X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

George Kennan. Architekt zimnej wojny

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 05:40
Polityka Stanów Zjednoczonych wobec Związku Sowieckiego po zakończeniu II wojny światowej obróciła się o 180 stopni. Zgodnie ze sformułowaną przez Kennana doktryną powstrzymywania, dotychczasowa współpraca zamieniła się w rywalizację w każdym zakątku świata.
George Kennan w 1947 roku, fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
George Kennan w 1947 roku, fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

16 lutego 1904 roku urodził się George Kennan, amerykański dyplomata i sowietolog, uważany za architekta polityki zimnej wojny.

Po ukończeniu szkoły wojskowej i uniwersytetu w Princeton rozpoczął pracę w amerykańskim korpusie dyplomatycznym. Przed II wojną światową pełnił służbę w Genewie, Hamburgu, Tallinie i Berlinie. Od 1933 roku pracował w amerykańskiej ambasadzie w ZSRS.

W 1942 roku, gdy Niemcy wypowiedziały wojnę Stanom Zjednoczonym, ponownie znajdował się w berlińskiej placówce. Internowany powrócił na kilka miesięcy do Waszyngtonu, po czym pojawił się jako przedstawiciel Stanów Zjednoczonych w Portugalii i Moskwie.


Posłuchaj
10:19 polska a zimna wojna___5332_96_iv_tr_0-0_9993481426b9387[00].mp3 Zimna wojna - audycja Katarzyny Kobyleckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej". (PR, 4.12.1996)

 

W 1946 roku stał się sławny jako autor dokumentu nazwanego "Długi telegram". To pierwsza powojenna analiza polityki międzynarodowej Związku Sowieckiego i jego ustroju. Głównym wnioskiem Kennana był postulat o rewizji dotychczasowej postawy Stanów Zjednoczonych wobec ZSRS i zastąpienie jej doktryną powstrzymywania.

Głosiła ona konieczność powstrzymania wzrostu wpływów ZSRS i dalszej ekspansji komunizmu w świecie. Sposobem na to miało być tworzenie systemu sojuszy wojskowych. Polityka powstrzymywania Kennana stała się podstawą doktryny Trumana, a w dalszej perspektywie powstania NATO.

Największymi operacjami, prowadzonymi zgodnie z doktryną powstrzymywania, były wojna w Korei i Wietnamie. Choć sam Kennan krytykował amerykańską interwencję w Wietnamie i mówił, że doszło do nadinterpretacji jego idei.

W każdym bądź razie zmarły w 2005 roku dyplomata i sformułowany przez niego telegram miał ogromne znaczenie dla zimnowojennej polityki międzynarodowej i dał podwaliny pod postępowanie Stanów Zjednoczonych w pierwszych dekadach amerykańsko-sowieckiej walki o dominację nad światem.

Komentarze1
aby dodać komentarz
casial2016-02-16 15:24 Zgłoś
To pierwsza powojenna analiza polityki międzynarodowej Związku Sowieckiego i jego ustroju. Głównym wnioskiem Kennana był postulat o rewizji dotychczasowej postawy Stanów Zjednoczonych wobec ZSRS i zastąpienie jej doktryną powstrzymywania.(cytat) Komentarz: Bardzo dobrze konweniuje powyższy cytat z niedawnym oświadczeniem Departamentu Stanu USA (w sensie): Nie godzimy się z postawami i poczynaniami Rosji w odniesieniu do (wszystkich aspektów) jej działań na arenie międzynarodowej, lecz będziemy z nią współpracować tam, gdzie to będzie (w naszym rozumieniu) konieczne. Takie stanowisko daje asumpt ku temu, aby postrzegać sytuację Świata Demokracji optymistycznie. Również wypowiedzi Sekretarza Generalnego NATO (Jensa Stoltenberga) na kongresie MSC (w Monachium) były świadectwem świetnego rozumienia pojęcia "bezpieczeństwo" w sensie "security". To również dobry "omen". Inni winni głęboko nad tym wystąpieniem rozważać!

Czytaj także

Ryszard Kukliński - człowiek, który wstrząsnął komuną

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 07:00
11 lutego 2004 zmarł płk. Ryszard Kukliński. - Miłość żąda ofiary i wierności, wierności dla jednego Boga i jednej, jedynej ojczyzny - Polski - mówił w Polskim Radiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Generał George Marshall - pan, co miał plan

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 05:30
61 lat temu, 16 października 1959 roku w Waszyngtonie zmarł George Marshall, generał, polityk; szef sztabu amerykańskich wojsk lądowych w II wojnie światowej, powojenny sekretarz stanu i sekretarz obrony. W 1947 roku przedstawił plan ekonomicznej pomocy dla zniszczonej II wojną światową Europy, którego politycznym celem było przeciwstawienie się komunizmowi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieznany front zimnej wojny. 10 milionów zakazanych książek

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 03:33
- Alfred Reisch, autor "Nieznanego frontu zimnej wojny" był konsekwentnym antykomunistą, który chciał przyczynić się do rozpadu bloku pokojowymi metodami - mówi dr Janos Tischler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Operacja "Unthinkable" - jak Churchill próbował naprawić błędy Jałty

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 05:57
Wiosną 1945 roku na polecenie samego Winstona Churchilla brytyjscy sztabowcy opracowali plan prewencyjnego ataku na Związek Sowiecki. Czy rzeczywiście operacja "Unthinkable" była nie do pomyślenia?
rozwiń zwiń