X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Bolesław Kędzierzawy – brat przeciwko bratu

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 05:25
Kronikarz Wincenty Kadłubek zapisał: "O wiele więc lepiej chcieć zarządzać swoim własnym mieniem niż czyhać na cudze (…). Świętość tego zalecenia niemal zabobonnie czcił Bolesław". Czy miał rację?
Bolesław Kędzierzawy, fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Bolesław Kędzierzawy, fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

Posłuchaj
26:47 boleslaw kędzierzawy___f 31958_tr_0-0_1164356656052053[00].mp3 Bolesław Kędzierzawy - audycja z cyklu "Królowie i książęta polscy". (PR, 31.01.1985)

 

3 kwietnia 1173 roku zmarł Bolesław IV Kędzierzawy, senior Polski od 1146 roku. W brutalnych i pełnych niepewności czasach rozbicia dzielnicowego jako jeden z niewielu potomków Bolesława Krzywoustego wykazał się rozsądkiem  i umiarem w bratobójczej walce. Kronikarz Wincenty Kadłubek zapisał: "O wiele więc lepiej chcieć zarządzać swoim własnym mieniem niż czyhać na cudze (…). Świętość tego zalecenia niemal zabobonnie czcił Bolesław".

W latach 1142-1146 Bolesław stanął na czele braci-juniorów, którzy zjednoczyli się przeciwko dążącemu do pełni władzy Władysławowi, zwanego później Wygnańcem. Bolesław Kędzierzawy władał Mazowszem, Śląskiem i wreszcie dzielnicą senioralną wraz z Krakowem. Nie poszedł w ślady zachłannego poprzednika. Najmłodszemu bratu Henrykowi wydzielił księstwo sandomierskie.

Wkrótce musiał zmierzyć się z potęgą Fryderyka I Barbarossy, który udzielił pomocy Władysławowi Wygnańcowi. W Krzyszkowicach Bolesław Kędzierzawy złożył hołd niemieckiemu cesarzowi, zapłacił okup i obiecał zwrócić Śląsk Władysławowi.

Wygnaniec nie dożył spełnienia obietnicy. Śląsk powrócił w ręce jego synów. Jednak Bolesław Kędzierzawy pozostawił wierne sobie załogi w największych grodach. Konflikt z bratankami zakończył się ich wygnaniem. Dopiero widmo kolejnej wyprawy niemieckiego cesarza zmusiło Bolesława do ostatecznego oddania Śląska wygnańcom.

Rządy Bolesława Kędzierzawego przypadły na trudny okres bratobójczych walk, skutkiem czego Polska utraciła Pomorze Zachodnie i ograniczyła swoją zwierzchność nad Pomorzem Gdańskim.

Czytaj także

Bolesław III Krzywousty - mąż stanu i okrutnik

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 05:40
Swoim testamentem Bolesław określił zasady dziedziczenia i sprawowania władzy w państwie po swojej śmierci. Decyzja ta zapoczątkowała rozbicie dzielnicowe Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakub Świnka – architekt odrodzenia Królestwa Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 15:20
Był najwybitniejszym politykiem Polski w XIII wieku, znany z tego, że prowadził politykę obrony polskiego Kościoła i polskiego języka przed germanizacją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszko II - w cieniu ojca

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2020 05:40
Historia ocenia drugiego króla Polski przez pryzmat sukcesów Bolesława Chrobrego. Mieszko, jak nikt inny, boleśnie przekonał się o tym, że bycie synem wybitnego ojca nie jest łatwe.
rozwiń zwiń