X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Historia

Karol Wedel - twórca słynnej cukierni

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 05:35
Któż nie jadł czekolady z napisem E. Wedel? Któż nie kupował pięknych bombonierek? Któż nie pogryzał mieszanki wedlowskiej?
Audio
  • Karol Wedel - twórca sławnej firmy cukierniczej. (PR, 27.08.2002)
Wnętrze sklepu Wedla przy ul. Szpitalnej w Warszawie, fot. Wikimedia CommonsCC BY-SA 3.0Adrian Grycuk
Wnętrze sklepu Wedla przy ul. Szpitalnej w Warszawie, fot. Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0/Adrian Grycuk

Wszystkie te smakołyki kojarzą się z osobą Karola Wedla, niemieckiego majstra piekarniczego.

Do Warszawy przybył w 1845 roku. Najpierw pracował w warszawskich cukierniach, a w 1851 roku przy ulicy Miodowej założył niewielką cukiernię, gdzie produkował swoje własne wyroby.

Wojciech Herbaczyński pisał: "Już w tym pierwszym zakładzie dały o sobie znać przedsiębiorczość i talenty handlowe przyszłego potentata w dziedzinie cukiernictwa. W ładnie urządzonym lokalu, przy wytwórni, sprzedawał własnego wyrobu ciastka, torty, cukierki, a także zaczątek późniejszej chluby – czekoladę".

Z czasem cukiernia przekształcona została w niewielką fabrykę. W 1861 roku została poważnie uszkodzona przez manifestantów, albowiem Karol Wedel odmówił finansowego poparcia akcji niepodległościowej. Po powstaniu styczniowym odbudowana fabryka Wedla działała dalej.

W 1865 roku rozpoczął się poważny rozwój przedsiębiorstwa, już kierowanego przez syna Karola, Emila Wedla, skąd napis na wyrobach. Bardzo ją unowocześniono, a w roku 1871 fabrykę Karola i Emila Wedla przeniesiono na ulicę Szpitalną, gdzie do dziś znajduje się jeden ze sklepów, przypominający XIX-wieczny wygląd tej firmy.

Karol Wedel zmarł 17 czerwca w 1902 roku. Do jego śmierci przedsiębiorstwo cały czas się rozwijało, stając się nieodłącznym elementem warszawskiego krajobrazu.

mjm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak