X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Rudyard Kipling – posłannictwo białej rasy

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 00:01
Kipling stał się symbolem myślenia imperialnego i przekonania o posłannictwie białej rasy, co wyraził w słynnym wierszu "Brzemię białego człowieka".
Rudyard Kipling w Stanach Zjednoczonych, około 1894
Rudyard Kipling w Stanach Zjednoczonych, około 1894Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

30 grudnia 1865 urodził się Rudyard Kipling, brytyjski pisarz i poeta, którego niezwykła biografia splotła się z dziejami imperialnej Anglii.


Posłuchaj
29:57 rudyard kipling___52_06_ii_tr_0-0_990740930d51567[00].mp3 Rudyard Kipling - audycja Elżbiety Łukomskiej z cyklu "Biografie niezwykłe" (PR, 17.01.2006)

 

Przyszedł na świat w rodzinie angielskiego urzędnika w Bombaju. Od wczesnej młodości fascynował się Indiami i imperialnym dziełem Wielkiej Brytanii.

Skromny i zdolny dziennikarz anglojęzycznych gazet w Lahore i Allahabadzie zrobił oszałamiającą karierę jako autor książek dla młodzieży, m.in. wydanej w 1894 roku "Księgi dżungli". Kipling stał się symbolem myślenia imperialnego i przekonania o posłannictwie białej rasy, co wyraził w słynnym wierszu "Brzemię białego człowieka".

Bezbłędnie trafił w nastroje społeczeństwa brytyjskiego w swoim czasie. W budowie i zarządzaniu Imperium brała udział stosunkowo niewielka część ludności Wielkiej Brytanii. Opowieści z dalekich stron pobudzały wyobraźnię mas, które nigdy nie miały okazji ujrzeć dalekich posiadłości na własne oczy. Na Wyspach Brytyjskich istniał nienasycony apetyt na orientalne opowieści. Kipling dla przeciętnego odbiorcy odkrył Azję. Nadał smak i kolor wizjom hinduskiej przyrody i ludzi.  

W powieściach i poematach Kiplinga przewija się niewzruszone przekonanie o angielskiej misji cywilizacyjnej w świecie. Wiara w niesioną sprawiedliwość i postęp. Jak pisał Kazimierz Dziewanowski: "Zgodnie z tym obrazem małomówny i odważny, wyniosły, lecz sprawiedliwy Anglik w hełmie tropikalnym docierał wśród niebywałych trudów do «jądra ciemności», jak to pięknie nazwał Joseph Conrad, niósł tam angielską naukę o równości obywateli wobec prawa, o tym, że nie należy palić wdów ani wydawać za mąż jedenastoletnich dziewcząt, że nie należy wbijać ludzi na pal ani sprzedawać ich w niewolę; niósł oświatę, medycynę, kolej żelazną i sprawiedliwą karę za dowiedzione przestępstwa".

Kipling w swoich dziełach nie wspomina jednak o drugim aspekcie angielskiego panowania. Nieprzerwanym paśmie oszustw, podstępów, okrucieństw. Karabinów i kanonierek skierowanym przeciwko uzbrojonym w dzidy tubylcom.

Posłuchaj o życiu i twórczości piewcy imperialnej Anglii w audycji z cyklu "Biografie niezwykłe".

mjm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

William Szekspir – dramaturg wszech czasów

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 05:55
- Był to największy talent epoki elżbietańskiej, w każdej dziedzinie, której się tknął, osiągał wybitne rezultaty - oceniał historyk literatury Tomasz Miłkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jane Austen – rozwaga przed romantycznością

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 05:35
- Ona opisywała świat, który dobrze znała. Ona go wykadrowała z ogromnej rzeczywistości. To wystarczyło, żeby stworzyć mikrokosmos - mówiła Anna Trzeciakowska, tłumaczka powieści Jane Austen w audycji Bogumiły Prządki z cyklu "Biografie niezwykłe".
rozwiń zwiń