X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Kazimierz Gzowski – ojciec kanadyjskiej infrastruktury

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 05:45
Wielki, dziewiczy kraj był jak ciało pozbawione krwiobiegu: istniały oddzielone od siebie organy wewnętrzne w postaci miast i osiedli, lecz żeby państwo mogło się rozwijać potrzebne były drogi, linie kolejowe i mosty. Ich współtwórcą został ambitny inżynier rodem z Polski.
Audio
  • Audycja Krzysztofa Michalskiego z cyklu "Z ziemi polskiej" poświęcona postaci Kazimierza Gzowskiego. (PR, 10.06.1989)
Kazimierz Gzowski
Kazimierz GzowskiFoto: Wikimedia Commons

5 marca 1813 urodził się Kazimierz Gzowski, inżynier, budowniczy mostów, dróg, linii kolejowych i portów w Kanadzie.

Jego ojciec był polskim oficerem w służbie carskiej. Nauki pobierał prawdopodobnie w Liceum Krzemienieckim. W 1830 roku znalazł się w Warszawie. Był już wtedy podoficerem armii rosyjskiej w oddziałach saperskich (inżynieryjnych). Niedługo po jego przyjeździe do miasta wybuchło powstanie listopadowe. Gzowski wziął w nim udział jako podkomendny gen. Józefa Dwernickiego.

Nowy Świat nowych możliwości

Po upadku zrywu niepodległościowego przedostał się do Austrii. Po trzech latach został zmuszony do emigracji do Stanów Zjednoczonych.

- Przy niewątpliwych i wielostronnych zdolnościach, przy energii, pracowitości, zawziętości świat stał przed nim otworem - oceniał inż. Jerzy Jasiuk w audycji Krzysztofa Michalskiego z cyklu "Z ziemi polskiej".

Na Nowym Kontynencie Gzowski imał się różnych zajęć: udzielał korepetycji z języka francuskiego, próbował zostać prawnikiem, a nawet uczył szermierki. Jego doświadczenie inżynierskie zapewniło mu pracę w amerykańskim przedsiębiorstwie kolejowym.

Wielki budowniczy

W 1841 roku przeprowadził się do Kanady. Wielki, dziewiczy kraj był jak ciało pozbawione krwiobiegu: istniały oddzielone od siebie organy wewnętrzne w postaci miast i osiedli, lecz żeby państwo mogło się rozwijać potrzebne były drogi, linie kolejowe i mosty.

Początkowo Gzowski pracował w przedsiębiorstwie publicznym, później założył własną prywatną firmę. Był autorem kilku ambitnych i pionierskich projektów. Posłuchaj o dokonaniach Kazimierza Gzowskiego.

- Nie tylko umiał dobrze zorganizować roboty, poprowadzić je i nadzorować, ale potrafił też później komu trzeba przekazać informacje o tej budowie - wyjaśniał gość audycji.

Sir Casimir Gzowski

Gzowskiego można uznać za praojca czegoś, co dziś nazywane jest społeczną odpowiedzialnością biznesu: angażował się na płaszczyźnie społecznej, a także założył park narodowy po kanadyjskiej stronie wodospadu Niagara.

Historie o jego dokonaniach dotarły do Londynu. W 1890 roku królowa Wiktoria nadała mu brytyjskie szlachectwo. Gzowski pełnił też prestiżową funkcję administratora prowincji Ontario. Zmarł w wieku osiemdziesięciu pięciu lat, 24 sierpnia 1898, otoczony powszechnym szacunkiem. Jak swierdził inż. Jerzy Jasiuk: - Była to jedna z postaci, które zapisały się trwale w cywilizacyjnym rozwoju Kanady.

bm


Zobacz więcej na temat: HISTORIA Kanada kolej
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zamknęła się w beczce i skoczyła do Niagary!

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 06:00
Taki prezent z okazji 63. urodzin zrobiła sobie nauczycielka Annie Edson Taylor. Jako pierwsza osoba na świecie pokonała wodospad zamknięta w drewnianej beczce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miasto, kolej i człowiek. Początek nowoczesności

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2015 04:51
Sedes niczym dzieło sztuki, reklamy, szykowne suknie... - Na wystawie "Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność" jest również aparat fotograficzny Kodaka, czyli człowieka, który wymyślił i wcielił w życie zasadę "ty naciskasz guzik, my robimy resztę" - mówi prof. Michał Kopczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolej Warszawsko-Wiedeńska - pierwsza w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2017 06:05
14 czerwca 1845 otwarto pierwszy odcinek Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, pierwszej linii kolejowej w Królestwie Polskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Parowóz, pociąg, lokomotywa, rewolucja. Jak kolej odmieniła świat

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 05:45
216 lat temu, 21 lutego 1804, weszła do regularnej eksploatacji pierwsza lokomotywa parowa. Konstruktorem maszyny był Richard Trevithick. Pociąg przejechał 16 km z Merthyr Tydfil do Abercynon. Ta skromna podróż zwiastowała nadejście nowej ery w historii cywilizacji. Ery stali, pary i pędu.
rozwiń zwiń