X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Manfred von Richthofen - Czerwony Baron

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 05:50
- Czerwony Baron na trzypłatowym czerwonym Fokkerze siał zniszczenie i śmierć wśród samolotów brytyjskich i francuskich. Zestrzelił ich ponad 70. To absolutny rekord I wojny światowej – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Paweł Wieczorkiewicz.
Richthofen na tle swojego samolotu krótko przed zestrzeleniem
Richthofen na tle swojego samolotu krótko przed zestrzeleniemFoto: Wikimedia/domena publiczna

21 kwietnia 1918 niemiecki as myśliwski Manfred von Richthofen, znany jako Czerwony Baron, został zestrzelony nad Francją.

Urodził się w dzisiejszym Wrocławiu, dorastał w Świdnicy. W czasie I wojny światowej stał się legendą niemieckiego i światowego lotnictwa. Silnik jego rozbitego samolotu jest dzisiaj eksponatem w Imperial War Museum w Londynie.

Lotnictwo myśliwskie w czasie I wojny światowej rządziło się specjalnymi prawami. Piloci byli dżentelmenami, rycerzami początku XX wieku. W powietrzu walczyli ze sobą i ginęli. Na ziemi darzyli się ogromnym szacunkiem. Czczono poległych bohaterów, niezależnie od strony barykady.

W tym czasie piloci latali bez spadochronów. Oznaczało to, że każde poważne uszkodzenie maszyny było praktycznie równoznaczne ze śmiercią lotnika. Ryzykowali życiem podczas każdego lotu, a Manfred von Richthofen zaryzykował o jeden raz za dużo.

Zginął w niewyjaśnionych do dzisiaj okolicznościach. – Według jednej wersji zestrzeliła go brytyjska artyleria przeciwlotnicza. Druga hipoteza, co byłoby na swój sposób tragikomiczne, mówi, że padł on ofiarą angielskiego pilota, który odbywał swój pierwszy lot bojowy – komentował historyk.

Manfred von Rifthoffen stał się legendą lotnictwa. Jednym z największych pilotów i postaci w historii Niemiec, docenianym także przez Francuzów i Brytyjczyków, którzy podziwiali go za wspaniały kunszt lotniczy.

Posłuchaj audycji z cyklu "Nieznane o znanych".

Posłuchaj
02:08 manfred von richthofen___73_07_iii_tr_11-11_1101736818d20bdd[00].mp3 Manfred von Richtofen - audycja Arkadiusza Ekierta z cyklu "Nieznane o znanych". (PR, 29.03.2007)

 

mjm

Czytaj także

Alianckie naloty dywanowe na Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 05:45
"Gdyby zrzucono na Hamburg bombę atomową, taką jak na Nagasaki, nie dałoby się stworzyć większych zniszczeń niż te, które spowodowały alianckie naloty dywanowe" - mówił Bartosz Wieliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sterowce - podniebny majestat

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 05:55
Wielkie, sunące po niebie statki w kształcie cygara - taki obraz zawdzięczamy niemieckiemu arystokracie Ferdinandowi von Zeppelinowi, pierwszemu konstruktorowi sterowców o budowie szkieletowej.
rozwiń zwiń