X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Erich Fromm – mieć czy być?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 05:35
- Fromm zarzucał społeczeństwu zachodniemu bezmyślność. Kierowanie się pewnymi impulsami, w naszym pojęciu dobrze pojętym interesem, podczas gdy w rzeczywistości realizujemy scenariusz napisany nie przez nas, a przeciwko nam – mówił na antenie Polskiego Radia dr hab. Tomasz Wiśniewski.
Audio
  • Erich Fromm - audycja Artura Wolskiego z cyklu "Naukowy zawrót głowy". (PR, 22.04.2015)
Erich Fromm w 1974 roku
Erich Fromm w 1974 rokuFoto: Wikimedia Commons/CC-BY-SA-3.0/Müller-May

18 marca 1980 roku zmarł Erich Fromm, niemiecki filozof, który usiłował pokazywać ludziom rzeczy ważne i potrzebne. Miał odwagę stawiania diagnoz ogólnych, ale uzasadnionych empirycznie.

Fromm, urodzony w 1900 roku, pochodził z rodziny zasymilowanych niemieckich Żydów. Z młodości wyniósł świetną znajomość Biblii i Talmudu, a judaizm był dla niego przede wszystkim religią humanistyczną. Idee Fromma wykrystalizowały się po zetknięciu ze szkołą frankfurcką i środowiskiem wybitnych uczonych. Studiował dzieła Kanta, Hegla, Freuda, czy Marksa. Uważał za niezbędną syntezę myśli dwóch ostatnich. Obaj jego zdaniem byli zbyt jednostronni, a zarazem niesłychanie istotni. Bowiem to Freud odkrył zjawisko nieświadomości, a Marks zajmował się makrostrukturami – zależnościami między myśleniem, a zbiorowymi interesami i funkcjonowaniem państwa.

Fromm w 1932 roku wyjechał na stypendium do Stanów Zjednoczonych. Tam zastało go dojście Hitlera do władzy. Do Niemiec już nie wrócił.

Dziełem, które przyniosło Frommowi międzynarodową sławę była "Ucieczka od wolności". Pierwsza poważna próba analizy hitleryzmu. Fromm zadał proste pytanie: jak to się stało, że relatywnie wykształcone, cywilizowane społeczeństwo przyjęło z entuzjazmem tak reakcyjną i zwierzęcą formę bytu? Odpowiedź Fromma brzmi następująco: W Niemczech, po klęsce w I wojnie światowej i Wielkim Kryzysie, posypały się wszystkie istotne autorytety, którymi to społeczeństwo żyło.

W innych ważnych dziełach Fromm zajął się psychologią społeczną. Relacją między jednostką a społeczeństwem. "Celem naszego życia nie powinno być posiadanie bogactwa, lecz bogactwo bycia" brzmi tytuł jednej z jego książek.

- Fromm zarzucał społeczeństwu zachodniemu bezmyślność. Kierowanie się pewnymi impulsami, w naszym pojęciu dobrze pojętym interesem, podczas gdy w rzeczywistości realizujemy scenariusz napisany nie przez nas, a przeciwko nam – mówił na antenie Polskiego Radia dr hab. Tomasz Wiśniewski.

Przede wszystkim zaś uczył produktywnego życia, którego warunkiem jest pokochanie i zrozumienie samego siebie. Uświadomienie sobie swoich wad i słabości oraz ich akceptacja.  

Dowiedz się więcej o filozofii Ericha Fromma w audycji z cyklu "Naukowy zawrót głowy".

mjm


Czytaj także

Immanuel Kant – filozof z Królewca

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 05:40
– Był przekonany, że można mówić o pełnym człowieczeństwie wtedy, gdy dana jednostka zmierza do jakichś ideałów – zaznaczała prof. Maria Szyszkowska. Kant przez całe życie chciał swe ideały zweryfikować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fryderyk Nietzsche – źle wykorzystany geniusz

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 05:00
Mówi się, że jego filozofia stanowiła podstawy koncepcji nazistowskich. Dziś wiemy, że ideologiczne interpretacje myśli Nietzschego przekłamywały jego filozofię.
rozwiń zwiń