X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Monako - domena Grimaldich

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 05:30
Rajdy, kasyna i miliarderzy – to pierwsze skojarzenia z tym maleńkim, europejskim państwem. Nad przedostatnim pod względem wielkości krajem świata od XIII wieku dzierży władzę ta sama dynastia.
Audio
  • Ekonomia, krajobrazy i atrakcje turystyczne Monako w audycji Hanny Dziarskiej z cyklu "Najmniejsze państwa świata".
  • "Księstwo rodziny Grimaldich" - audycja Jadwigi Rolbieckiej poświęcona księstwu Monako. (PR, 18.01.1986)
Port w Monte Carlo
Port w Monte CarloFoto: wikimedia.commons.org/aut.Bengt Nyman

Początki osady, która stała się zalążkiem miasta, a następnie całego księstwa, giną w mrokach historii. Wiadomo, że była kolonią fenicką, poświęconą bogu żeglarzy. Przechodziła z rąk do rąk: władali nią Grecy, Rzymianie, a następnie Genueńczycy.

Za datę uzyskania niepodległości uznawany jest 8 stycznia 1297 roku. Wtedy władzę w Monako przejęła rodzina Grimaldich, panująca tam do dziś. Ród przejął władzę w wyniku zamachu stanu: Franciszek Grimaldi dostał się do obsadzonego przez Genueńczyków zamku w przebraniu mnicha. Zabił strażników, wpuścił do środka swoich uzbrojonych ludzi i dokonał rzezi załogi, ktora broniła warowni.

Kolejne dwa wieki minęły na nieustannych walkach Grimaldich z Genuą. Genueńczycy starali się odzyskać panowanie nad księstewkiem. Ostatecznie uznali niezależność Monako.

Aż do Wielkiej Rewolucji Francuskiej Monako pozostawało pod protektoratem Hiszpanii. Dopiero w 1793 roku do księstwa wkroczyła armia rewolucyjna i zmusiła Grimaldich do ustąpienia z tronu. Do władzy ród Grimaldich powrócił dopiero na mocy postanowień kongresu wiedeńskiego.

W XIX wieku Monako zasłynęło jako raj dla bogaczy. To wówczas ugruntował się status nadmorskiego księstewka jako kurortu. Od początku XX wieku Monako jest silnie związane z Francją. Państwa łączy unia celna i ścisłe stosunki dyplomatyczne.

- Francja ma na przykład prawo wprowadzać na tereny Monako swoje wojska - mówił gość audycji Hanny Dziarskiej z cyklu "Najmniejsze państwa świata".

Monako nie jest członkiem Unii Europejskiej, ale ze względu na ścisłe stosunki z Francją, walutą księstewka jest euro.

W 1956 roku książę Reinier III poślubił hollywoodzką gwiazdę Grace Kelly. Aktorka stała się ulubienicą mieszkańców księstwa, często gościła na łamach prasy brukowej na całym świecie. Zginęła tragicznie w wypadku samochodowym 14 września 1982. Obecnie w kraju panuje najstarszy syn Reiniera i Grace – Albert.

Do najważniejszych atrakcji księstwa należą rajdy Monte Carlo, słynne kasyna oraz cieszące się dobrą renomą muzeum oceanograficzne. W historii tego ostatniego znalazł się też polski akcent. Jaki? Posłuchaj audycji.

bm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Monako
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grace Kelly – z Hollywood do Monako

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 06:00
- Nawet w Hollywood moje życie prywatne było właściwie moją własnością. Natomiast, kiedy wyszłam za mąż, moje życie prywatne, stało się publiczne. To było duże wyrzeczenie z mojej strony – mówiła w jednym z wywiadów Grace Kelly
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grace Kelly - perła, która wydźwignęła Monako z zapaści

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 18:00
Dama, chłodna piękność, muza Alfreda Hitchcocka - tak mówiono o Grace Kelly. Niektórzy twierdzili, że była szalenie ambitna, nudna i miała wielu kochanków. Jej osobę poznajemy w filmie "Grace. Księżna Monako", który właśnie wchodzi do polskich kin.
rozwiń zwiń