X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Kapitan z Köpenick – człowiek, który okpił Prusy

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 06:00
Ta sprawa rozśmieszyła całą Europę. Szewc w przebraniu oficera obrobił kasę magistratu i uwięził burmistrza. I to bez jednego wystrzału. Gdyby nie wydarzyła się naprawdę, historia ta mogłaby zostać uznana za dobry żart wyśmiewający pruski militaryzm i szacunek do munduru, który urósł do rangi absurdu.
Audio
  • Fragment audycji z cyklu "Mała Encyklopedia Wielkiego Dramatu" poświęcona twórczości Carla Zuckmayera i jego najważniejszemu dziełu - "Kapitanowi z Köpenick" (PR, 8.11.1969)
Pomnik Wilhelma Voigta przed ratuszem w Kpenick, fot. Niels Elgaard Larsen, źr. Wikimedia CommonsCC 1.0
Pomnik Wilhelma Voigta przed ratuszem w Köpenick, fot. Niels Elgaard Larsen, źr. Wikimedia Commons/CC 1.0

13 lutego 1849 urodził się Friedrich Wilhelm Voigt, pruski szewc znany ze spektakularnego przejęcia ratusza w mieście Köpenick.

Wszystko rozegrało się 16 października 1906 roku. Voigt był szewcem i drobnym przestępcą, który wpadł na genialny w swojej prostocie, choć ryzykowny pomysł. Kupił stary mundur pruskiego kapitana i w przebraniu podporządkował sobie oddział niemieckich żołnierzy. Na jego czele wszedł do ratusza, pojmał burmistrza i za pokwitowaniem przejął kasę magistratu. Następnie wsiadł do pociągu do Berlina razem ze "swoimi" żołnierzami i nieszczęsnym urzędnikiem. W stolicy kapitan-oszust kupił "podkomendnym" po kiełbasce i piwie na pożegnanie, kazał odstawić burmistrza do siedziby garnizonu i sam udał się w nieznanym kierunku, rzecz jasna: razem z zainkasowanymi pieniędzmi.

Sprytny oszust wpadł 10 dni później. Dostał stosunkowo niewielki wyrok, 4 lata pozbawienia wolności, podobno dzięki wstawiennictwu samego cesarza, którego historia "Kapitana z Köpenick" rozśmieszyła do łez.

Jak na ironię, to nie kto inny, tylko sam Kaiser Wilhelm II hołdował ślepemu oddaniu mundurowi, przekształcając kraj w państwo militarne.

Po wyjściu z więzienia, Voigt zajmował się sprzedażą pocztówek z własną podobizną. Stracił cały majątek w wyniku hiperinflacji, która nawiedziła Niemcy po przegranej I wojnie światowej. Zmarł w nędzy 3 stycznia 1922. Tak oto zabawna historia szewca-oszusta łączy w sobie wątek pruskiego militaryzmu i gospodarczej zapaści Niemiec, urastając do symbolicznego preludium jednej z największych tragedii XX wieku.

Ten wątek dostrzegł niemiecki pisarz Carl Zuckmayer, pisząc sztukę "Kapitan z Köpenick". Autor  musiał opuścić nazistowskie Niemcy. Posłuchaj audycji o dziele Zuckmayera inspirowanym historią kapitana-oszusta.

bm

Zobacz więcej na temat: Berlin HISTORIA Niemcy Prusy

Czytaj także

Otto von Bismarck – polityk doskonały

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2015 06:16
Nowe Niemcy były zbyt demokratyczne dla konserwatystów, zbyt autorytarne dla liberałów i zbyt nastawione na siłę dla legitymistów. Przykrojone były dla potrzeb geniusza, który miał zamiar kierować rozpętanymi przez siebie siłami poprzez manipulowanie antagonizmami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wilhelm II – pruski militarysta

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 08:00
9 listopada 1918 zdetronizowano cesarza Wilhelma II. Oznaczało to upadek Cesarstwa Niemieckiego i narodziny Republiki Weimarskiej.
rozwiń zwiń