X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Tadeusz Rittner - między Wiedniem a Lwowem

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016 06:09
- Był rozdarty między dwie kultury. Dla Niemców był zanadto słowiański i liryczny. Natomiast dla polskiego pokolenia niepodległości za mało narodowy – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Andrzej Kruczyński.
Audio
  • Tadeusz Rittner - audycja Iwony Malinowskiej z cyklu "Słowa po zmroku". (PR, 21.06.2011)
Przedstawienie W małym domku Tadeusza Rittnera w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Przedstawienie "W małym domku" Tadeusza Rittnera w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

95 lat temu, 19 kwietnia 1921 zmarł Tadeusz Rittner, pisarz, dramaturg i krytyk teatralny okresu Młodej Polski.

Dzieciństwo spędził we Lwowie. Pochodził ze spolonizowanej rodziny austriackiej. Ojciec, profesor Uniwersytetu Lwowskiego, zaszczepił w Rittnerze zamiłowanie do teatru. Mając 11 lat, przeniósł się do Wiednia. Najbliżej było mu jednak do Polski, więc po I wojnie światowej wybrał polskie obywatelstwo.

Tadeusz Rittner to postać nieco zapomniana na terenach niemieckich. Szczyt jego popularności przypadł na lata I wojny światowej, kiedy to ogromny sukces odniosła sztuka "Ogród miłości". Nostalgia za minionymi czasami austriackiej potęgi budziła żywe zainteresowanie. Potem popadał w coraz większe zapomnienie.

Odwrotnie rzecz się miała w Polsce. Tu, począwszy od krakowskiej premiery sztuki "W małym domku" w 1904 roku, Rittner cieszył się popularnością i uznaniem. Tak jest do dnia dzisiejszego.

Sztuki wybitnego dramaturga grano nie tylko w najlepszych warszawskim teatrach, ale też na prowincji w całej Polsce. – Niektóre miały tak wspaniałe obsady i spektakle, że można mówiąc o nich, opowiedzieć całą historię polskiego teatru. Kto tam nie grał, fantastyczne role – mówił prof. Andrzej Kruczyński, gość Iwony Malinowskiej.

Rittner był też prozaikiem, publicystą i teoretykiem teatralnym. Pisał wiele. – W zasadzie należy do pokolenia Młodej Polski, ale niewiele u niego modernizmu i naturalizmu. Silną stroną jego twórczości, obok realizmu, jest poetycka aura i niedopowiedzenia – komentował historyk teatru.

Pewne jest jedno. Tadeusz Rittner do dziś inspiruje teatralnych twórców i budzi żywe zainteresowanie publiczności.

Posłuchaj audycji z cyklu "Słowa po zmroku".

mjm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA pisarz POLSKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Francesco Nullo - bohater Polski i Włoch

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 05:35
1 marca 1826 roku urodził się Francesco Nullo, Włoch, który walczył w szeregach powstańców styczniowych z wojskami rosyjskimi i oddał życie za sprawę polską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lucjan Wolanowski - odkrywca nieznanego

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 06:01
Był reportażystą z krwi i kości. Odkrywał nieznane w Polsce lądy, patrząc z perspektywy żaby i ptaka. Odbył trzy wyprawy dookoła świata i napisał 25 książek podróżniczych.
rozwiń zwiń