X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Historia

Teodor Tripplin - romantyk fantastyki naukowej

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 05:35
Choć jego powieść "Podróż po Księżycu odbyta przez Serafina Bolińskiego" pełna jest wizji nowinek technologicznych, to jej autorowi bliżej było do Mickiewicza i Słowackiego niż Verne’a. – Powieść Tripplina to wielka, romantyczna historia uczucia, scjentyzm pełni tu rolę drugoplanową – słyszymy w audycji Polskiego Radia.
Audio
  • Teodor Tripplin - pisarz fantastyki - audycja Krzysztofa Adamskiego. (PR, 17.11.1987)
Portret Teodora Teuttolda Tripplina autorstwa Józefa Simmlera (1852), źr. Wikimedia Commonsdp
Portret Teodora Teuttolda Tripplina autorstwa Józefa Simmlera (1852), źr. Wikimedia Commons/dp

13 stycznia 1812 roku urodził się Teodor Tripplin, podróżnik, powstaniec listopadowy, uczestnik walk zjednoczeniowych we Włoszech i prekursor polskiej literatury fantastycznonaukowej.

W młodości wziął udział w powstaniu listopadowym. Po jego upadku rozpoczął naukę w Królewcu, gdzie w 1836 roku ukończył medycynę. Po studiach wyruszył do Anglii. Tak zaczęła się jego wielka podróż po różnych krajach świata: zwiedził Francję, Hiszpanię, Portugalię, Maroko, Skandynawię, Austrię, Turcję, Egipt i Algierię. We Włoszech walczył w oddziałach Garibaldiego. Z włoskiej armii wystąpił dopiero na znak sprzeciwu wobec

- Książki podróżnicze wzięły się stąd, że Tripplin był osobą bardzo aktywną – słyszymy w audycji Krzysztofa Adamskiego.

Popularność przyniosły mu powieści podróżnicze osnute na własnych doświadczeniach. Tripplin nie stronił od plagiatowania zagranicznych autorów. W drugiej połowie XIX wieku nie było to jednak postrzegane tak negatywnie, jak współcześnie.

- Był swego czasu najlepiej zarabiającym polskim pisarzem – słyszymy w audycji z 1987 roku.

Elementy fantastyki naukowej znaleźć można w jego dziele pt. "Maskarada w obłokach czyli podróż napowietrzna na Morze Północne". W dorobku Tripplina znajduje się między innymi powieść "Podróż po Księżycu odbyta przez Serafina Bolińskiego". Dla autora przedstawienie wyprawy na srebrny glob jest pretekstem dla satyry politycznej.

- Na księżycu bohater poznaje i zwiedza dwie kontrastowo różne krainy: wyidealizowany, utopijny Jasnogród i przypominający ponure miasta ziemskie Ciemnostan – wyjaśniał dr Andrzej Niewadowski, który zaznaczał romantyczny charakter dzieła: - Liczy się profetyzm, sen, marzenie. To one decydują o fabule i motywacji utworu.

W czasie powrotu na ziemie polskie, Tripplin został zatrzymany przez Austriaków jako groźny rewolucjonista. To źle wpłynęło na stan zdrowia niemłodego już pisarza i podróżnika. Zmarł 25 stycznia 1885 roku w Warszawie. Dziś twórczość Teodora Tripplina, prekursora polskiej fantastyki, jest nieomal zapomniana.

Dowiedz się więcej o autorze "Podróży po Księżycu odbytej przez Serafina Bolińskiego" i jego dziele. Posłuchaj audycji.

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wacław Rzewuski - romantyk, podróżnik, arabski emir

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 06:02
Brytyjczycy mają swojego Lawrence’a, Polacy - Rzewuskiego. Los nomada, przemierzającego na ukochanych koniach rozległe przestrzenie był dla niego ideałem. Już za życia stał się dla Arabów legendą.
rozwiń zwiń