X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Simone de Beauvoir – pionierka feminizmu

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 05:35
- Zaryzykowałbym twierdzenie, że w sensie społecznym i umysłowym jej książki odegrały większą rolę niż filozofia Sartre’a – mówił na antenie Polskiego Radia historyk, Jan Zamojski.
Audio
  • Simone de Beauvior - audycja Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku". (PR, 27.12.1998)
Simone de Beauvoir i Jean-Paul Sartre w Pekinie w 1955 roku, fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Simone de Beauvoir i Jean-Paul Sartre w Pekinie w 1955 roku, fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

Posłuchaj
29:37 simone de beauvoir___3870_98_iv_tr_0-0_108069871b7ce7ff[00].mp3 Simone de Beauvior - audycja Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku". (PR, 27.12.1998)

 

35 lat temu, 14 kwietnia 1986 zmarła Simone de Beauvoir, francuska pisarka, działaczka społeczna i pionierka feminizmu.

Na okładce jednej z jej biografii można przeczytać, że zagłębiając się w jej życie, poznajemy kobietę, która, mimo trudnych warunków w dzieciństwie, osiagnęła w życiu dorosłym wielką sławę. Jean-Paul Sartre mówił, że najwspanialsze jest w niej to, że ma umysł mężczyzny i uczucie kobiety.

Sartre i Beauvior

Z wykształcenia była filozofem. Z Sartre’m spotkała się w 1929 roku, gdy oboje przechodzili przez egzamin agregacyjny na Sorbonie. Nigdy nie byli małżeństwem, do końca życia pozostali partnerami. – Byli dla siebie przeznaczeni pod każdym względem: uczuciowym, emocjonalnym, jak i intelektualnym. Fantastycznie potrafili ze sobą współżyć, wzbogacając się wzajemnie i wyznając podobne zasady etyczne, oparte na absolutnej wolności i szczerości – mówił Jan Zamojski, gość audycji z cyklu "Postacie XX wieku".

Egzystencjalizm

W trudnym okresie powojennego chaosu zaproponowali światu nowe idee i sposoby zrozumienia ludzkiego losu. W egzystencjalizmie Sartre’a jednostka ludzka jest osią całego rozumowania. To człowiek jest odpowiedzialny za siebie i swoje czyny. Simone de Beauvior uzupełniła tę myśl o warunki, które mogą absolutnie uniemożliwić spełnianie się ludzkiego losu.

Ich koncepcja stała się powszechnie znana, a jej autorzy sławni. Spotykali się i dyskutowali w paryskiej Café de Flore, kawiarni swymi początkami sięgającej czasów II Cesarstwa, kiedy wodzili tam prym Balzac, Zola, a później Apollinaire.

Pionierka feminizmu

Simone de Beauvoir próbowała pisać od najmłodszych lat. Prowadziła pamiętnik i tworzyła szkice najróżniejszych powieści. Debiut literacki miał jednak dopiero miejsce w 1944 roku, kiedy to wydano jej książkę "Zaproszona".

Najgłośniejsze dzieło Beauvoir wyszło w 1949 roku. "Druga płeć" wywołała gigantyczny szok i stała się podstawową publikacją współczesnego feminizmu europejskiego. Autorka pisała o doli i losie kobiet. Twierdziła, że kobietą się człowiek nie rodzi, lecz staje. Rola i miejsce kobiety są określane nie biologicznie, lecz społecznie.

Simone de Beauvoir wystąpiła w obronie kobiet. Jeszcze przed II wojną światową domagała się prawa do aborcji, atakowała mężczyzn za ich tendencję do panowania i narzucania kobiecie swego pierwszeństwa. Były to myśli na tyle rewolucyjne, że książka Simone stała się, jak powiadano, biblią ruchu feministycznego na całym świecie.

- Zaryzykowałbym twierdzenie, że w sensie społecznym i umysłowym jej książki odegrały większą rolę niż filozofia Sartre’a – stwierdził historyk.

Dowiedz się więcej o życiu Simone de Beauvior. Posłuchaj audycji Sławomira Szofa.

mjm

Czytaj także

Michel Foucault – nauczyciel wolności

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 06:03
Pod koniec życia Michel Foucault w jednym z wywiadów powiedział, że większość jego książek należy czytać jako autobiografię, w której on sam jest zawarty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

André Gide - "być doskonale szczerym"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 06:03
Gide od początku budził skrajne emocje. Jedni go bardzo cenili i zachwycali się jego twórczością. Inni nie znosili, bądź byli zazdrośni. Dzięki swojej fortunie, był niezależny. Na każdy temat miał swoje własne zdanie, dużo podróżował i dobierał sobie przyjaciół wedle własnego uznania.
rozwiń zwiń