X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Jerzy Iwanow-Szajnowicz. Bohater greckiego ruchu oporu

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 05:40
Za głowę agenta wyznaczono nagrodę w wysokości 5 mln drachm. Niemcy mówili, że był wart więcej niż dywizja piechoty. Trzykrotnie był aresztowany przez Gestapo, dwukrotnie zbiegł.
Pomnik Jerzego Iwanowa-Szajnowicza w Salonikach, fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Pomnik Jerzego Iwanowa-Szajnowicza w Salonikach, fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

4 stycznia 1943 zginął rozstrzelany przez Niemców Jerzy Iwanow-Szajnowicz, sportowiec, agent brytyjskich służb specjalnych i bohater greckiego ruchu oporu.

Reprezentant Polski w piłce wodnej do Grecji przyjechał w wieku szesnastu lat. Los nie pozwolił mu stanąć w obronie ojczyzny we wrześniu 1939 roku. Walczył tam, gdzie go rzuciły losy.

W maju 1940 roku nawiązał współpracę z polską placówką wojskową w Salonikach. Trafił do Palestyny, gdzie został przydzielony do wojsk brytyjskich. Do Grecji powrócił już jako agent wywiadu, członek Special Operations Executive.

- Należał do ludzi nieprzeciętnych. Odważny, mężny, gorący patriota. Nade wszystko kochał Polskę – mówił na antenie Polskiego Radia jego przyjaciel Tadeusz Makowski.


Posłuchaj
29:49 jerzy iwanow-szajnowicz___f 41125_tr_0-0_103197671790d238[00].mp3 Jerzy Iwanow-Szajnowicz - audycja z cyklu "Z ziemi polskiej". (PR, 26.09.1987)

 

Jerzy Iwanow-Szajnowicz nawiązał kontakty z greckim ruchem oporu. Przekazywane przez niego informacje pozwalały aliantom śledzić ruchy wojsk niemieckich w Grecji. Prowadził też działalność sabotażową. Dowodzony przez niego oddział zniszczył lub uszkodził około 400 niemieckich i włoskich samolotów w Atenach. Korzystając ze znakomitych zdolności pływackich osobiście niszczył stojące w porcie niemieckie okręty podwodne i transportowe.

Niemiecki dowódca w Grecji wydał obwieszczenie: "Giorgos Iwanow, urodzony w Warszawie 14 grudnia 1911 jest ścigany za popełnione zbrodnie. Ukrywa się w Atenach lub w okolicy. Nagrodę otrzyma ten, kto przekaże informacje, które doprowadzą do aresztowania ściganego (…) Rysopis: wzrost 170-172 cm, szczupły, twarz pociągła z wystającymi kośćmi policzkowymi, oczy niebiesko-szare, nos prosty, włosy ciemny blond, zaczesane do tyłu, lekko sfalowane, uszy nieco odstające". Za głowę agenta wyznaczono nagrodę w wysokości 5 mln drachm. Niemcy mówili, że był wart więcej niż dywizja piechoty.

Jerzy Iwanow-Szajnowicz trzykrotnie był aresztowany przez Gestapo. Dwukrotnie zbiegł. 8 września 1942 został zdradzony, aresztowany i skazany na trzykrotny wyrok śmierci. Próby wymiany pojmanego szpiega nie powiodły się. Alianci nie wyrazili zainteresowania. 4 stycznia 1943 stanął przed plutonem egzekucyjnym.

mjm

Czytaj także

Sue Ryder – wielki duch w małym ciele

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 05:40
Sue Ryder stworzyła żywy pomnik ofiar i bezimiennych bohaterów II wojny światowej. Utrwaliła ich wiarę, tolerancję i radość z życia, niosąc pomoc wszędzie na świecie. Niezależnie od rasy, narodowości i religii.
rozwiń zwiń