Ci dywersanci dokonywali napadów na przygraniczne miasteczka – opowiadał historyk i publicysta Andrzej Poczobut w audycji Katarzyny Kobyleckiej "Wojna hybrydowa na polskich kresach w latach 20".

Polskie władze szybko się zorientowały, że za tymi napadami stoją sowieci, ale Moskwa oficjalnie twierdziła, że nie ma z tym nic wspólnego, że jest to samodzielny ruch partyzancki. Wszystkie działania przypisywała dezerterowi z Wojska Polskiego Józefowi Michalskiemu "Musze". Tak było i w przypadku napadu na Stołpce. Dywersanci podzieleni na cztery plutony wyposażone w karabiny ręczne i granaty przedostali się przez granicę ZSRR. Celem akcji było uwolnienie z miejscowego więzienia dwóch komunistów: Stanisława Martensa i Józefa Łachinowicza.

Ofiary, podpalenia, grabieże

Oddział zaatakował miasteczko w nocy. W wyniku ataku została zniszczona komenda Policji Państwowej, zginęło 7 polskich policjantów. Podpalono dworzec kolejowy i starostwo, zdewastowane zostały i ograbione wszystkie sklepy i magazyny. Oddział dywersyjny nie był jednak przygotowany na dłuższą walkę i gdy na odsiecz ruszył do Stołpców oddział polskich ułanów,  dywersanci bardzo szybko uciekli z miasteczka i ukryli w lasach. Zdołano schwytać jedynie czterech uczestników tego napadu. Zeznali oni, że przeszli szkolenie  w Mińsku prowadzone przez oficerów sowieckiego wywiadu.

- Od tamtej nocy ochrona kresów stała się w Polsce tematem pierwszoplanowym. Powołano Korpus Ochrony Pogranicza - elitarną jednostkę mającą chronić granicę, a także walczyć ze wznieconą po tym napadzie przez sowietów rebelią. Stosowano sądy doraźne ferujące wyroki śmierci wobec dywersantów schwytanych z bronią w ręku. Dzięki temu udało się uniknąć porażki w wojnie hybrydowej, którą prowadził przeciwko Polsce w latach 20. Związek Sowiecki – podkreślał Andrzej Poczobut w audycji Polskiego Radia z 2015 roku.

mko

Zobacz więcej na temat: wojna polsko-bolszewicka HISTORIA

Czytaj także

Bitwa nad Niemnem – decydujący cios zadany bolszewikom

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 05:50
Armia Czerwona pod Warszawą została odepchnięta, ale nie zniszczona. Tuchaczewski zaczął odbudowywać siły nad Niemnem. Wojsko Polskie ponownie musiało stawić czoła zagrożeniu i ponownie uratowało kraj przed bolszewizmem. Tym razem armia, która miała zalać Europę czerwoną rewolucją, została zgnieciona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

99. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Zobacz serwis specjalny

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 06:00
Dziś mija 99. rocznica decydującej bitwy wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem "cudu nad Wisłą" i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata, zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Traktat Ryski. Sukces czy porażka?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 22:00
W Pałacu Czarnogłowców w Rydze, 18 marca 1921 roku, podpisano traktat, kończący wojnę polsko-bolszewicką z lat 1919-1920. Ustalał on przebieg granicy między państwami oraz regulował inne, sporne kwestie. O znaczeniu traktatu ryskiego mówił w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piłsudski - człowiek wielkiego formatu

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 15:08
82 lata temu, 12 maja 1935 roku, zmarł Józef Piłsudski, marszałek Polski, Naczelnik Państwa i Wódz Naczelny Wojska Polskiego. Mąż stanu, polityk, twórca Legionów, zwycięski wódz wojny polsko-bolszewickiej. 91 lat temu, 12 maja 1926 roku, marszałek Józef Piłsudski dokonał przewrotu majowego. Był to zbrojny zamach stanu, przeprowadzony pod hasłem sanacji, czyli uzdrowienia państwa. O dziedzictwie marszałka Piłsudskiego mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Janusz Odziemkowski.
rozwiń zwiń