X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

Manifest październikowy - powiew demokracji w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 05:30
Dokument przyznający swobody i prawa obywatelskie w carskiej Rosji spowodował lawinę, która w ciągu kilkunastu lat zmiotła carat i doprowadziła do władzy bolszewików.
Nagłówek oficjalnego tekstu manifestu październikowego fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Nagłówek oficjalnego tekstu manifestu październikowego fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

116 lat temu, 30 października 1905 Mikołaj II wydał manifest październikowy. Na mocy liberalnych rozwiązań ustrojowych powołano m.in. Dumę Państwową.

Ostatni car Rosji, przeciwnik reform, chciał pozostawić samowładztwo Romanowów w nienaruszonym stanie. Do ustępstw zmusiły go dwa wielkie wydarzenia, które w trakcie jego panowania wstrząsnęły monarchią. Wojna rosyjsko-japońska i rewolucja 1905 roku.

Wydarzenia zbiegły się w czasie i wywarły ogromny wpływ na bieg dziejów Rosji i Europy. Ogrom spraw przerósł Mikołaja II. Klęska w wojnie z Japonią i wybuch strajku powszechnego w październiku 1905 roku postawił cara przed wyborem – zagłada monarchii i państwa albo ustępstwa wobec wrzącego społeczeństwa.

Pod wpływem doradcy Siergieja Wittego Mikołaj II wydał 30 października 1905 manifest. Dokument mówił o wolności, nietykalności osobistej, prawie do zgromadzeń i stowarzyszeń oraz rozszerzeniu prawa wyborczego. Powołana została Duma Państwowa - instytucja przedstawicielska z kompetencjami ustawodawczymi.

- To była naturalna ewolucja od systemu absolutnego do systemu demokratycznego. Manifest październikowy przyniósł też swobodę wypowiedzi. Od tego czasu w Rosji zaczyna się ogromna dyskusja na temat kondycji społeczeństwa i sytuacji politycznej. Jednym z efektów są wydarzenia 1917 roku – mówił na antenie Polskiego Radia historyk prof. Paweł Wieczorkiewicz.

Ruszyła lawina, której nie dało się zatrzymać. Kilkanaście lat później Rewolucja Październikowa zmiotła carat, a władzę w Rosji przejęli bolszewicy.

Posłuchaj biografii ostatniego cara Rosji Mikołaja II w audycji z cyklu "Postacie XX wieku".


Posłuchaj
29:56 car mikołaj ii___105_96_iv_tr_0-0_10437856a5a6dc8e[00].mp3 Mikołaj II - audycja z cyklu "Postacie XX wieku". (PR, 7.01.1996)

 


Czytaj także

Terror bolszewików. Krwawa rozprawa z carską rodziną Romanowów

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 05:50
- Miało to charakter samosądu. Rzeczą okrutną, straszną było to, w jaki sposób potraktowano nie tylko cara Mikołaja II, ale całą rodzinę Romanowów. Każdy, kto wpadł w ręce bolszewików, był mordowany w sposób bestialski - mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mikołaj II Romanow. Car, który nie sprostał swoim czasom

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 05:30
- Rosja w tym bardzo szczególnym okresie, tak dramatycznym, tak brzemiennym w konsekwencje potrzebowała samowładcy o silnej osobowości - wyjaśniał prof. Leszek Jaśkiewicz. - Mikołaj nią nie dysponował.
rozwiń zwiń