X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Teodozjusz Wielki – cesarz Kościoła triumfującego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 07:00
11 stycznia 347 urodził się Teodozjusz I Wielki, cesarz rzymski od 379 roku, ostatni władca zjednoczonego imperium.
Audio
  • Teodozjusz Wielki - audycja z cyklu "Piękny i Bestia". (PR, 01.12.2003)
Święty Ambroży i cesarz Teodozjusz, obraz Antoona van Dycka z XVII wieku, fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Święty Ambroży i cesarz Teodozjusz, obraz Antoona van Dycka z XVII wieku, fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

W 381 roku ogłosił edykt uznający chrześcijaństwo za religię panującą. Poparł Sobór Nicejski, a w 392 roku zakazał uprawiania na terenie cesarstwa wszelkich form kultu pogańskiego. – Tymi decyzjami przesądził o kształcie chrześcijaństwa w Europie – mówił na antenie Polskiego Radia Marek Urbański.

Dlaczego został nazwany wielkim? Przede wszystkim zasłynął jako znakomity dowódca. Odniósł parę imponujących i błyskotliwych zwycięstw nad barbarzyńcami. Jednak popełnił też katastrofalny w skutkach błąd.

W 382 roku Teodozjusz Wielki zawarł pokój z Wizygotami i osiedlił ich na terenie cesarstwa rzymskiego. Po jego śmierci w 395 roku Goci natychmiast rozłożyli zachodnią część imperium.

Na łożu śmierci Teodozjusz podzielił cesarstwo rzymskie między swoich synów. Część wschodnia przypadła Arkadiuszowi, zachodnia Honoriuszowi. Z jednej strony przyśpieszyło to upadek cesarstwa zachodniorzymskiego, a z drugiej pozwoliło przetrwać wschodniorzymskiemu ponad tysiąc lat.

Posłuchaj audycji z cyklu "Piękny i Bestia".


Zobacz więcej na temat: HISTORIA Rzym starożytność

Czytaj także

Dioklecjan - reformator i prześladowca

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 05:40
- Jego wielkość można mierzyć umiejętnością narzucenia swojego przewodnictwa - mówiła o Dioklecjanie prof. Ewa Wipszycka-Bravo. - Cesarz stanowić powinien wzór dla polityków: zrobił, co było w jego mocy dla uzdrowienia sytuacji w państwie, po czym odsunął się od życia publicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klaudiusz – został cesarzem mimo woli?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 06:00
Pretorianie, którzy przybyli, by – jako jedynego dorosłego w owym czasie przedstawiciela dynastii – obwołać go cesarzem, zastali Klaudiusza schowanego za kotarą. Mógł to być autentyczny strach przed przejęciem władzy lub kolejny element gry pozorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Justynian Wielki – przywrócić blask Cesarstwu

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 05:40
Zdobycie na nowo całego Zachodu, jedność religijna, kodyfikacja praw, reforma moralności, roboty publiczne, sztuka i literatura – wszystkie te elementy składały się na program, który Justynian starał się realizować przez cały okres swego panowania.
rozwiń zwiń