X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Historia

Wilhelm von Humboldt – myśliciel z zamku nad jeziorem

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 05:30
Największe europejskie uniwersytety do dziś uczą zgodnie z duchem Humboldta. Oznacza to, że na uczelni mamy do czynienia z nauką, rozumianą jako zbiór nierozwiązanych problemów. Studenci i profesorowie wspólnie starają się je rozwiązać w formie dialogu.
Wilhelm von Humboldt, fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Wilhelm von Humboldt, fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

14 września 1769 roku urodził się Wilhelm von Humboldt, niemiecki filozof, przyrodnik, podróżnik i geograf, twórca terminu "pomnik przyrody".  

Jego zasługi dla rozwoju nauki i kultury w państwie pruskim były ogromne. Studiował Frankfurcie nad Odrą i Getyndze. Przez jakiś czas kształcił się w Paryżu. Znał łacinę i grekę. Płynnie mówił po francusku i hiszpańsku. Uczył się litewskiego, węgierskiego i czeskiego. Przez jakiś czas pracował w pruskim korpusie dyplomatycznym. W latach 1802-1808 był przedstawicielem Prus w Watykanie.

- Uważał, że kultura europejska wywodzi się z antyku. W Rzymie bardziej niż dyplomacją interesował się rzeźbami i ruinami – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Karol Sauerland.


Posłuchaj
27:46 wilhelm von humboldt - myśliciel z zamku nad jeziorem (cz_i)___920_05_ii_tr_0-0_1138037465e65c08[00].mp3 Wilhelm von Humboldt - audycja z cyklu "Alfabet filozofów". (PR, 08.06.2005)

 

W 1809 roku został ministrem edukacji. W ciągu kilku miesięcy zreformował cały system edukacyjny Prus. Wprowadził zupełnie nowe pomysły i organizację. - Nie znamy drugiego ministra, który by tak skutecznie, w tak krótkim czasie zmienił światowe podejście do wyższego wykształcenia – mówił gość audycji.

Największe europejskie uniwersytety do dziś uczą zgodnie z duchem Humboldta. Oznacza to, że na uczelni mamy do czynienia z nauką, rozumianą jako zbiór nierozwiązanych problemów. Studenci i profesorowie wspólnie starają się je rozwiązać w formie dialogu.

Innymi słowy, według Humboldta uniwersytet powinien łączyć naukę z nauczaniem. Uniwersytet według Humboldta łączy naukę z nauczaniem. Więcej o roli, jaką według Humboldta powinno pełnić szkolnictwo wyższe, dowiedz się w audycji z cyklu "Alfabet filozofów".

Humboldt, jako członek rządu pruskiego, brał też udział w Kongresie Wiedeńskim. Zrezygnował z pełnionej funkcji w 1819 roku po ogłoszeniu przez Klemensa von Metternicha tzw. ustaw karlsbadzkich, wprowadzających cenzurę w państwach niemieckich.

Humboldt, zdecydowany przeciwnik wszelkiego ograniczania wolności słowa, od młodości zastanawiał się nad rolą państwa. Od młodości zastanawiał się nad rolą państwa. Napisał rozprawę o granicach działalności państwa. Uważał, że najważniejszą rzeczą jest jednostka. Państwo ma jedynie służyć rozwojowi jednostki i zabezpieczyć jej byt, nie wtrącając się w jej rozwój.

Po wycofaniu się ze służby publicznej skupił się na organizacji muzeum berlińskiego.

mjm

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fryderyk Nietzsche – źle wykorzystany geniusz

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 05:00
Mówi się, że jego filozofia stanowiła podstawy koncepcji nazistowskich. Dziś wiemy, że ideologiczne interpretacje myśli Nietzschego przekłamywały jego filozofię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kapitan z Köpenick – człowiek, który okpił Prusy

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 06:00
Ta sprawa rozśmieszyła całą Europę. Szewc w przebraniu oficera obrobił kasę magistratu i uwięził burmistrza. I to bez jednego wystrzału. Gdyby nie wydarzyła się naprawdę, historia ta mogłaby zostać uznana za dobry żart wyśmiewający pruski militaryzm i szacunek do munduru, który urósł do rangi absurdu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Erich Fromm – mieć czy być?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 05:35
- Fromm zarzucał społeczeństwu zachodniemu bezmyślność. Kierowanie się pewnymi impulsami, w naszym pojęciu dobrze pojętym interesem, podczas gdy w rzeczywistości realizujemy scenariusz napisany nie przez nas, a przeciwko nam – mówił na antenie Polskiego Radia dr hab. Tomasz Wiśniewski.
rozwiń zwiń