X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Aniela Steinsbergowa – niezłomna obrończyni człowieka

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 05:50
22 grudnia 1988 zmarła Aniela Steinsbergowa, adwokat, obrońca w procesach politycznych. Niezwykle ważna postać dla wszystkich walczących o prawa człowieka w Polsce.
Aniela Steinsbergowa w 1981 roku
Aniela Steinsbergowa w 1981 rokuFoto: PAP/Tomasz Michalak

Posłuchaj
02:26 Steinbergowa.mp3 Sylwetka Anieli Steinsbergowej w audycji z cyklu "Fakty, wydarzenia, opinie". (RWE, 23.12.1988)

 

W II Rzeczpospolitej występowała jako obrońca w procesach komunistów i robotników. Broniła strajkujących pracowników krakowskiej fabryki Semperit po zajściach w 1936 roku.

W czasie II wojny światowej czynnie włączyła się w działalność Rady Pomocy Żydom. Wyszukiwała kryjówki dla uciekających z getta Żydów. Bezpośrednio po zakończeniu wojny była obrońcą w procesach politycznych ludzi podziemia.

W 1956 roku wystąpiła jako inicjatorka dużej społecznej akcji na rzecz rehabilitacji członków Armii Krajowej. Została adwokatem Kazimierza Moczarskiego w jego głośnym procesie. Swoje doświadczenia opisała w książce "Widziane z ławy obrończej".

W 1968 roku Aniela Steinsbergowa broniła aresztowanych w marcu studentów, między innymi Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego. Zainicjowała wiele akcji petycyjnych, stanowiących wówczas ważny element działań opozycji antykomunistycznej.

Dowiedz się więcej

Była współzałożycielką Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej KOR. Prowadziła Komisję Redakcyjną. Na początku lat osiemdziesiątych rozpoczęła aktywną działalność w organizacji Patronat nad Więźniami.

Do końca życia, nawet ciężko chora, stale szukała możliwości pomocy tym, którzy zostali pozbawieni swoich praw. Jej ostatnim dziełem był tekst, będący komentarzem do aktu oskarżenia w procesie KOR. Aniela Steinsbergowa zmarła 22 grudnia 1988.

mjm

Czytaj także

Jan Józef Lipski – bojownik o prawa człowieka

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 05:45
– Kształcił siebie i innych, krzewił potrzebę świadomości obywatelskiej opartej na poszanowaniu praw człowieka – mówił Tadeusz Nowakowski na antenie Radia Wolna Europa po śmierci Jana Józefa Lipskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

17 grudnia 1970 - Czarny Czwartek na Wybrzeżu

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2017 06:00
Najkrwawszy dzień robotniczego protestu na Wybrzeżu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2015 08:00
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981, decyzją Rady Państwa wprowadzono stan wojenny.
rozwiń zwiń