X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Ustawy norymberskie – w Niemczech zapanował rasizm

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 05:45
Eskalacja antysemityzmu nastąpiła w 1935 roku. Ustawy norymberskie odsłoniły rzeczywiste zamiary Hitlera. Niemieckie społeczeństwo bardzo szybko uległo zarazie antysemityzmu.
Strona tytułowa pierwszej ustawy norymberskiej
Strona tytułowa pierwszej ustawy norymberskiejFoto: Wikimedia Commons/dp

15 września 1935 roku Reichstag uchwalił tzw. ustawy norymberskie. Rasizm stał się prawem oficjalnie obowiązującym na terenie III Rzeszy.

Jeszcze parę lat wcześniej niewielu było w stanie przewidzieć taki rozwój wydarzeń. – Paradoksalnie Niemcy były w całej Europie krajem o największym stopniu asymilacji z jednej, a niedyskryminacji z drugiej strony. Panowało pełne zaufanie pomiędzy Niemcami i Żydami – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Janusz Stefanowicz.

Jednak Adolf Hitler nie był Niemcem, a Austriakiem, gdzie z kolei panował bardzo silny antysemityzm. Po przejęciu władzy w 1933 roku powoli dążył do urzeczywistnienia swojej chorej ideologii.

Początkowo były to tylko bojówki SA (oddziały paramilitarne nazistowskiej partii NSDAP), które demolowały żydowskie sklepy, przy całkowitej bierności służb porządkowych. Zarazem dyskretnie zachęcano Żydów do emigracji.

Eskalacja antysemityzmu nastąpiła w 1935 roku. Ustawy norymberskie odsłoniły rzeczywiste zamiary Hitlera. Pozbawiały one Żydów niemieckiego obywatelstwa i dzieliły społeczeństwo na ludzi lepszej i gorszej kategorii. – Wprowadzono szczególny statut poddania, podobny do tego z czasów rzymskich – tłumaczył historyk.


Posłuchaj
08:51 antysemityzm___282_98_iv_tr_0-0_99856053c1c4130[00].mp3 Antysemityzm - audycja Katarzyny Kobyleckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej". (PR, 28.01.1998)

 

Ustawy wprowadziły szereg ograniczeń. Zakazywały małżeństw pomiędzy Żydami a Aryjczykami. Żydów wykluczono ze wszystkich urzędów państwowych, świata dziennikarstwa, teatru, filmu, nauki, a także handlu i rolnictwa.

Pozbawienie większości z nich środków do życia łączyło się jednocześnie z dyskryminacją konsumpcyjną. To znaczy, że Żydom odmawiano wszelkich usług. Sklepy i apteki nie sprzedawały im swoich towarów, hotele odmawiały noclegu, miasta zakazywały im wjazdu.

Niemieckie społeczeństwo bardzo szybko uległo presji i nastrojowi antysemityzmu. Dlaczego tolerancyjne dotąd Niemcy tak rychło i z taką gotowością przyjęły hitlerowski antysemityzm? Posłuchaj audycji z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej".

bm

Czytaj także

Wannsee - tu "rozwiązano kwestię żydowską"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 06:00
Według protokołu konferencji, zagładzie miało ulec 11 milionów europejskich Żydów, w tym 5 milionów na terenach ZSRR i ponad 3 miliony w Generalnym Gubernatorstwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Polenaktion” – z nienawiści do Żydów

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2013 07:00
- Tak, jak stonka niszczy pole ziemniaczane, tak Żydzi niszczą państwa i narody. Na to jest tylko jedna rada: całkowite usunięcie zagrożenia – mówił minister propagandy III Rzeszy Joseph Goebbels. "Polenaktion" rozpoczęła się 26 października 1938 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Noc kryształowa - niemiecka noc hańby

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 05:45
"Tylko ci, w których żyłach płynie niemiecka krew, mogą być członkami narodu. Dlatego żaden Żyd nie może być członkiem narodu" – tak pisał Adolf Hitler w "Mein kampf".
rozwiń zwiń