X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Septymiusz Sewer – żelazna ręka w imperium nieładu

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 06:00
W pogrążonym w kryzysie państwie częściowo odbudował autorytet cesarza. Ceną była jednak śmierć przeciwników politycznych.
Audio
  • "Rok 194" - audycja Elizy Bojarskiej z cyklu "Lekcja historii". (PR, 1.01.1994)
Popiersie Septymiusza Sewera, źr. Wikimedia Commonsdp
Popiersie Septymiusza Sewera, źr. Wikimedia Commons/dp

11 kwietnia 146 urodził się Septymiusz Sewer, cesarz rzymski, reformator państwa i założyciel dynastii.

Pod koniec II wieku n.e. imperium rzymskie przeżywało przesilenie. Po wyjątkowo korzystnym początku stulecia nastąpiła seria kryzysów. Problemy ekonomiczne i niekompetencja cesarzy doprowadziły do upadku znaczenia władzy imperatora.

Faktyczny wpływ na obsadzenie tego stanowiska (a także na skrytobójcze usuwanie z niego) miały oddziały wojskowe. Doszło nawet do tego, że pretorianie (gwardia cesarska) wystawili godność cesarską na… licytację.

- Rok 194 był niedobry dla cesarstwa rzymskiego, naraz rządziło kilku cesarzy - mówiła prof. Ewa Wipszycka w programie Elizy Bojarskiej z cyklu "Lekcja historii". Posłuchaj audycji.

Jednym z takich władców był pochodzący z Afryki Septymiusz Sewer, którego do władzy wynieśli legioniści stacjonujący nad Dunajem. Sewer okazał się najsprawniejszym i najbardziej bezwzględnym politykiem. Następne lata mijały pod znakiem eliminacji kolejnych uzurpatorów cesarskiego tronu.

Rządził twardą ręką: miasta popierające jego przeciwników doświadczały represji, stłumił bunt żydowski w Palestynie i doprowadził do prześladowań chrześcijan. Jednocześnie to dzięki niemu udało się choćby częściowo zahamować upadek cesarskiego autorytetu.

Dążył też do unifikacji państwa. Jego dzieło zakończył syn i następca Karakalla, nadając wszystkim wolnym mieszkańcom imperium status i prawa obywateli.

bm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Rzym starożytność

Czytaj także

Alea iacta est, czyli kości zostały rzucone

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 05:35
Słowa te, zapisane przez Swetoniusza, miał wypowiedzieć Juliusz Cezar ponad dwa tysiące lat temu, gdy 10 stycznia 49 p.n.e. na czele swojej armii przekroczył rzekę Rubikon, rozpoczynając wojnę domową w republice rzymskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wandalowie, którzy wcale nie byli wandalami

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 05:35
Pojęcie wandalizm to pierwsze skojarzenie z tym germańskim ludem. Jednak łączenie tej kultury jedynie z bezmyślną destrukcją jest bardzo krzywdzące.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teodozjusz Wielki – cesarz Kościoła triumfującego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 07:00
11 stycznia 347 urodził się Teodozjusz I Wielki, cesarz rzymski od 379 roku, ostatni władca zjednoczonego imperium.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Heliogabal – szalony cesarz

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 06:03
- W historiografii przypisuje mu się wszystkie możliwe grzechy. To był taki super Neron. Choć tak naprawdę to postać bardzo typowa dla początku III wieku, czyli okresu głębokiego kryzysu Cesarstwa – mówił Marek Urbański na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Owidiusz - poeta-wygnaniec a sprawa polska

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2016 06:00
20 marca 43 p.n.e. urodził się Owidiusz, jeden z najwybitniejszych rzymskich poetów. Przez wieki wierzono w polskość autora "Metamorfoz" i "Sztuki kochania".
rozwiń zwiń