X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Historia

Powstanie kwietniowe - Bułgaria występuje przeciwko Osmanom

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2016 06:00
- Cały świat oburzyły okrucieństwa towarzyszące tłumieniu powstania - mówił na antenie Polskiego Radia dr Zbigniew Klejn. Dzięki krwi przelanej przez uczestników zrywu, Bułgaria wkrótce odzyskała niepodległość.
Audio
  • "Marsz, marsz generałów" - audycja Andrzeja Sowy z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej - Bułgaria". O powstaniu kwietniowym mówi dr Zbigniew Klejn. (PR, 4.05.2000)
Męczeństwo Bułgarii, obraz Konstantina Makowskiego, źr. Wikimedia Commonsdp
Męczeństwo Bułgarii, obraz Konstantina Makowskiego, źr. Wikimedia Commons/dp

140 lat temu, 20 kwietnia 1876 wybuchło powstanie kwietniowe, największy zryw niepodległościowy w opanowanej przez Turków Bułgarii.

Bułgaria od końca XIV wieku była częścią imperium osmańskiego.

- Po pięciuset latach niewoli Turcy stanowili niemal połowę ludności kraju. Rdzennych mieszkańców wyparli z żyźniejszych nizin w trudnodostępne góry – wyjaśniał dr Zbigniew Klejn, znawca tematyki odrodzenia państwowości bułgarskiej, w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej – Bułgaria".

Wiek XIX to czas przebudzenia narodowego w Europie. Słabość państwa Osmanów, antagonizm religijny między tureckimi wyznawcami islamu i bułgarskimi prawosławnymi oraz działania Rosji zainteresowanej osłabieniem Turcji w basenie Morza Czarnego obudziły w Bułgarach patriotyzm.

W połowie lat 70. XIX wieku zaczęli snuć plany powstania. Z propozycjami dowodzenia zgłaszali sie do specjalistów od zrywów narodowowyzwoleńczych – Polaków. Do kogo konkretnie? Posłuchaj audycji.

Największe bułgarskie powstanie objęło swoim zasięgiem stosunkowo niewielki obszar obecnej Bułgarii. Zryw nie był dobrze przygotowany, władze nie wybrały jednolitego dowództwa, rebelianci nie dysponowali zapasami broni i amunicji, a po stronie tureckiej opowiedzieli się mieszkańcy kraju wyznający islam. Powstanie upadło, zaś Bułgarów spotkały dotkliwe represje, które wstrząsnęły opinią publiczną w Europie.

- Dało to Rosji, jako samozwańczej opiekunce chrześcijan w imperium osmańskim, oczekiwany pretekst do rozpoczęcia wojny z Turcją. W armii rosyjskiej, która w 1877 roku wkroczyła na ziemie bułgarskie, co trzeci żołnierz był Polakiem. Polakami byli też ich dowódcy - wyjaśniał dr Zbigniew Klejn.

Posłuchaj o udziale Polaków w wyzwoleniu Bułgarii w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej – Bułgaria".

Rosja wyszła z wojny zwycięsko, co umożliwiło Bułgarii odzyskanie niepodległości 3 marca 1878.

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krym – półwysep tatarski, ukraiński, czy rosyjski

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 05:55
Historia półwyspu nad Morzem Czarnym jest burzliwa i uwikłanych jest w nią wiele państw. W krymskiej Jałcie Józef Stalin w 1945 roku dzielił Europę, a w 1954 roku Nikita Chruszczow oddał Krym radzieckiej Ukrainie. Dziś o Krymie znów mówi cały świat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adampol - kawałek Polski w Turcji

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2017 00:30
Jest nad Bosforem miejsce, gdzie do dziś można usłyszeć polską mowę, zjeść polskie pierogi i uczestniczyć we mszy odprawianej w języku polskim. Ponad 170 lat temu nieopodal Stambułu powstała wieś, w której małą Polskę zaczęli tworzyć tułacze polistopadowej emigracji.
rozwiń zwiń