X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Historia

Cecylia Renata Habsburżanka - żona Władysława IV

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 06:00
12 września 1637 w kościele św. Jana w Warszawie król Władysław IV Waza poślubił Cecylię Renatę Habsburżankę.
Audio
  • Królowa Cecylia Renata - audycja Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego". (PR, 14.07.1997)
Portret królowej Cecylii Renaty Habsburżanki
Portret królowej Cecylii Renaty HabsburżankiFoto: Wikimedia Commons/dp

To, że ślub i koronacja wbrew tradycji nie odbyły się w Krakowie, poczytywano za zły omen i wróżbę rychłego końca panowania Władysława IV. Faktycznie, małżonkowie przeżyli ze sobą jedynie siedem lat.

Cecylia przyszła na świat na austriackim dworze. Była córką cesarza Ferdynanda II Habsburga. Urodziła się w 1611 roku. Władysław IV był od niej 11 lat starszy. Przyszłych małżonków łączyły niezwykle bliskie, nawet jak na standardy związków monarszych, więzy pokrewieństwa.

- Matka Władysława IV była rodzoną siostrą jego teścia – podkreślał prof. Janusz Tazbir w audycji Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego".  – Nie dziwi zatem, że dzieci króla rodziły się słabe, chorowite i szybko umierały.

Cecylia Renata trzykrotnie była w ciąży. Najdłużej, bo 7 lat, przeżyło jej najstarsze dziecko, syn Zygmunt Kazimierz. Córka Maria Anna Izabela przeżyła zaledwie miesiąc. Trzecie dziecko pary urodziło się martwe. Podczas porodu w ciało trzydziestotrzyletniej Cecylii Renaty wdało się zakażenie i królowa zmarła następnego dnia.

Możliwe, że do problemów z potomstwem doprowadziła również choroba weneryczna Władysława IV. Monarcha cierpiał z jej powodu tak bardzo, że na niektóre sejmy musiał być wnoszony razem z łożem. Wstydliwej przypadłości nabawił się prawdopodobnie podczas swoich młodzieńczych erotycznych przygód. Takie rozwiązanie zagadki wysokiej śmiertelności dzieci Władysława IV sugeruje śmierć jego dzieci, które miał z drugą żoną, Ludwiką Marią Gonzagą. 

Mimo że względami króla cieszyło się w ciągu jego życia kilka kobiet, to źródła potwierdzają, że monarcha bardzo przeżył śmierć Renaty Cecylii.

Zobacz więcej na temat: Rzeczpospolita
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak