X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Jak artyleria zmieniła obraz pola bitew

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 05:45
12 stycznia 1383 roku podczas oblężenia Pyzdr w Wielkopolsce wystrzelona z działa kamienna kula przebiła wrota bramy miasta i zabiła plebana Mikołaja z Biechowa. Było to pierwsze udokumentowane użycie artylerii na ziemiach polskich.
Ciężkie działo z okresu I wojny światowej, fot. Ernest Brooks, źr. Wikimedia Commonsdp
Ciężkie działo z okresu I wojny światowej, fot. Ernest Brooks, źr. Wikimedia Commons/dp

Proch strzelniczy dotarł do Europy z Chin. - Na początku XIII wieku proch strzelniczy służył do dwóch celów: jako materiał kruszący do rozbijania skał i jako paliwo do rakiet – wyjaśniał prof. Tadeusz Nowak w audycji z cyklu "Szkiełko i oko".

Dopiero w XIV wieku zaczęto go używać do strzelania z armat.

- Pierwotnie amunicją były kule kamienne, starannie dłutem obtoczone, by nadać im kulisty kształt - mówił historyk wojskowości. - Później kule wytwarzano z ołowiu, który ma bardzo niską temperaturę topnienia, a następnie ze stali.


Posłuchaj
10:00 szkiełko i oko_1.mp3 Gawęda prof. Tadeusza Nowaka o początkach artylerii w Polsce i Europie w audycji z cyklu "Szkiełko i oko". (PR, 31.10.1995)

 

Wprowadzenie broni palnej zachwiało nie tylko dotychczasowym obrazem pól bitew, ale też całą hierarchią społeczną. Rycerze okuci w pancerne zbroje, po których ześlizgiwały się groty strzał, ginęli od armatnich i arkebuzowych kul.


Posłuchaj
08:56 szkiełko i oko_2 bastiony.mp3 Zmiany w budownictwie wojskowym - gawęda prof. Tadeusza Nowaka w audycji z cyklu "Szkiełko i oko". (PR, 31.10.1995)

 

Rewolucją w rozwoju artylerii było wprowadzenie gwintowanej lufy w drugiej połowie XIX wieku. Dzięki rowkowaniu wewnętrznej ściany lufy zwiększyła się celność broni: tuż po wystrzeleniu pocisk był wprowadzany w ruch obrotowy wokół własnej osi. Tego typu działa wprowadzono w trakcie wojny secesyjnej w Stanach Zjednoczonych.

Kolejny kamień milowy nadszedł niedługo potem: wprowadzono działa ładowane odtylcowo i pociski o bardziej skomplikowanej budowie. Zwiększało to ich szybkostrzelność.

Artyleria odegrała kluczową rolę podczas I wojny światowej, kiedy obie strony zasypywały się setkami tysięcy pocisków.

Wprowadzenie artylerii jako rodzaju uzbrojenia wywołało rewolucję w sztuce wojennej. Kamienne i ceglane warownie straciły walor obronności, powstały wojska inżynieryjne. O tych opowiadał historyk wojskowości, prof. Tadeusz Nowak. Posłuchaj.

Posłuchaj
08:23 szkiełko i oko_3 inżynieria.mp3 Gawęda prof. Tadeusza Nowaka o zmianach w inżynierii wojskowej w audycji z cyklu "Szkiełko i oko". (PR, 31.10.1995)

 

bm


Czytaj także

Erich Ludendorff - "praojciec" nazizmu?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 05:30
- Hitler, który był przebiegłym politykiem, nagle zobaczył, że nie ma żadnego generała, żadnego patrona dla swojego ruchu - wyjaśniał na antenie Polskiego Radia prof. Tadeusz Panecki. Do tego celu Ludendorff, bohater I wojny światowej, nadawał się znakomicie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Baden-Powell – twórca skautingu

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 05:02
Idea zakładała, że organizacja propagować będzie wartości koleżeństwa, solidarności jej członków oraz krzewić cały katalog powszechnie akceptowalnych cnót, takich jak trzeźwość, odwaga, hart ducha i ciała.
rozwiń zwiń