X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Historia

Luciano Pavarotti – przybliżył operę milionom

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2020 05:40
– Stworzył kreacje, które przeszły do historii sztuki operowej – mówił Bogusław Kaczyński, gość audycji.
Audio
  • Wspomnienie o Luciano Pavarottim - audycja Wiesława Molaka z cyklu "Sygnały dnia". (PR, 6.09.2007)
Luciano Pavarotti w 2003 roku podczas koncertu w Petersburgu
Luciano Pavarotti w 2003 roku podczas koncertu w PetersburguFoto: Wikipedia Commons/CC BY 4.0/Kremlin.ru

6 września 2007 zmarł włoski śpiewak operowy Luciano Pavarotti.

Posłuchaj
04:05 wspomnienie o luciano pavarottim___ds157_tr_3-3_9942653136f5fec[00].mp3 Wspomnienie o Luciano Pavarottim - audycja Wiesława Molaka z cyklu "Sygnały dnia". (PR, 6.09.2007) 

Jeden z najsłynniejszych tenorów świata, najwybitniejszy przedstawiciel swojego pokolenia i symbol sztuki operowej XX wieku debiutował w 1961 roku, jako w "Cyganerii" Giacomo Pucciniego. Wkrótce trafił na deski czołowych teatrów operowych świata.

W 1963 roku po raz pierwszy wystąpił w Covent Garden w Londynie, dwa lata później w mediolańskiej La Scali, a w 1968 roku w Metropolitan Opera na nowojorskim Broadwayu.

Pavarotti dysponował mocnym głosem, o rozległej skali. – Stworzył kreacje, które przeszły do historii sztuki operowej. Wielki z pozoru człowiek śpiewał bardzo serdecznym, pięknym i świetnie wyszkolonym głosem – mówił na antenie Polskiego Radia krytyk muzyczny Bogusław Kaczyński.

Do jego repertuaru należały partie tenorowe m.in. w "Napoju miłosnym" i "Córce pułku" Gaetano Donizettiego, czy "Rigoletcie" i "Aidzie" Giuseppe Verdiego.

Król opery miał miliony wielbicieli na całym świecie. Przybliżył operę zwykłym ludziom występując razem z gwiazdami muzyki popularnej na placach publicznych, w parkach i na stadionach. Śpiewał dla tłumów, a nie tylko dla garstki zebranej w teatrach operowych. Razem z Plácido Domingo i José Carrerasem zapoczątkował słynne koncerty "Trzech tenorów", które odbywały się chociażby na stadionie Wembley, pod Wieżą Eiffla czy w Central Parku.

- Przykładem był dla niego Polak, który zburzył mit śpiewaka operowego i śpiewał na dachu samochodu modne wtedy piosenki – mówił gość audycji.

Kto taki? Dowiedz się, słuchając audycji z cyklu "Sygnały dnia".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Caravaggio – malarz awanturnik, który inspirował

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 05:45
"Zginiesz marnie, jak marnie żyłeś" – mawiał, kreując czarną legendę Caravaggia inny malarz Giovanni Baglione. Jaki był naprawdę Caravaggio?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antonio Salieri – w cieniu Mozarta

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 05:50
Na łożu śmierci Antonio Salieri przyznaje się do zabicia Amadeusza Mozarta – taką linię narracyjną przyjmuje genialny film Miloša Formana "Amadeusz". Czeski reżyser odwołał się do dramatu Puszkina i plotki, która w opinii niektórych historyków jest prawdą. Jedno jest pewne: Salieri miał czego zazdrościć Mozartowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Franciszek Józef Haydn - eksperymentujący klasyk

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 06:00
- Haydn myślał kwartetem i orkiestrą. Jest największym w historii twórcą kwartetu smyczkowego i największym twórcą symfonii – słyszymy w audycji Bohdana Pocieja z cyklu "Dzieje muzyki w dźwięku". 
rozwiń zwiń