X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Eleonora Austriaczka królową Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 05:40
27 lutego 1670 roku na Jasnej Górze odbył się ślub króla Polski Michała Korybuta Wiśniowieckiego z arcyksiężniczką austriacką Eleonorą Habsburżanką.
Audio
  • Eleonora Austriaczka - audycja Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzie ciekawych wszystkiego". (PR, 11.08.1997)
Eleonora Habsburżanka, fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Eleonora Habsburżanka, fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

Po abdykacji Jana Kazimierza sąd elekcyjny na króla Polski niespodziewanie wybrał Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Został królem, choć zostać nim nie chciał, a jego koronacja wzbudziła ogromny sprzeciw profrancusko nastawionej szlachty. Stronnictwo zwane malkontentami szukało sposobu na detronizację nowo wybranego władcy.

Aby zneutralizować wpływ opozycji dla Michała Korybuta Wiśniowieckiego, szukano w Europie żony, która wzmocniłaby jego pozycję w kraju. Zwrócono wzrok w kierunku Wiednia. Habsburgowie wysunęli kandydaturę arcyksiężniczki Eleonory, siostry cesarza Leopolda I.

Sytuacja była trudna. - Tradycyjnie małżeństwa odbywały się w Warszawie, rzadziej w Krakowie. Ten ślub wyjątkowo odbył się w Częstochowie. Obawiano się jakichś zamieszek i zakłóceń w dużym mieście – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Henryk Wisner.

Eleonora jako królowa Polski ograniczała się do zainteresowania mężem i dworem, wobec których była bardzo lojalna. Ku wielkiemu zadowoleniu szlachty, w ogóle nie mieszała się do polityki. Przedstawiano ją jako wzór dobroci i łagodności.

W przeciwieństwie do liderów zwalczających się stronnictw cechował ją zdrowy rozsądek i poczucie godności. Uważa się, że potrafiła wystąpić w roli rozjemcy. To dzięki niej dwór robił kroki pojednawcze i dążył do zgody z opozycją. Wyciągniętej wówczas ręki nie przyjęto.

Po śmierci Michała Korybuta Wiśniowieckiego w 1673 roku jeszcze kilka lat mieszkała w Polsce, po czym powróciła do rodzinnej Austrii.

Posłuchaj historyków prof. Janusza Tazbira i prof. Henryka Wisnera w audycji z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego".


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bona jako cudzoziemka i kobieta była bez szans

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 05:50
- To historia kobiety, która próbowała przeprowadzić wielką reformę i przegrała. Poniosła porażkę osobistą. Ale znacznie ważniejsze jest, że straty poniosła Polska - stwierdziła prof. Maria Bogucka, autorka biografii królowej Bony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Korybut-Wiśniowiecki – strachliwy wojownik, nieumiejętny król

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 05:50
- Miał naturę starca - mówił o Korybucie-Wiśniowieckim historyk dr Jan Sałkowski. - Kiedy działy się jakieś ważne wydarzenia i miał pobudzać ducha bojowego jego armii, to robił wszystko, żeby bitwy odbywały się bez jego udziału.
rozwiń zwiń