X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Pius XI - Achilles Ratti nie bał się bolszewików

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 05:45
"Zdaję sobie doskonale sprawę z wagi położenia, ale dziś rano odprawiając mszę świętą, ofiarowałem swe życie Panu Bogu i jestem gotów na wszelką możliwość" - zapisał biskup Achille Ratti w 1920 roku, gdy armia bolszewicka podchodziła pod Warszawę.
Pius XI czyli Achille Ratti, źr. Wikimedia Commonsdp
Pius XI czyli Achille Ratti, źr. Wikimedia Commons/dp

25 kwietnia 1918 papież Benedykt XV mianował Achillesa Rattiego, przyszłego papieża Piusa XI, wizytatorem apostolskim na Polskę. 

Gest miał znaczenie symboliczne: wizytator został powołany jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. 6 czerwca 1919 roku Ratti został podniesiony do godności nuncjusza.

Wkrótce Ratti musiał stanąć przed dramatycznym wyborem. Do bram Warszawy zbliżała się armia bolszewicka, niosąc ze sobą hasła czerwonej rewolucji. 

- W krytycznych chwilach w 1920 roku nie opuścił Polski, ale został w Warszawie - mówił ks. prof. Franciszek Stopniak w audycji Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku". 

Na podobny gest odwagi zdobył się poza nim jedynie ambasador Turcji. Obecność Rattiego podnosiła na duchu polskie społeczeństwo. Przyszły papież Pius XI odegrał też istotną rolę w procesie kształtowania się Kościoła w niepodległej Polsce i podczas plebiscytów. 

Posłuchaj
28:48 achilles ratti-papież pius xi___8831_95_iv_tr_0-0_109298971d4763c3[00].mp3 Audycja Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku" poświęcono Piusowi XI. (PR, 25.12.1995)

 

Został wyniesiony do godności papieskiej 6 lutego 1922 roku. Ratti przyjął imię Pius XI. Jego pontyfikat cechował się wzmożoną aktywnością dyplomatyczną Stolicy Apostolskiej. Siedem lat po wyborze papieżowi udało się doprowadzić do podpisania z Mussolinim układów laterańskich, na mocy których powstało państwo Watykan. Tym samym zakończył sie trwający pół wieku okres po zjednoczeniu Włoch, podczas którego papieże byli "więźniami Watykanu".

Pius XI, który z bliska mógł obserwować zagrożenie bolszewickie, potępił komunizm. Papież doprowadził do podpisania konkordatu z Niemcami, jednak dostrzegając niebezpieczeństwo hitleryzmu, skrytykował go w jednej z encyklik. Pius XI nie zdążył zobaczyć wojny, którą wywołały te dwa zbrodnicze systemy. Zmarł na krótko przed jej rozpoczęciem, 10 lutego 1939 roku.

bm

Czytaj także

Sobór Watykański II – odnowa Kościoła

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 05:40
Wybitny niemiecki teolog Karl Rahner mówił o Soborze Watykańskim II, że rozpoczął on nową epokę w dziejach Kościoła. Spokojny i wyważony język przyjętych dokumentów skutecznie ukrywał dramatyczne spory, które towarzyszyły pracom biskupów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. Ignacy Skorupka – bohater spod Ossowa

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 05:55
100 lat temu,podczas udzielania żołnierzowi ostatniego namaszczenia, zginął ks. Ignacy Skorupka. Ta śmierć stała się jednym z symboli bitwy warszawskiej.
rozwiń zwiń