X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Jarosław Dąbrowski – kondotier Komuny Paryskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 05:45
– Komuna Paryska była tyglem, w którym kotłowały się wszystkie radykalne tendencje europejskie, zarówno marksistowskie, jak i antymarksistowskie - mówił na antenie Polskiego Radia prof. Marek Urbański. Wśród przywódców zrywu znajdowali się Polacy, jednym z nich był były oficer armii carskiej.
Jarosław Dąbrowski, źr. Polona.pl
Jarosław Dąbrowski, źr. Polona.pl

13 listopada 1836 roku w Żytomierzu urodził się Jarosław Dąbrowski, naczelny wódz wojsk Komuny Paryskiej, działacz niepodległościowy i rewolucyjny. Jarosław Dąbrowski.

W młodości Dąbrowski szkolił się na carskiego oficera. Z petersburskich akademii wojskowych wrócił do kraju w 1862 roku. Stał się jednym z przywódców podziemnego stronnictwa "czerwonych" i planował doprowadzić do wybuchu powstania.

Posłuchaj
03:17 piękny i bestia [2]___167_03_iii_tr_0-0_118300992e8542ff[00].mp3 O Jarosławie Dąbrowskim w audycji Arkadiusza Ekierta z cyklu "Piękny i bestia" rozmawiają prof. Marek Urbański i prof. Paweł Wieczorkiewicz. (PR, 2003) 

 Usiłował wszcząć bezsensowne zamieszanie w Królestwie Polskim. Bogu dzięki, to się nie udało – oceniał prof. Paweł Wieczorkiewicz w audycji Arkadiusza Ekierta z cyklu "Piękny i bestia".

Zdekonspirowany Dąbrowski trafił do X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, gdzie spędził dwa lata. Został skazany na 15 lat katorgi, ale zbiegł z transportu na Sybir i przedostał się do Francji. Przebywał tam od 1865 roku. Zaciągnął się do armii francuskiej, w której dosłużył się rangi generała.

Trzy dni po tym, jak Napoleon III dał się wraz ze swoją armią wziąć do niewoli wojskom pruskim, 4 września 1870 paryżanie obalili cesarstwo i ogłosili III Republikę. W oblężonym Paryżu wrzało. Robotnicy, którzy ponosili główny ciężar obrony miasta, domagali się oddania władzy przez burżuazję. W tej sytuacji kierowany przez burżuazję rząd przeniósł się do Wersalu. 28 marca 1871 rewolucjoniści ogłosili Komunę Paryża.

- Ci, którzy tworzyli Komunę, nie odwoływali się do marksizmu, tylko do tradycji średniowiecza, do tradycji autonomii gmin – przekonywał prof. Marek Urbański. – Komuna była tyglem, w którym kotłowały się wszystkie radykalne tendencje europejskie, zarówno marksistowskie, jak i antymarksistowskie.

W mieście przeprowadzono radykalne reformy ekonomiczno-społeczne, ostatnie dni istnienia Komuny upłynęły pod znakiem terroru. Sytuacja stawała się coraz bardziej napięta, bo wersalski rząd zgromadził siły, które miały na celu obalenie rewolucjonistów w stolicy. To wtedy, 5 maja 1871 Dowódcą Naczelnym sił Komuny został Jarosław Dąbrowski. Zginął 23 maja na paryskich barykadach, na pięć dni przed obaleniem rewolucji.

Z postaci Jarosława Dąbrowskiego wzór rewolucjonisty uczynił Lenin, jego imię przyjęła jednostka polskich komunistów walczących w Hiszpanii przeciwko gen. Francisco Franco. Obraz wykreowany przez Lenina był podtrzymywany przez propagandę PRL.

Posłuchaj sporu o Jarosława Dąbrowskiego, prowadzonego przez prof. Pawła Wieczorkiewicza i prof. Marka Urbańskiego.

bm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Komuna Paryska Paryż
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komuna Paryska - krwawo stłumiona rewolucja

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 05:35
28 maja 1871 zakończył się tzw. krwawy tydzień, w trakcie którego wojska wierne rządowi brutalnie stłumiły Komunę Paryską, zabijając 30 tysięcy osób. Była to największa rewolucja XIX wiecznej Francji, a jej przebieg poruszył całą Europę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Pustowójtówna – powstaniec w spódnicy

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 06:00
- Wiadomość o młodej kobiecie-adiutancie powstańczego generała obiegła całą Europę, budząc sensację i entuzjazm wśród przyjaciół sprawy polskiej – mówił prof. Andrzej Notkowski na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń