X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Walery Przyborowski – Sienkiewicz młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 05:45
- Ostrzegając dorosłych, w młodzieży jednocześnie rozpalał chęć podjęcia walki. Wszystkie jego książki są jednym wielkim wołaniem o niepodległość - słyszymy o pisarzu w audycji Marianny Karpińskiej.
Audio
  • Audycja Marianny Karpińskiej z cyklu "Radiowe portrety Polaków" poświęcona Waleremu Przyborowskiemu. (PR, 16.02.1978)
Walery Przyborowski, źr. Wikimedia Commonsdp
Walery Przyborowski, źr. Wikimedia Commons/dp

27 listopada 1845 roku urodził się Walery Przyborowski, pisarz, dziennikarz i uczestnik Powstania Styczniowego.

Przyszedł na świat w podkieleckiej wsi Domaszowice, w rodzinie byłego katolickiego księdza, który przeszedł na luteranizm. Przyborowski już jako młody chłopak zaangażował się w walkę o niepodległość.

- Poszedł prosto z szóstej klasy i to od razu do obozu Langiewicza (dyktatora powstania – przyp.red.) - słyszymy w audycji Marianny Karpińskiej.

Posłuchaj wspomnień ludzi, którzy pamiętali Walerego Przyborowskiego.

Po powstaniu dostał się do carskiej niewoli. Później ukończył studia w Szkole Głównej w Warszawie, na Wydziale Historyczno-Filozoficznym. W latach 1885-1886 redagował czasopismo "Chwila", na którego łamach krytykował złe przygotowanie powstania. Od 1900 roku był nauczycielem w szkole w Radomiu.

- Wiadomość, że historii będzie uczył Walery Przyborowski, najbardziej znana postać spośród uczestników powstania na naszym terenie i autor poczytnych książek młodzieżowych napawała nas niesamowitym entuzjazmem i oczekiwaniem – wspominał uczeń Przyborowskiego na antenie Polskiego Radia.

Twórczość Przyborowskiego to z jednej strony krytyka złego przygotowania i bezsensowności zrywu 1863 roku, z drugiej – negatywna opinia na temat pozytywizmu, który jego zdaniem zabijał ducha walki w narodzie.

Najważniejszymi dokonaniami pisarza i historyka były monografie poświęcone powstaniu styczniowemu i rozpalające wyobraźnię młodzieży żyjącej pod zaborami utwory: "Szwedzi w Warszawie", "Olszynka Grochowska" czy "Bitwa pod Raszynem". Na tych książkach wychowało się pokolenie przyszłych wyzwolicieli Polski spod studwudziestotrzyletniej niewoli. Sam Przyborowski zmarł 13 marca 1913, rok przed Wielką Wojną, która dała szansę na wywalczenie tak wytęsknionej niepodległości.

bm


Zobacz więcej na temat: HISTORIA Powstanie Styczniowe
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak