X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Zygmunt Kaczkowski – realistyczny romantyk

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 05:30
- Powieści historyczne Kaczkowskiego łączy autentyzm pamiętników Jana Chryzostoma Paska i awanturniczość powieści Alexandre Dumas – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Stanisław Dubisz.
Zygmunt Kaczkowski
Zygmunt KaczkowskiFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

7 września 1896 roku zmarł Zygmunt Kaczkowski, polski pisarz, poeta i działacz niepodległościowy.

Pisarz dzisiaj zapomniany, pozostający w cieniu Józefa Ignacego Kraszewskiego czy Henryka Sienkiewicza, którzy zdominowali gatunek powieści historycznej. Tymczasem Zygmunt Kaczkowski był jednym z najwybitniejszych prozaików swoich czasów.


Posłuchaj
13:42 mistrzowie pióra - zygmunt kaczkowski___g 6283_tr_0-0_130010491787c6ab[00].mp3 Zygmunt Kaczkowski - audycja Wiesławy Zychowicz. (PR, 18.06.1977)

 

Żył i tworzył w dwóch epokach. Romantyzmu i pozytywizmu. Z początku poeta, później przede wszystkim prozaik i publicysta. Publikował w kraju i na emigracji. Mocno związany z Małopolską, o której traktuje większość jego utworów.

Zygmunt Kaczkowski urodził się w 1825 roku w rodzinie ziemiańskiej. Odebrał wykształcenie humanistyczne na Uniwersytecie Lwowskim, Wiedeńskim i Lipskim. Do Polski powrócił 1845 roku, w czasie, gdy przez Europę przetaczały się gwałtowne ruchy rewolucyjne.

Kaczkowski w 1846 roku brał udział w powstaniu krakowskim. Szybki i tragiczny koniec zrywu sprawił, że pisarz kilka lat spędził w więzieniu. Z tego okresu pochodzi zbiór jego poezji, wydany pod tytułem "Pieśni z otchłani". – Łatwo w nim zauważyć wszystkie cechy poezji romantycznej, z wezwaniem do walki narodowowyzwoleńczej na czele – mówił na antenie Polskiego Radia językoznawca prof. Stanisław Dubisz.

Przełom w poglądach ideologicznych Kaczkowskiego dokonuje się na początku lat pięćdziesiątych XIX wieku. Odwraca się od haseł romantycznych i porzuca poezję. Zaczyna pisać powieści współczesne i historyczne.

Apogeum twórczości pisarza to opowieści historyczne dotyczące XVII i XVIII wieku. "Bitwa o chorążankę", "Murdelio" i cykl nowel "Ostatni z Nieczujów". Charakterystyczną cechą tych książek, wpisujących się w typ gawędy szlacheckiej, jest realizm i krytycyzm w stosunku do przedstawicieli szlachty. Kaczkowski doskonale potrafił wykorzystać źródła historyczne, dzięki czemu jego powieści są mocno osadzone w realiach epoki.

- Powieści historyczne Kaczkowskiego łączy autentyzm pamiętników Jana Chryzostoma Paska i awanturniczość powieści Alexandre Dumas – podkreślał prof. Dubisz.

Dowiedz się więcej o życiu i twórczości Zygmunta Kaczkowskiego, słuchając audycji Wiesławy Zychowicz.  

Czytaj także

Henryk Sienkiewicz – noblista spod strzech

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 06:00
5 maja 1846 roku przyszedł na świat Henryk Sienkiewicz. Polski noblista, jeden z najpopularniejszych pisarzy przełomu XIX i XX wieku. Do dziś jego książki obecne są w kanonie lektur szkolnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Iwan Franko – przeciw uciskowi ludu Galicji

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 06:05
Jego pisarstwo było głosem buntu literata-humanisty przeciwko feudalnemu ustrojowi Galicji. Miał na celu obronę interesów klasy robotniczej i ludu wiejskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Rittner - między Wiedniem a Lwowem

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016 06:09
- Był rozdarty między dwie kultury. Dla Niemców był zanadto słowiański i liryczny. Natomiast dla polskiego pokolenia niepodległości za mało narodowy – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Andrzej Kruczyński.
rozwiń zwiń