X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Bolesław Miciński – nienawiść do zniewolenia

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 05:50
- Nienawiść Micińskiego do totalitaryzmu, do wszelakiego zniewolenia wynikało z poczucia indywidualności i prawa jednostki do istnienia w historii, a nie poddania się zbiorowości - mówiła jego córka Anna o myśli Micińskiego na antenie Polskiego Radia.
Jerzy Stempowski i Bolesław Miciński w Bouquron, maj 1942, źr. Archiwum Emigracji UMK
Jerzy Stempowski i Bolesław Miciński w Bouquéron, maj 1942, źr. Archiwum Emigracji UMK

30 maja 1943 roku zmarł Bolesław Miciński, poeta, eseista i filozof.

Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, naukę kontynuował w Paryżu i Grenoble. W latach trzydziestych był asystentem na UW i członkiem redakcji czasopisma filozoficznego "Zet". Był też kierownikiem działu krytyki literackiej w tygodniku "Prosto z Mostu", jednak zrezygnował z posady w akcie protestu wobec radykalizującej się linii programowej czasopisma. Od 1938 roku pracował w Polskim Radiu, w dziale prozy.

Miciński przyjaźnił się z Witkacym, którego uważał za mistrza.

- Łączyło ich to samo, czyli najwyższe wymagania stawiane sobie i wobec tego, innym - wyjaśniała córka Micińskiego w audycji Joanny Szwedowskiej z cyklu "Portret pisarza".


Posłuchaj
29:18 portret pisarza - bolesław miciński___pr ii 16910_tr_0-0_115627621cb2293f[00].mp3 Audycja Joanny Szwedowskiej z cyklu "Portret pisarza" poświęcona postaci Bolesława Micińskiego/ (PR, 25.05.1993)

 

Łączył ich także pogląd o zbliżającym się kryzysie cywilizacji. Obaj uważali, że nadchodzi świat pozbawiony wartości duchowych, a to one decydują o człowieczeństwie. W tym przejawiał się ich katastrofizm. Miciński był przekonany, że nieuchronnie dążymy do świata zdominowanego przez fasadowe wartości, które odbierają człowiekowi – jako jednostce – wolność.

"Kultura europejska naszych czasów odpowiedzialna jest za powstanie totalitaryzmu, czyli za zejście diabła na Ziemię" – pisał Miciński i dodawał: "Wojny nie prowadzi się ani o naftę, ani o Helenę, ale o pogląd na świat".

W swoich esejach czynił aluzje m.in. do nazizmu. W 1939 roku Stanisław Miciński wyemigrował do Francji. Zmarł 30 maja 1943 w okupowanym przez Niemców kraju.

bm

Czytaj także

Władysław Tatarkiewicz – zbieracz ludzkich myśli

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 05:25
- Na ile o losach człowieka decyduje on sam, jego natura, upodobania, zdolności, a na ile przypadek? To jest odwieczne pytanie. Nieraz myślałem, że o moich losach więcej decydował przypadek niż moje osobiste intencje – mówił prof. Władysław Tatarkiewicz w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Julian Ochorowicz – gigant myśli

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 05:40
Był zwany szalonym profesorem filozofii, twórcą wielu wynalazków. Dla Bolesława Prusa stał się inspiracją dla stworzenia postaci Ochockiego, nietuzinkowego fantasty z "Lalki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Erich Fromm – mieć czy być?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 05:35
- Fromm zarzucał społeczeństwu zachodniemu bezmyślność. Kierowanie się pewnymi impulsami, w naszym pojęciu dobrze pojętym interesem, podczas gdy w rzeczywistości realizujemy scenariusz napisany nie przez nas, a przeciwko nam – mówił na antenie Polskiego Radia dr hab. Tomasz Wiśniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emanuel Swedenborg – objawienia człowieka oświecenia

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 05:35
- Zamierzał przeniknąć tajemnicę wiary rozumem - mówił o Swedenborgu ks. prof. Ignacy Bokwa na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Thomas Hobbes - czy człowiek jest z natury zły?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2020 05:40
Hobbes przedstawił radykalną wizję natury ludzkiej i świata, w którym każdy z każdym toczy wojnę. Zapobiec jej może tylko zawarcie umowy społecznej i silna kontrola suwerena, tzw. Lewiatana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wilhelm von Humboldt – myśliciel z zamku nad jeziorem

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 05:30
Największe europejskie uniwersytety do dziś uczą zgodnie z duchem Humboldta. Oznacza to, że na uczelni mamy do czynienia z nauką, rozumianą jako zbiór nierozwiązanych problemów. Studenci i profesorowie wspólnie starają się je rozwiązać w formie dialogu.
rozwiń zwiń